Sähkökitaran kytkeminen kotistereovahvistimeen?

Anonyymi-ap

Onnistuuko kytkeminen suoraan kitarasta esim. vahvistimen aux-sisääntuloon? Onko kitaran lähtösignaalin taso sama kuin vahvistimen sisäänmenon taso? Onko kitara vahvistimen kannalta kuin mikä tahansa laite, esim. CD-soitin?
En tarvitse pitkiä sepustuksia, mitä jää puuttumaan verrattuna kitaravahvistimeen, vaan vain täsmävastaukset kysymyksiin.

14

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Löysin jo vastauksia. Kokemuksista saa kertoa, jos jollakin on.

    • Anonyymi

      Itse kokeilin aikoinaan asiaa sähköbassolla. Omassa stereossa oli 6,5 mm sisääntulo, joten sain johdon suoraan kiinni, ilman mitään apdaptereita tms. Kyllä se basson ääni kuului ja pystyi jammailemaan musiikin mukana, ainakin tässä omassa tapauksessa.

    • Anonyymi

      Kitarasta lähtee alle 1 V, stereovahvistimen tulo on 5 V. Parasta kytkeä väliin esivahvistin.

      • Anonyymi

        Höpö, höpö sinun 5V. Voi vahvistimen sisäänmenoon kokeilla, mutta todennäköisesti on liian heikko. Voluumia joutuu kääntämään varsin paljon. Vanhat vahvistimet, joista löytyy Phono levynsoitinliitäntä. Kannattaa kokeilla siihen. Riittää pienempikin signaali.


    • Anonyymi

      Joissakin vahvistimissa on mikrofonitulo. Sillä toimii suoraan kitaramikistä.

    • Anonyymi

      Mikkisovitin esim. mankan kautta vahvistimeen auttaa asiaa, mutta ei vedä silti vertoja tarkoitukseen suunnitellulle kitaravahvistimelle. Edellä mainittu Phono on myös turhaa säätämistä.

      • Anonyymi

        Niin, ja tuo phono-liitäntä on tarkoitettu nimenomaan levysoittimelle, ei mikrofonille, koska siinä on levysoittimen tarvitsema taajuuskorjain


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Videolta tai kommenteista paljastuu myös tässä ketjussa mainittu signaalien sovitusongelma.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kokemuksia sovittimesta ja sovittimella varustetusta efektilaitteesta? Onko efektilaitteeesta hyötyä vai riittääkö pelkkä sovitin kytkettynä tietokoneeseen?
        Tietokoneen voi kytkeä stereovahvistimeen niin, että ääni tulee kaiuttimista. Sovittimen ajuriohjelma täytyy tietenkin olla tietokoneella. Efektejä varten on olemassa tietokoneohjelmistoja, joten kitarasoundia voi muokata myös niillä.


      • Anonyymi

        Toimiiko tuo ykköskohdan laite ilman tietokonetta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokemuksia sovittimesta ja sovittimella varustetusta efektilaitteesta? Onko efektilaitteeesta hyötyä vai riittääkö pelkkä sovitin kytkettynä tietokoneeseen?
        Tietokoneen voi kytkeä stereovahvistimeen niin, että ääni tulee kaiuttimista. Sovittimen ajuriohjelma täytyy tietenkin olla tietokoneella. Efektejä varten on olemassa tietokoneohjelmistoja, joten kitarasoundia voi muokata myös niillä.

        Valmistajan sivuilta löytyvät ilman tietokonetta toimivat laitteet. Nekin täytyy alustaa tietokoneella esim. stereovahvistimeen kytkemistä varten. https://support.focusrite.com/hc/en-gb/articles/360006972619-Which-interfaces-can-I-use-in-standalone-mode-without-a-computer-


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7184
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      36
      4222
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      38
      3698
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      399
      1962
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1457
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1448
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      62
      1377
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      177
      1090
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1088
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1020
    Aihe