Koko ajan Suomessa ollaan menossa siihen suuntaan, että työntekijöiden etuja ollaan jatkuvasti polkemssa alas. Tämä lakko on vain yksi osoitus siitä, että raja on ylitetty tässäkin asiassa. Työnantajan pitäisi ensisijaisesti olla työntekijän puolta, eikä päinvastoin. Jo pelkästään 4kk.n koeaika ( monessakin työpaikassa) uusille työntekijöille on ihan työnantajan hyväksikäyttöä työntekijää kohtaan. Sitten vaikka viimeisenä koeaikapäivänä voidaan irtisanoa ilman mitään selitystä. Eikun kortistoon vaan. En usko että monessakaan euroopan maassa on asioita hoidettu ja työntekijöiden etua poljettu niin alas, kuin Suomessa! Aika hyvä systeemi vaikka toi työllistämistukijuttu, millä tuetaan ilmaista työvoimaa, kun ei tartte silloin työnantajan maksaa edes palkkaa. Koulutettu henkilö voidaan vaikka hyllyttää kortistoon ihmettelemään, eipähän tartte työnantajan ainakaan palkkaa maksaa. Hallituksella on ikuinen säästölinja päällä. Täytyy muistaa mitä seurauksia on ollut tällä ikuisella säästämisellä. Ei muuta kuin työministeri vaihtoon, eiks se sama naama oo roikkunut siellä jo tarpeeksi kauan. Kohta ei varmaan oo hoitoalallakaan yhtään työntekijää, jos tämä meno jatkuu!
SYY JA SEURAUS
kikka.s
5290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jokaisella varmaan on kokemuksia työtoverista, joka koeajan jälkeen lopettaa työnteon kuin seinään ja alkaa sairastelut ja krapula- ja kännipäivät, ym, ym.
Otetaan johtajilta omat poikkee niinku sisällissota ei muka olis jo ovel!
vai onk vastaa väittäjiä?
vain ääliöt uhkailevat väkivallalla. Väkivalta on aina tyhmemmän merkki. Fiksu pärjää ilmankin!
Meille opetettiin kiljavalla ja sirola-opistolla että kaikki keinot ovat luvallisia jotta kommunismi ja sosialismi voittaa paperipohatat!
Kohta kaivetaan punaliput ja kiväärit esiin!
nämä Kiljava ja Sirola-opisto sijaitsee. Vaikuttavat varteenotettavilta opinahjoilta. Onko niissä kovakin opintomaksu? Saako kaikki oman kiväärin?