Miksi järkyttäviä rengas leveyksiä sähköautoissa

Co2 lukemat kasvaa kun renkaat levenee ja nyt sähköautoussa on järkyttäviä ylisuuria renkaita. Eikö maailman pelastus olekkaan enää tärkeää? Ei ole vihervasemisto ollut asiasta yhtään kiinnostunut,miksi?
Leveät renkaat ja suuret tehot pitää olla vihervasemiston 1 prioriteetti nyt tästä eteenpäin. Vai oletteko edelleen valehtelijoita ja epäluotettavia?
15275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Oletko oikeasti sitä mieltä, että autotehtaat asentavat kiusallaan leveitä renkaita?
Kyllä se niin on että renkaat valitaan autoon turvallisuus edellä huomioon ottaen auton paino, teho ja ajo-ominaisuudet.

Äänestä
  • Ei, ne valitaan siitä syystä, että ostajat pitävät niitä hienompina. Aivan sama kuin ylisuuret vanteetkin. 15 tuuman vanteet riittäisi nykyautoihinkin.

    Leveille renkailla ei ole mitään hyötyä turvallisuuden kannalta.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ei, ne valitaan siitä syystä, että ostajat pitävät niitä hienompina. Aivan sama kuin ylisuuret vanteetkin. 15 tuuman vanteet riittäisi nykyautoihinkin.

    Leveille renkailla ei ole mitään hyötyä turvallisuuden kannalta.

    Lisään… Jos haluaa mahdollisimman vähän kuluttavat ja mahdollisimman mukavat renkaat niin kannattaa valita kapeat renkaat pienimmllä mahdollisilla vanteilla eikä missään nimessä matalaprofiilisia renkaita.

    Äänestä

Jossain bmw i3 sähkärissä taisi olla kapeat sirkkelin kiekot.

Teho ja paino jne.

Äänestä

Sähköauton kumit ei spainoon nähden ole yhtään leveämmät kuin pienissä polttiskipoissa.

Äänestä

Aloitus on kateellisen pojan hömpötystä.

Äänestä

Nivel ja tengaskauppa käy..mistä tuntee sähöauton omistajan..sillä on puslia taskut täynnä...buhhaaaa..

Äänestä

Järkyttävät vanne/rengasvalinnat eivät koske pelkästään sähköautoja. Naurettavimpia (tai itkettävimpiä) ovat "maasturiksi" ulkoisesti helmamuoveilla yms. naamioidut SUVit, joihin jo valmistaja/autokauppias laittaa leveät ja matalat rata-auton renkaat!

Eli auto ja pyörät ovat täysin eri planeetoilta! Kuin nainen verkkareissa piikkikorkokengillä! Tyylitaju hoi!

Äänestä
  • Kerro missä SUV:ssä on tehtaan liian leveät ja matalat renkaat ja mikä koko kyseessä.

    Äänestä

Kateellisten pillitystä tällä palstalla on aina hauskaa seurata.

Äänestä

Ei kannata olla huolissaan sähköautojen CO2 päästöistä.: https://www.epa.gov/greenvehicles/electric-vehicle-myths

Tuosta myytin kaksi kohdalla olevasta kuvasta näkee että uuden polttomoottoriauton koko elinkaaren aikaiset päästöt ovat yli 350 g per maili. Sähköauton, jonka kantama on 300 mailia (480 km) päästöt ovat noin 150 g per maili. Tuossa on siis mukana valmistuksen aikaiset päästöt mukaan lukien akun vaikutus ja käytön aikaiset päästöt eli koko auton elinkaari.

Sähköauton päästöt ovat noin 2,4 kertaa pienemmät kuin polttomoottoriauton. Vertailussa on oletettu lähes uusi vuoden 2020 auto.

Äänestä
  • Vaikka tuo pitäisi paikkaansa niin silti haluaisin auton joka kuluttaa mahdollisimman vähän sähköä. Jos pienemmät ja kapeammat renkaat kuluttaa vähemmän sähköä niin valitsen ne. En piittaa auton ulkonäöstä enkä auton urheilullisuudesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Vaikka tuo pitäisi paikkaansa niin silti haluaisin auton joka kuluttaa mahdollisimman vähän sähköä. Jos pienemmät ja kapeammat renkaat kuluttaa vähemmän sähköä niin valitsen ne. En piittaa auton ulkonäöstä enkä auton urheilullisuudesta.

    "niin silti haluaisin auton joka kuluttaa mahdollisimman vähän sähköä."

    Osta sitten Tesla.

    Äänestä

Eilen liikennevaloissa ihailin viereisen ison sähkö-Mersun komeita kiiltäviä vanteita, joiden päällä oli ihan sileät kesärenkaat. Eikö rahat riittäneet enää kunnon renkaisiin vai olisiko ne joutunut ostamaan itse.

Äänestä

20-tuumaista pyörää ei enää kukkakepit pysty vaihtamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Co2 lukemat kasvaa kun renkaat levenee ja nyt sähköautoussa on järkyttäviä ylisuuria renkaita. Eikö maailman pelastus olekkaan enää tärkeää? Ei ole vihervasemisto ollut asiasta yhtään kiinnostunut,miksi?
Leveät renkaat ja suuret tehot pitää olla vihervasemiston 1 prioriteetti nyt tästä eteenpäin. Vai oletteko edelleen valehtelijoita ja epäluotettavia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu