Monissa sähköpyörissä on integroitu akku, siis ei irroitettava, mutta lataus täytyisi tapahtua valvonnan alla. Pitäisikö siis pyörä tuoda asunnon sisälle lataukseen? Vaikuttaa epä käytännölliseltä.
Akun lataus
Anonyymi-ap
2520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yleensä esimerkiksi taloyhtiön yhteisissä tiloissa akkujen (vaikkapa sitten sähköpyörien akkujen) lataaminen on kiellettyä. Joten jos et asu vaikkapa omakotitalossa missä pyörässä kiinteänä olevan akun lataaminen on helpohkoa järjestää taikka sinulla ei ole muuta paikkaa jossa akkua voisi helposti ladata ja kotiin pyörän kantaminen akun lataamista varten ei innosta, niin silloin tilanne on vain se että älä osta pyörämallia jossa akku ei ole irroiettavissa lataamista varten, niin yksinkertaista se on. Eli tuo asia pitää vain ottaa huomioon pyörää valitessa.
Ainakin Bosch Powertube akut ovat irrotettavissa useimmiten melko vaivattomasti ilman työkaluja. Fillarivalmistaja ja mallikohtaisia tietenkin miten helpoksi ovat tuon tehneet.