jos syön (pureskelen) kokonaisen 300g sipispussin siis silleen että vaan mun hampaissa roiskuu ne sipsit. mitään en niele, ja syljen poskista ulos sen sipseistä tulleen murskan mikä varastoituu poskiin. niin saanko siitä mitään kaloreita? ja jos päivän aikana pelkästään tekee näin eikä mitään tule nieltyä päivän aikana niin lihooko vai laihtuuko?
ruuan sylkeminen
16
513
Vastaukset
- Anonyymi
mikä tossa on tarkoitus?
- Anonyymi
Kunhan kysyin. Minulla on tiettyjä ongelmia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunhan kysyin. Minulla on tiettyjä ongelmia.
ei oo mitään tarkotusta ja kun sairastan syömishäiriötä ja kun olin pitkään syömättä niin aloin sit nauttii niiku ahmimisedta ja ruuan pureskelusta yms ja oon vaihtanu nyt tähän niin mietin saanko tosta ne kalorit
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei oo mitään tarkotusta ja kun sairastan syömishäiriötä ja kun olin pitkään syömättä niin aloin sit nauttii niiku ahmimisedta ja ruuan pureskelusta yms ja oon vaihtanu nyt tähän niin mietin saanko tosta ne kalorit
Ihmettelen, että jos on syömishäiriö, niin miksi sitten pitää valita aina nimenomaan niitä kaikkein epäterveellisimpiä ruokia, jos pitää ahmia.
Mutta saattaa olla, että jonkin verran imeytyy kaloreita sipsejä pureskellessakin ilman nielemistä, jos mössöä sekaantuu sylkeen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmettelen, että jos on syömishäiriö, niin miksi sitten pitää valita aina nimenomaan niitä kaikkein epäterveellisimpiä ruokia, jos pitää ahmia.
Mutta saattaa olla, että jonkin verran imeytyy kaloreita sipsejä pureskellessakin ilman nielemistä, jos mössöä sekaantuu sylkeen.tiiätkö tuleeko paljon vai minkä verran suunnilleen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tiiätkö tuleeko paljon vai minkä verran suunnilleen
Sinulla on hirveän epäterve ajattelutapa. Ahminta pitäisi saada ensin hallintaan vuodeksi. Sen jälkeen voit sitten kysyä asiantuntijalta mitä kannattaisi tehdä. Netistä löytyy itsehoito-ohjelma.
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178628759
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Ei kannata tuhlata kallista roskaruokaa.🤭
- Anonyymi
Miksi pitää ahmia perunalastuja. Mikset mene oksentamaan kun olet syönyt ?
- Anonyymi
Koitapa pureskella omenaa, porkkanaa, kurkkua, tomaattiaa....
Siten saat ravintoa, eikä ole kokoaika nälkä.
Tuskin tulee kalliimmaksi kuin valtava roskaruan mässytys.
Kokeile edes purkkaa mässyn sijasta.
Jos laihduttaessa sekosit ahmimaan, niin yritä nyt hyvä ihminen syödä vähäkalorista, niin että kehosi saa sen ravinnon ja se ahmiminen, mitä nyt harjoitat vähenee! Ovat tooisetkin onnistuneet. - Anonyymi
Chew and spit ei todellakaan kannata, johtaa helposti vaikeisiinkin terveydellisiin ongelmiin, kun sitä tekee toistuvasti. Sairastin aikoinani lähemmäs 15 vuoden ajan syömishäiriötä ja n. 10 vuotta ehdin harrastaa myös tuota sylkemistä. Laukaisi pahan refluksin, ruokatorventulehduksen, sylkirauhastulehduksia, kehitti insuliiniresistenssiä jne. Ja paino nousi niinä jaksoina, kun pureskelin ja syljin ruokaa ahkerasti, lähes päivittäin. Ruoan pilkkoutuminen alkaa jo suussa ja väkisinkin osa imeytyy aina - mikä ei ole toki se suurin ongelma tuossa, vaan häiriintynyt syöminen itsessään ja sen vaikutukset koko kehoon ja mieleen.
- Anonyymi
Miten paransit itsesi vai paransiko sinut joku muu?
- Anonyymi
https://terveydeksesi.fix4you.se/category/category25/
ja sitten on tyydyttyneellä rasvalla peloiteltu, täysin turhaan:
https://terveydeksesi.fix4you.se/category/category24/
Näkyykö?
https://terveydeksesi.fix4you.se/2013/10/25/tieteen-maailma-lchf-ruokavaliosta-diabeteksen-hoidossa-290/- Anonyymi
veijo ole hiljaa. sun blogia ei tähän nyt tarvita
- Anonyymi
Kaheli.
- Anonyymi
Kun sylki lähettää aivoihin tietyt signaalit, niin keho reagoi.
Siksi sokerin vaihtaminen korvikkeisiin ei auta esim.
sokerista vieroittumiseen, vaan keho reagoi kuin sokeriin.
Ostaisit sillä sipsipussin hinnalla jotain, mikä auttaisi sinua
laihtumaan, mikä se nyt kullekin on.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942055- 551962
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61093