Onnistuuko kytkeminen suoraan kitarasta esim. vahvistimen aux-sisääntuloon? Onko kitaran lähtösignaalin taso sama kuin vahvistimen sisäänmenon taso? Onko kitara vahvistimen kannalta kuin mikä tahansa laite, esim. CD-soitin?
En tarvitse pitkiä sepustuksia, mitä jää puuttumaan verrattuna kitaravahvistimeen, vaan vain täsmävastaukset kysymyksiin.
Sähkökitaran kytkeminen kotistereovahvistimeen?
14
510
Vastaukset
- Anonyymi
Löysin jo vastauksia. Kokemuksista saa kertoa, jos jollakin on.
- Anonyymi
Itse kokeilin aikoinaan asiaa sähköbassolla. Omassa stereossa oli 6,5 mm sisääntulo, joten sain johdon suoraan kiinni, ilman mitään apdaptereita tms. Kyllä se basson ääni kuului ja pystyi jammailemaan musiikin mukana, ainakin tässä omassa tapauksessa.
- Anonyymi
Kitarasta lähtee alle 1 V, stereovahvistimen tulo on 5 V. Parasta kytkeä väliin esivahvistin.
- Anonyymi
Höpö, höpö sinun 5V. Voi vahvistimen sisäänmenoon kokeilla, mutta todennäköisesti on liian heikko. Voluumia joutuu kääntämään varsin paljon. Vanhat vahvistimet, joista löytyy Phono levynsoitinliitäntä. Kannattaa kokeilla siihen. Riittää pienempikin signaali.
- Anonyymi
Joissakin vahvistimissa on mikrofonitulo. Sillä toimii suoraan kitaramikistä.
- Anonyymi
Mikkisovitin esim. mankan kautta vahvistimeen auttaa asiaa, mutta ei vedä silti vertoja tarkoitukseen suunnitellulle kitaravahvistimelle. Edellä mainittu Phono on myös turhaa säätämistä.
- Anonyymi
Niin, ja tuo phono-liitäntä on tarkoitettu nimenomaan levysoittimelle, ei mikrofonille, koska siinä on levysoittimen tarvitsema taajuuskorjain
- Anonyymi
4 ways to connect your guitar to your home stereo
https://youtu.be/mje8mMNwHUI
Tuolla videolla näkyy todistusmateriaalia asiaan liittyen.- Anonyymi
Videolta tai kommenteista paljastuu myös tässä ketjussa mainittu signaalien sovitusongelma.
- Anonyymi
Tässä asialliset ohjeet. https://www.youtube.com/watch?v=v4-KBxMRKdE
- Anonyymi
Kokemuksia sovittimesta ja sovittimella varustetusta efektilaitteesta? Onko efektilaitteeesta hyötyä vai riittääkö pelkkä sovitin kytkettynä tietokoneeseen?
Tietokoneen voi kytkeä stereovahvistimeen niin, että ääni tulee kaiuttimista. Sovittimen ajuriohjelma täytyy tietenkin olla tietokoneella. Efektejä varten on olemassa tietokoneohjelmistoja, joten kitarasoundia voi muokata myös niillä. - Anonyymi
Toimiiko tuo ykköskohdan laite ilman tietokonetta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokemuksia sovittimesta ja sovittimella varustetusta efektilaitteesta? Onko efektilaitteeesta hyötyä vai riittääkö pelkkä sovitin kytkettynä tietokoneeseen?
Tietokoneen voi kytkeä stereovahvistimeen niin, että ääni tulee kaiuttimista. Sovittimen ajuriohjelma täytyy tietenkin olla tietokoneella. Efektejä varten on olemassa tietokoneohjelmistoja, joten kitarasoundia voi muokata myös niillä.Valmistajan sivuilta löytyvät ilman tietokonetta toimivat laitteet. Nekin täytyy alustaa tietokoneella esim. stereovahvistimeen kytkemistä varten. https://support.focusrite.com/hc/en-gb/articles/360006972619-Which-interfaces-can-I-use-in-standalone-mode-without-a-computer-
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127184
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t364222törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383698Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3991962- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621377Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1771090Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111020