Nyt on vapaita työpaikkoja tarjolla vähemmän kuin vuosi sitten!
Aktivointi siis toimii!
Kun tämä Orpo vielä vetää ässän hihasta ja leikkaa työttömyystukea ilmaantuu Orpon mukaan maahan valtavasti työpaikkoja ja työttömät ryntäävät niiden perään ja työttömyys lopulta katoaa!
Montako työpaikkaa olette hakeneet vuoden aikana kun ne väheni?
No hakekaa lisää niin ne loppuvat kun työttömät alkavat käydä viimeinkin töissä!
Itse haen vain itselle sopivaa ja määrällisesti vain jos sopiva löytyy, ei ole löytynyt.
Hyvin on työttömät aktivoituneet.
10
230
Vastaukset
- Anonyymi
Olet ihan väärässä. Taloustilanne on huonontunut ja firmat on varovaisia. U.S.A. menossa taantumaan.
- Anonyymi
jos hoitajaksi mielesi tekee niin paikkoja on runsainmitoin auki. Sinne vaan joukkoon
suureen hoivaa ja hoitoja antamaan. Ei se palkkakaan ihan kehno ole
Jos kuitenkaan hoitajan ura ei ole sinun juttusi sitten voi työn saanti olla kinkkistä puuhaa.- Anonyymi
Sen kun haette orja töitä
- Anonyymi
Pitää olla myös koulutus ja sopivuus tehtävään.
- Anonyymi
Koulutukseen ei pääse kaikki halukkaat. Kaikille hakeneille ei siis myönnetä suinkaan opiskelupaikkaa. Sen lisäksi pitää saada opintotukea, asumistukea ja opintolainaa. Jos niitä ei saa niin ei voi opiskella. Lisäksi pitää läpäistä soveltuvuustestit eikä saa kärähtää missään vaiheessa esim, huumeista tai lääkkeiden väärinkäytöstä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sen kun haette orja töitä
Nimenomaan orjatyöstä (0-9 €/pv) on huutava pula, ei TES:n mukaisista palkoista.
- Anonyymi
Hoitajan paikkoja auki alueilla missä kallis elää. Että se siitä hoitajapulasta!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hoitajan paikkoja auki alueilla missä kallis elää. Että se siitä hoitajapulasta!
sinne mihin ihmiset ovat pakkaantuneet on enempi avoimia työpaikkoja.Helsingissä väkiluku kasvaa 30000 ihmisellä 5 vuodessa.
Ei syrjäkylillä juurikaan tarvetta ole.
- Anonyymi
Onneksi on lama tulossa, niin loppuu tuo vöyhötys taas joksikin aikaa.
- Anonyymi
Työpaikkojen väheneminen johtuu siitä, kun vuokratyöfirmat ovat lopettaneet pooleihinsa olevien ihmisen keräilyn. Hoitoalalla ei muka ole työpaikkkoja, koska ei muka saatu sopivaa tekijää, vaikka hakemuksia tuli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1466130
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253736Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1282931- 492620
- 412560
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262026Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2691924Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511858- 341633
- 281620