Kuntotalon ja uimahallin kunnostus

Valtion avustuspäätös on 800 000 €. Kustannuskatto asetettu 4,9 milj €. Josko rajataan remontti välttämättömään ja tulevia kustannuksia oikeasti vähentävään, voitaisiin selvitä alle 4 milj. € ja kunnan osuus jäisi 3 milj. €.

Voisiko onnistua?
251846
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Ei onnistu. Lintutornikokemuksen mukaan kustannusarvio ylittyy n. 3 miljoonaa euroa.
Syy voi olla Ukrainan sota tai joku muu kriisi. Syy kyllä keksitään, mutta sen ehtii myöhemmin. Kelmien Kerho voi alkaa miettimään sitä jo valmiiksi. Samalla kannattaa miettiä myös ainakin kaksi varasyytä jos varsinainen syy ei kelpaa.
Virkamiesten ja muiden päättäjien kannattaa tyhjentää taskunsa aikaisemmin pöllityistä kunnan rahoista sen vuoksi että mahtuu lisää.

Äänestä

Juu mistähän tuo 3 milj, revitään, otetaanko se tämän lämmitysöljy kundin tililtä, vahva veikkaus tai mitä itse olen laskeskellut niin hyvin lähelle 9,7milj,mennään,onkohan FAUMEK myös mukana tarjous kilpailussa. 💩

Äänestä

Halpaa ko saippua mutta väylän mamilounas kallis,ei jatkoon

Äänestä

Urakkahinnat saatiin ja alle 4 miljoonanhan ne jäi, mutta valtuusto laitumille lähtiessä teki yhden miljoonan tappiopäätöksen ja hylkäsi avustuksen sekä rakennuttamiseen käytetyt panostukset.

Voisiko "kevennetty valmistelu" olla sitä, että kesästä kepeästi palattuaan poliitikot päättäsivät hyödyntää vuosien valmistelun ja myönnetyn avustuksen, vaikkapa ponnella, ettei työmaa-aikaisia lisäkustannuksia saa muodostaa?

Tulisi miljoona kuntaan kuitenkin...

Äänestä
  • Tai jos tehdään vain kolmen seinän kuntotalo ja laitetaan joku tollo mestari valvomaan?

    Äänestä

  • Täähän kyllä oikeesti tarvittais tää kuntotalo ja uimahalli. Kerkeekö mennä käyttökieltoon ennenku saajaan korjattua?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Täähän kyllä oikeesti tarvittais tää kuntotalo ja uimahalli. Kerkeekö mennä käyttökieltoon ennenku saajaan korjattua?

    Ei ehdi kun otetaan myös FAUMEK mukaan kisaan ja tehdään soppari "etukäteen". 👏👏👏

    Äänestä

Kannattaisi niitä kuntien rahoja laittaa vaikka tulvapenkereisiin eikä johonkin tyhjänpäiväseen lintutorniin.Yhdessä päässä kylää menee vessanpöntöstä tavara suoraan jokeen.Siinäkin olisi rahareikä mutta jokin lintujen kyttääminen on tärkeämpää hahhaaahhhaaahhhaaaaaahhhaaaa

Äänestä
  • Nyt on kysymys siitä, että ihtiään täynnä olevat persoonallisuushäiriöiset huutavat rahojen vähyyttä, mikäj johtuu edellisen hallituksen keskitttämispolitiikasta, kun veroprosentit ja valtionrahoitukset kanavoitiin keskuskaupunkeja suosimaan.

    Ellei saatukaan rahaa välivuoden pakotetuilla prosenteilla, nyt kannattaa ainakin ottaa miljoona euroa ja saada korjausvelkaa kuitattua.

    Lintutornihöpötys johtaa vinopersoonallisuuksiin, joilla huuto ja vastustaminen on ainoa tapa hukuttaa oma ja mielellään muidenkin järjen ääni.

    Kunta loppuu kerta kaikkiaan, ellei palvelukiinteistöjä pidetä kunnossa.

    Äänestä

Kusipäät on kusipäitä.Näin on on aina ollut

Äänestä
  • Ja niitä täällä riittää, erityisesti Kelmien Kerhossa.

    Äänestä

Ei tuulivoimaa ei ei, no mistä kunnan kirstuun rahaa, no nostakaamme kiinteistöveroa seuraavaksi ja kovalla kädellä että tuntuu. Miljoonia euroja olisi tuottanut tuulivoima mutta ei niin ei, kylläpä pölöjyys on huipussaan. 💩💩😆

Äänestä
  • Niitten myllyjen purkaminen se vasta kunnale maksais paljon parinkymmenen vuen päästä. Siihen ei kunnan rahat riittäis kuitenkhaan. Kuhan saatais ensin ne jupolaisten sotkujen tulevat siivoukset maksettua. Ne tulevat kuitenki kunnan maksettavaksi.
    Niin että virkamiesten käet pittää saaha pysyhmään pois kunnan kassasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Niitten myllyjen purkaminen se vasta kunnale maksais paljon parinkymmenen vuen päästä. Siihen ei kunnan rahat riittäis kuitenkhaan. Kuhan saatais ensin ne jupolaisten sotkujen tulevat siivoukset maksettua. Ne tulevat kuitenki kunnan maksettavaksi.
    Niin että virkamiesten käet pittää saaha pysyhmään pois kunnan kassasta.

    Sulla pölöjälä on paskat jo housuissa ennenkö lotto kuponki ees maksettu, mene kuule itkeen yksiksesi jonnekki suonsilmän äähreen ja nukaha niin toivottavasti tipahat suohon ja hei hei vaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Sulla pölöjälä on paskat jo housuissa ennenkö lotto kuponki ees maksettu, mene kuule itkeen yksiksesi jonnekki suonsilmän äähreen ja nukaha niin toivottavasti tipahat suohon ja hei hei vaan.

    Itte olet pöljä. Sehän kirjottaa täyttä asiaa. Ketkujen käet pois kunnan kassasta ja siivoamaan lyijysotkuja.

    Äänestä

Kyllä kunnallisveroa ja kiinteistöveroa on ehdottomasti nostettava tässä kunnassa.Millä muuten rahoitetaan tämä eläkeläisten asuttama kyläpahanen.Kannatan reipasta verojen korotusta.Robottiruohonleikkurit ja uudet autot ym. mukavuudet että lomamatkat saa nyt unohtaa ja reippailla verojen korotuksilla rahaa kuntaan

Äänestä
  • Ja lintutorni myyntiin.

    Äänestä

  • näin on ja näyttää että monela on sitä ylimäärästä rahhaa ja uuen karheita autoja ja ne rahat pittää ja kuuluu kunnale antaa

    Äänestä

Syrilaiset myi polkupyörää Oliko kunnan ostama

Äänestä

Vasemmisto väittää olevansa pienten ihmisten asialla ja sammaan aikkaan ne haluaa tuhlata miljoonia kuntotaloon

Mistä se johtuu? Onko se ihsn sama vaikka rahat loppuu

Äänestä

Vasemmisto on aina pelkästään omalla ja kommunismin asialla. Heinä olisin hiljaa tänä maailman aikana

Mitä tulee kuntotaloon, niin remontin saa pienemmällä rahalla mutta valvoja ja kirstun vartija täytyy olla teknisen osaston ulkopuolelta..

Äänestä

Huono kuntoinen kuntotalo kun jatkuvasti pitää sitä rempata

Äänestä

Ihme veivausta ja sekoilua.

Äänestä

Teknisessä toimistossa on aina tympeä palvelu. Kunnan talossa muutoin aivan asiallisia naisia töissä paitti opiston toimistossa
Käytöskouluun vaan

Äänestä

Nyt jo taas näyttäisi rakennusmarkkina sellaiselta raolta, että kannattaisi ehdottomasti saada kuntotalo ja uimahalli työn alle. Korotkin laskusuunnassa...

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Valtion avustuspäätös on 800 000 €. Kustannuskatto asetettu 4,9 milj €. Josko rajataan remontti välttämättömään ja tulevia kustannuksia oikeasti vähentävään, voitaisiin selvitä alle 4 milj. € ja kunnan osuus jäisi 3 milj. €.

Voisiko onnistua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu