Karkit aiheuttavat rasvamaksaa

Anonyymi-ap

»Sokerin kulutus kannattaa pitää aisoissa, koska runsaalla sokerinsyönnillä on laajatkin haitalliset seuraamukset terveydelle ja kehon aineenvaihdunnalle.»

”Sokerin syömisellä voi aiheuttaa itselleen rasvamaksan. Nykyään rasvamaksatauti, joka ei johdu alkoholista, on Suomen yleisin maksataudin muoto. Tässä ongelmassa sokerit nousevat isoon rooliin ja niitä pidetään hyvin merkittävänä rasvamaksan aiheuttajana, jopa lapsilla. Runsas sokerin saanti voi jo muutamassa kuukaudessa saada aikaan muutoksia eli rasvoittumista maksassa.

Kun maksoista on otettu näytteitä, on näytteissä havaittu havaittavia muutoksia jo viikoissa, kun ruokavalio on muutettu sokeripitoisemmaksi.

– Jos alkaisi oikein urakalla juomaan sokerijuomia ja syömään sokerisia tuotteita, puolessa vuodessa voi saada jo mitattavaa tuhoa aikaan maksassa, Kiviranta-Mölsä sanoo.”


https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/fb8f3b80-98af-4db1-81c3-7e457203b1d0

18

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli sokeri kuulostaa tupakkaa ja alkoholia vaarallisemmalta.

      • Anonyymi

        Ei se olekaan vaarallisempaa, mutta se on yhtä vaarallista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se olekaan vaarallisempaa, mutta se on yhtä vaarallista.

        Kuim alkoholia ilman humalaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuim alkoholia ilman humalaa

        On olemassa myös niin sanottu sokerihumala.
        Liikaa sokeria, niin aivot aktivoituu ehkä liikaa, ja tulee kierroksia lisää, siis aiheuttaa levottomuutta/rauhattomuutta.


      • Anonyymi

        "Eli sokeri kuulostaa tupakkaa ja alkoholia vaarallisemmalta."

        Alkoholi vähäisenä määränä edistää terveyttä, tupakka ja sokeri ei lainkaan.


    • Anonyymi

      Luin samasta asiasta ja on omia kokemuksia.
      Nuorena sitä mässäili jäätelöllä, munkeilla, karkeilla,
      eikä menneyt muuta kuin hampaita.
      Vanhemmalla iällä söin ison pussillisen happamenmakeita karamellejä ja poksahdin paksuksi ja olin vähällä kuolla!
      Tiedä vaikka olisin saanut karkeista diabetes-2:n, mutta
      ainakin sain pallean kuin paisuneeksi sekaleiväksi, eli
      maksa alkoi vihoittelemaan. En tavannut syödä sokuria.
      En saanut tohtorilta tutkimusta maksani vointiin.
      Kuulema liian kallis ja annetaan vain valituille.
      Kyllä kaikilla ihmisillä tulisi olla oikeus oman yleiskuntonsa kartoittamiseen pari kertaa elämässä!
      Miten sitä muuten voi parantaa elämäntapojaan ja estää todennäköiset "hyvinvointi"sairaudet?

      • Anonyymi

        "Vanhemmalla iällä söin ison pussillisen happamenmakeita karamellejä ja poksahdin paksuksi..."

        Oliko teillä edes mitään esileikkiä, suutelua kenties?


    • Anonyymi

      Pallea ja maksa eivät ole sama asia. Eli jos on palleassa jotain vikaa, ei ole maksassa, ja jos on maksassa vikaa, ei ole palleassa.
      Siis toki molemmissakin voi olla, mutta eivät liity toisiinsa.

    • Anonyymi

      Maksa on elin, ei ihonalainen kudos, jonne rasva kerääntyy. Taas yritetään tehdä elämän hyvistä asioista pahoja. Toki sitä lihoo jos syö kaiken päälle lisää; oli se sitten karkkia tai lääkärin suosittamia heiniä.

    • Anonyymi

      Edes lihomisesta ei tarvitse puhua, kun on puhe rasvamaksasta.
      Rasvamaksa voi tulla vaikka kuinka laihoillekin ihmisille.
      Johtuu nimenomaan siitä, kun maksaan kertyy rasvaa jostakin syystä, esim. liiallisesta karkkien syömisestä.
      Lihavuus on vain riskitekijä rasvamaksan synnyssä. Lihavillekaan ei kaikille tule rasvamaksaa.

    • Anonyymi

      Tulkitsen ilmiön niin, että jos ei heti käytä saamaansa sokearia täysin, se varastoituu maksaan rasvana, josta se myös lähtee ekana, heti kun ei syödä karkkia ja kulutus on syötön tasoa, johon viittaa tutkimus lapsista, jotka söivät kultuuksensa verran, mutta eivät karkkia, ja rasvamaksa häipyi, kun taas urheilijat joivat sokerimehua päivittäin nelisen lasia ja saivat rasvamaksan - joka tosin olettavasti häipyy äkkiä, kuten kaikki meissä olevat varastot; varsinkin nopeimmat, ja toisaalta ne myös täyttyy nopeimmin. Itse en olisi huolissani, mutta voi pitää taukoa välillä, ettei maksa rasvoitu liikaa.

      • Elimistö ei kykene käyttämään fruktoosia kuten glukoosia vaan maksa muuttaa ison osan fruktoosista rasvaksi. Jatkuva sokerin syönti voi rasvoittaa maksaa samoin kuin alkoholin käyttö vaikka olisi hoikka.


    • Anonyymi

      Sokeri muuttuu elimistössä rasvaksi. Osa voi jäädä maksaan, osa ei.
      Maksa on suodatin ihmisellä. Käsittääkseni kaikki mitä vatsaan nielee, niistä menee monia aineita maksan läpi.

      • Anonyymi

        Ensisijaisesti sokeri (glukoosi) varastoituu glykogeenina maksaan ja lihaksiin ja vasta kun niiden varastointikyky on käytetty, ylimääräinen sokeri muuttuu rasvaksi.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ensisijaisesti sokeri (glukoosi) varastoituu glykogeenina maksaan ja lihaksiin ja vasta kun niiden varastointikyky on käytetty, ylimääräinen sokeri muuttuu rasvaksi.

        Ongelmana onkin fruktoosi. Elimistö käyttää sitä hyödykseen huonosti ja se käsitellään suurimmaksi osaksi maksassa toisin kuin glukoosi. Pöytäsokerissa on fruktoosia puolet.


    • Anonyymi

      Pahimpia syötäviä rasvamaksan kannalta ovat ruuan glukoosi-fruktoosisiirapit. Niitä käytetään erityisesti karkkien, limujen, energia- ja urheilujuomien, jäätelön ja keksien makeuttamisessa. Fruktoosi päätyy näistä tuotteista lähes suoraan maksaan ja rasvoittaa sitä.

      • Oleellista eroa pöytäsokerin ja glukoosifrukttoosisiirapin välillä ei ole. Ensimmäisessä on fruktoosia 50% ja jälkimmäisessä yleensä 55%. Meillä lisäksi tuon siirapin käyttö on vähäistä verrattuna sokeriin. Urheilujuomiin kannattaisi käyttää vain glukoosia. Tuo siirappi on meillä kalliimpaa kuin sokeri niin sitä käytetään vain jostain erityisestä syystä, esimerkiksi jäätelössä koska se ei kiteydy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1516
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      251
      975
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      930
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      913
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      859
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      767
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      743
    Aihe