Kolarin kunnassa ei ole nyt eikä tulevaisuudessa kaivosta. Teillä päättäjillä on vain yksi kehitettävä asia joka tuo tuloja ja työpaikkoja kuntaan, se on Ylläs. Mitään muuta teillä ei ole eikä tule. Panostakaa sinne 100%, se tuo teille € takaisin 200%.
Mitä on Kolarissa ja mitä tulee olemaan?
23
2090
Vastaukset
- Anonyymi
Sullakhaan ole päässä ko nestettä.
- Anonyymi
Hahhahhaa,kyllä se kaivos tulee
- Anonyymi
Tätä menoa ihan piankin. Joko se HM:mä koittanu saaha hakemusta tehtyä jotaki 10 vuotta. Kyllä se kaivos tullee ko jaksama vain oottaa, oottaa ja oottaa. Ei meän tartte tehä muuta ko oottaa. Kyllä se sieltä tullee. Emmä vahingossakhan tehe muuta ko ootama ja ootama. Kyllä se sieltä tullee.
- Anonyymi
Oletko tosiaan noin tyhmä. Ainoa joka kunnan joskus pelastaa ahdingosta on pitkäaikainen kaivostoiminta.
- Anonyymi
Ylläs on ykkönen tietyn aikaa vuodessa! Mutta ihminen elää 365vrk ja tarvitsee työpaikan. Sesonkityö ei elätä, valitettavasti. Millä maksat kalliin talon, et sesonkityöllä, et. Eikä se palkkaakaan ole kummoinen. Kertokaa elääkö joku keittäjä tai siivooja sesonkkityöllä? Ymmärrän että halutaan maahanmuuttajia /halpatyövoimaa, joiden elämisen maksaa veronmaksajat sosiaalitukina.
- Anonyymi
Matkailussa on täysin orjapalkat
- Anonyymi
Varisten kakarat ulos mejän maksamista kouluista , net ei tuota ko häiristä ja vitutusta, estävät oppimisen ja kyseenalaistavat koko koulun merkityksen.
Perustakoot omat ghettonsa ja omat koulunsa. Vuosaaressa ja Itiksessä on luokissa tilaa kantistsuhnille !- Anonyymi
Kyllä,juuri näin
- Anonyymi
Oikiasti, Hellsinkiläiset ovat aikasmoisia rasisteja ja hyvin itserakkaitse sekä muutenkin omituisia. Homot ja lespot siedetään, mutta lappilaista ei. Menkööt varisten mailleen takaisin, eikös sinne Hölömölään takas eli Pasilan Triplaan valamistu uudet pilvenpiirtäjätkin.
- Anonyymi
Vähän kuulostaa, että siekhän maksa mithän yhteiskunnale, yhteisukunta makaa sulle.
- Anonyymi
Ei olis kyllä montaa oppilasta kolarin kouluissa jos ei variksia olis
- Anonyymi
Ei varmasti olis....MUTTA niinkö sanotaan laatu korvaa määrän
- Anonyymi
Ylläksellä on aivan sama tilanne kuin Levillä oli aikanaan. Kittilän talous oli ennen kultakaivosta rapakunnossa. Heti kun kaivos tuli kuntaan Kittilän talous kääntyi plussalle. Kolarissa on sellaiset investoinnit meneillään että matkailu ei kata edes korkomenoja
- Anonyymi
Hannukainen Miningin ympäristölupahakemuksessa sata puutetta taas. Uskokaa että sitä lupaa ei koskaan tule.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hannukainen Miningin ympäristölupahakemuksessa sata puutetta taas. Uskokaa että sitä lupaa ei koskaan tule.
Kyllä luvat tulee .se on varma kuin tauti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hannukainen Miningin ympäristölupahakemuksessa sata puutetta taas. Uskokaa että sitä lupaa ei koskaan tule.
Hyvät hyssykät senthään,kyllä luvat tulee,Ollos huoleton
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä luvat tulee .se on varma kuin tauti
Mikä tauti sulla on? Onko se uskon tauti? Sukupuolitauti?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä tauti sulla on? Onko se uskon tauti? Sukupuolitauti?
Kyllä luvat tullee,se on varma kuin tauti sanoi P.A Turpeinen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä luvat tulee .se on varma kuin tauti
Sulla taita tauti olla jo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sulla taita tauti olla jo
Oletteko kuulleet kaivos tulee,varmaa tietoa
- Anonyymi
Helvettiin nuo junantuomat ja muutama Lompololainen kans.....Kaivokselle tuotanto käyntiin pian.......
- Anonyymi
Kolarissa on runsaasti yrityksiä, jotka eivät liity suoranaisesti matkailuun, useita kymmeniä. ja useita yli 10 työntekijää palkkalistoilla olevaa.
- Anonyymi
Ja ennen kaikkea paikkakunnalle veronsa maksavia. Niin yritys ja työntekijät. Tällaisia toimijoita kunta kaipaa. Eikä vain sellaisia muualle maksavia mutta kunnalta kaikkea vaille olevia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1211296Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373833Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092999Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1042331Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin701996Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1941741Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.299996Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17770Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143715- 53689