Anoppi ei huoli ulkopuolista apua. Mikä neuvoksi?

Anonyymi-ap

On muutama vuosi ”taisteltu” siitä, että aina anopin luokse kylään mennessä on tehtävä talon töitä. Nyt tilanne on pahentunut entisestään. Anoppi vaatii jokaisella käyntikerralla perusteellisen talon siivouksen. Olen sanonut useasti anopille, että tänne ostetaan siivooja käymään auttamassa esim lattioidenpesussa. Ongelma on se, että anoppi ei huoli ulkopuolista apua ja miniät ovat kuulemma tätä varten olemassa. Anopin toinen miniä ei enää edes käy anopin luona, kun
ei jaksa vääntää kättä tästä samasta asiasta. Itse olen myös vähentänyt käyntejä. Olen kantani tehnyt selväksi, että joko ostettu apu tai sitten muutto muualle. Anoppi asuu appiukon kanssa maalla pitkälti yli 100m2 talossa. Appiukko ei tee mitään ns naistentöitä vaan lähinnä ”piha hommia”. Mielestäni meidän miniöiden tehtävä ei ole hoitaa anopin taloutta etenkin, kun on omakin talous hoidettavana ja apua on saatavilla ja vieläpä me olisimme sen maksaneet. Jonkun ikkunoidenpesun, tiskauksen tms ymmärrän, mutta se, että olisimme anopin ”tyttöjä” ei enää ymmärrys riitä. Harvoina kertoina, kun olen siellä käynyt osallistun ruoanlaittoon, tiskaukseen ja omien jälkien siivoukseen. Emme yövy anopin luona vaan käymme. Anoppi ei jostakin syystä käy meillä ikinä!

5

1034

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teet oikein osallistuessasi aterian valmistukseen ja jälkisiivoukseen. Se riittää.

      Ehkä kerran vuodessa voitte osallistua suursiivoukseen ( kevät- tai joulusiivoukseen), mutta appi ja anoppi ovat tähänkin saakka hoitaneet oman taloutensa, ellei voimat riitä tarjotkaa yhä ulkopuolista apua. Ehdottakaa edelleenkin että te, lapset puolisoineen, jaatte kulun. Toistakaa tuota mantraa niin kauan kunnes se uppoaa heidän korviin ja suursiivousvaatimukset alkavat vähentyä.

      Ellei tuokaan sovi heille, sitten vain pahoittelette ettei ole aikaa tulla useimmin eikä pidemmille vierailuille. Muistakaa aina toistaa että oman kotinne ovi on auki ja että ovat tervetulleita vierailemaan teidän luonanne. Sitten vain sovitte päivän ja ajan.

    • Anonyymi

      Ei oikein tunnu uskottavalta tarinalta.
      Minkä kaaoksen vallassa appivanhempasi mahtavatkaan elää, jos odottavat vain miniää siivoamaan. Älä mene sinne.
      Turhaan täällä mariset.
      Jokainen elää oman tahtonsa mukaan, ja voit itse valita oman elämäntapasi, niin kuin anoppisikin on tehnyt.

      • Anonyymi

        Miksi ei tunnu uskottavalta tarinalta? Kyllä näitä ihmistyyppejä on olemassa, jotka vaativat palvelua. Ehkä ap pelkää vain, että tulee riitaa ja menee välit, jos ei osallistu auttamiseen.


    • Anonyymi

      Ei todellakaan tarvitse tehdä mitään. Mikä oikeus heillä on teillä teettää töitä. En kertakaikkiaan voi ymmärtää näitä ihmistyyppejä, jotka muita hyväksikäyttää. Saatteko te vastaavasti sieltä mitään apuja?

    • Anonyymi

      En menisi kylään paikkaan, jossa minua käytetään hyväksi.
      Siitä en edes keskustelisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe