Suomessa ja useimmissa Euroopan maissa on työnantajapula.
Suomessa on esim. 500 000 ihmistä työttömänä. Ja siihen ei ole laskettu piilotyöttömiä.
Saksassa on yli viisi miljoonaa työtöntä. Siihenkään ei ole laskettu piilotyöttömiä.
Ruotsissa on 1,5 miljoonaa työtöntä. Siihen on laskettu piilotyöttömät.
Tanskassa...
Suomessa ja Euroopassa on työnantajapula.
Suomessa on esim. 500 000 ihmistä työttömänä. Ja siihen ei ole laskettu piilotyöttömiä.
Saksassa on yli viisi miljoonaa työtöntä. Siihenkään ei ole laskettu piilotyöttömiä.
Ruotsissa on 1,5 miljoonaa työtöntä. Siihen on laskettu piilotyöttömät.
Tanskassa...
Suomessa ja Euroopassa on työnantajapula.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuo on täyttä totta. Ja se että tähän maahan raahattaisiin vielä miljoona mamua, olisi viimeinen naula oikeiden työpaikkojen hautajaisarkkuun.
Juurihan julkistettiin tutkimus, että matalan työttömyyden maissa on poikkeuksetta myös matala/vähäinen yrittäjyys todellisuutta. Eli julkinen sektori on se, joka todellisuudessa työllistää. Edelleen tutkimuksessa todettiin, että korkean yrittäjyyden maissa on myös matalampi tulotaso henkeä kohden.
Miksi?
Ehkäpä onkin niin, että kun julkinen sektori työllistää, saavat ihmiset myös palkkaa. Kun yksityiset "työllistävät", saa tuloksentekijä nälkäpalkkaa ja kiitokseksi haukut työnantajalta, parhaassa tapauksessa vielä potkut kiitokseksi miljardivoitoista...
Aivan! Neuvostoliitossa ja pohjois-koreassa missä julkinen sektori oli vahvoilla, oli kaikkilla hienot oltavat ja amerikassa missä yrittäjyys jyllää on köyhää niin että alta pois (paitsi että yksi korkeimpia bkt/asukas, pitkälle yli suomen ja saksan ja ranskan ja englannin ja belgian ja tanskan ja ruotsin ja ja ja ja)
Kaikki kaupungille töihin vaan!
:)
Eikös täällä ole kilpailua siitä kuka palkkaa halvimmat duunarit vrt. vuokrafirmat - vierastyövoima yms. reservit käyttöön ja loput hommat kiinaan ja viroon ja kaikki kilpailukyvyn parantamisen siunauksella heh hee.Mutta ensin menee
duunarin hommat ja perässä esim inssin duunit heh mitä jo tapahtuukin tällä hetkelläkin eli paskanen loppu tulee tälle Suomi nimiselle eu osavaltiolle.
Kyllä täällä taannutaan Venäjän ikeeseen kun kansa kituu ja riutuu työttöminä tai noissa apu duuneissa
ns. tukiduuneissa???? onko ne edes oikeita töitä???
Niin tähän loppuun vielä että on se kumma ettei asiasta puhuta missään laajemmin hyssytellään vain
ja jauhetaan p...aa jostain globalisaatiosta heh hee.No sitä nyt sitten saatiin...
Kyllä meillä työnantajia on - isoja firmoja ja varakkaita pikkufirmoja - mutta niitä ei vaan kiinnosta palkata uutta työvoimaa. Piheys on iskenyt.
Kyllä suomessa töitä olisi, mutta verotuksen takia ei työnantajaien kannata niitä palkata!
Työntekijän ei kannata taas mennä työhön, kun verotus on kova, ja työstä ei makseta kunnon palkkaa, kukapa ilmaiseksi toiselle töitä tekisi?
Suomen hallitus on itse aiheuttanut sen, mistä se moittii muita!
Mutta EU:N vuoksi joudumme maksamaan kaikkia muita veroja, kuten ALV:ia joka on todella liikaa Suomalaiselle ja kansan hyvinvoinnille.
Tuloverotus ei tavallisella pulliaisella ole korkealla kun ajatellaan että sillä sentään kustannetaan julkinen talous täällä, kuten koulut ja terveydenhuolto. Pikkuhiljaa alkaa sekin kyllä rapistumaan tällä työntekijämäärällä, joka täällä Suomessa nyt SAA työtä TEHDÄ.
Hokerin hallitus sen aloitti v. 1988 . Silloin piti Suomi saada EU-kuntoon. Sen jälkeen Pula-aho-Viinasen hallitus ja sen jälkeen herra ison Paavon jne jne. Tätähän listaa voisi jatkaa loputtomiin.