Kävin juoksemassa puolimaratonin ja minulle tule juoksun loppuvaiheessa ongelmia seuraavasti: Jalan takaosassa reidessä ja pohkeessa "kramppeja". Pienen kävelyn jälkeen pääsin juoksemaan maaliin. Myöhemmin suihkussa kovia suonenvetoja ja lopuksi oksensin syömäni nesteen ja banaanin ulos. Sitten helpotti, mutta suonevedot jatkuivat edelleen.
Muuten juoksu sujui hyvin 10 km kohdalle, mutta sen jälkeen alkoi olla ongelmia. Join aluksi omana juomana vichy/omenamehu/suola juomaa ja vesi/urheilujuoma juottoasemalla.
Miten voisin jatkossa päästä näistä ongelmista.
Muuten juoksu sujui hyvin 10 km kohdalle, mutta sen jälkeen alkoi olla ongelmia. Join aluksi omana juomana vichy/omenamehu/suola juomaa ja vesi/urheilujuoma juottoasemalla.
Miten voisin jatkossa päästä näistä ongelmista.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ensimmäiseksi syylliseksi ottasin tuon vichy/omenamehu/suola juoman. Tuolla saa varmaan pakkiansa aika mielenkiintoseen kuntoon. Krampit voi johtua myös väsyneistä lihaksista, eli syy ei oo aina suolojen puutteesta.
--------------------------------------------------
http://seponkotisivut.com/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl
tuntuu aika karmaisevalta sekoitukselta,mitkähän oli sekoitussuhteet,toivottavasti ei ainakaan:1-1-1.Valmiitakin urheilujuomia saa kaupoista.
Kunto Plus juoksijakirjassa neuvotaan, että energiajuomaa voi valmistaa itse seuraavasti:
1 osa kivennäisvettä, 1 osa omenatuoremehua ja pieni määrä (veitsenterä) suolaa.
mutta ei kannata uskoo kaikkee mitä lukee. Tässä osotteessa tuli naisväelle muutama numero tuota Kunto Plus -lehteä, juttujen taso ei todellakaan vakuuttanu. Ei tuu lehti enää.