Jokhaan se ois meänki aika tulla kaapista ja antaa tukemme seksuaalivöhemmistöille ja järjestämmä oma prideliputus ja kulkue Muonioon?
Meitä homoja ja lesboja on kuitenki yllättävän paljon muoniossa, jos osaa ettiä oikeista paikoista.
RAKKAUS KUULUU KAIKILLE!
muonio pride
33
2241
Vastaukset
- Anonyymi
Jo vain olis aika. Muoniossa on tilaa kaikille.
- Anonyymi
Tukea tarvitsevat ennenkaikkea kiusatut, syrjityt. En ymmärrä mikä erityisryhmä tämä pride on ja heitä liputtaa?
- Anonyymi
Yksi isoimpia syitä joutua kiusatuksi ja syrjityksi, on vähemmistöön kuuluminen. Neurokirjous, seksuaali- ja sukupuolivähemmistöt ovat yleisimpiä. Minulta murrettiin kylkiluita ja polvi oman autismini ja transtaustani vuoksi, alle 10 vuotta sitten Muonion yläasteella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksi isoimpia syitä joutua kiusatuksi ja syrjityksi, on vähemmistöön kuuluminen. Neurokirjous, seksuaali- ja sukupuolivähemmistöt ovat yleisimpiä. Minulta murrettiin kylkiluita ja polvi oman autismini ja transtaustani vuoksi, alle 10 vuotta sitten Muonion yläasteella.
Nostitko oikeusjutun koulua, opettajia tai kuntaa vastaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nostitko oikeusjutun koulua, opettajia tai kuntaa vastaan?
Ei, en uskaltanut edes terveydenhoitajalle. Kylläpä ne kivut siitä ajallaan hellitti. Polvi oireilee edelleen, mutta niin se noiden nivelien kanssa meneekin.
- Anonyymi
Hallituspuokueessa kriisiytyy pridenäkemyksetkin.
- Anonyymi
Räsänen kritisoi Mykkästä ja Multalaa Prideen osallistumisesta.
Kriisiytyminen on huipussaan.
- Anonyymi
Kukas senki lystin sitten kustantaa? Sie vai? Ja tasa-arvon vuoksi järjestetään sitten varmaan kaikille muillekkin seksuaalisille suuntautumisille oma kulkue?
- Anonyymi
Mä en kustanna Prideä senttiäkään. Haukun koko hullutushanketta jos joku suostuu kuuntelemaan.
- Anonyymi
Kyllä on Suomessa asiat hyvin kun mielipiteille kin pitää kantaa lippua, valtionneuvoston nimissä. Huh huh. Käsivarren asukkaat ovat syrjässä yhden heikkokuntoisen tien varassa. Vähemmistöä hekin ovat. Kuka heidän puolesta liputtaa ei ainakaan nämä kokkoomuslaiset.
- Anonyymi
Ei liputtanut kepuvihervasemmistokaan viime vaalikaudella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei liputtanut kepuvihervasemmistokaan viime vaalikaudella.
Tarkoitan, että eivät liputtaneet kepuvihervasemmistotkaan hallituksessa Käsivarren tien puolesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei liputtanut kepuvihervasemmistokaan viime vaalikaudella.
Jakohan net senthään 40 miljardia velkarahhaa sinne tänne ja vähä vielä tuonnekki. Pankhoonpa vain Orpopojan hallitus paremmaksi, jos pystyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jakohan net senthään 40 miljardia velkarahhaa sinne tänne ja vähä vielä tuonnekki. Pankhoonpa vain Orpopojan hallitus paremmaksi, jos pystyy.
Orpon/Purran hallitus tekee uuden ennätyksen velan otossa.
- Anonyymi
Taitaa nämä kokoomusnousukkaat olla oikeat praitti porukkaa. On monta tärkeämpää asiaa kuin tämä eduskunnassa ja valtion taloudessa. 40miljardia velkaa, mistä saadaan luotto takaisi?
- Anonyymi
Onkhaan tästä tehty liian iso numero? Valtioneuvosto nyt antaa tukea kaikille vähemmistöille jne. Muoniossa liputethaan yhtenä päivänä. Lakikin ohjaa kuntia edistämään tasa-arvoa. Ei varhmaan ole helpoin yhteistö meillä Muoniossa olla homoseksuaali. Kyllä met paikalliset heterot ihan hyvin pärjäämä Muoniossa.
Eipä tuo itteä haittaa, että jos yks päivä liputethaan. On meillä kunnassa isompiakin haasteita ja tuohon nyt ei talkkareiden työpanosta paljoa mene. Niilläkhään ei niin hoppu taija olla kesällä.
Näihin helppoihin juttuihin on helppo tarttua. Eipä täällä kukhaan käy kunnan tilinpäätlstä läpi ja eti siitä epäkohtia, ne luvut vaikuttaa vähä enempi meän kuntalaisten arkheen. - Anonyymi
Saahaan tuo Kaakamon Mielipidee vaikuttaja kärkhen niin jo vain tulen Corollalla mukhan !
- Anonyymi
Autolla vai sairauvella?
- Anonyymi
Miten muoniolaiset on toteuttaneet kolmannen osapuolen kiintiön lautakunnissa eli ketä he ovat, ei kai salaisuus?
- Anonyymi
Oispa mahtava, jos ensvuonna saatas jotaki häppeninkiä. Pajalan markkinoille pride ei enää ole tervetullut, niin menee sekin. Kittilässäkin alkaa olla omat pridehäppeninkinsä. Pitää tutkailla, jos livenä löytäs täältä ihmistä, joilla ois tällästä talkoointoa. Ei tähän mittään kunnan rahoja tarvita, ko lupa vaan järjestää.
- Anonyymi
Kyllä Pajalassa on taas marssittu. On ollu Muonion paliskunnastaki edustaja.
- Anonyymi
Eikö olis aika tulla kaapista meän, seksuaalienemmistön, heterot? Meillä alkaa kaappi olla jo täynnä.
- Anonyymi
Onpas kyllä niin juntti kommentti, että mennään jo vahvasti syvään päätyyn.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onpas kyllä niin juntti kommentti, että mennään jo vahvasti syvään päätyyn.
Netissä juntteja kommentteja on joskus ihan jonottain. Mihin kommenttiin reagoit?
Täällähän on aika tavallista, että syyllistävä kommentti menee vähän mihin sattuu...
- Anonyymi
Kyllä maailma on sekaisin. Oliko se australialainen mies vihitty krokotiilin kanssa. Saa nähdä koska simapassi johtaa jottain maata?
- Anonyymi
Kenestä austraalualaismiehestä häirikkötietoja haluat?Pajalan häiriklstä ei ole mainittu edes ihon väriä.
- Anonyymi
Kaikki nämä vähttelevät vastaukset ovat tasan se syy miksi pridea vietetään ja juhlitaan.
- Anonyymi
Tuliko Muoniossa suuria rakeita eilen illalla?
- Anonyymi
Kyllä tuli ja reilusti!
Tuntui kuin olisi pieniä kiviä tippunut Ikkunalaudalle ja kova ääni!
- Anonyymi
Miksi sinä kaapissa olet? Siellä säilytetään tavaroita. Ihmeellistä, kenties pelkäät kärpäsiä?
- Anonyymi
"Meitä homoja ja lesboja on kuitenki yllättävän paljon muoniossa, jos osaa ettiä oikeista paikoista."
Mie kattoin kyllä kaikki kaapit. Ei löytyny.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287736Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t186532Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195445Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190