Anoppi ei huoli ulkopuolista apua. Mikä neuvoksi?

Anonyymi-ap

On muutama vuosi ”taisteltu” siitä, että aina anopin luokse kylään mennessä on tehtävä talon töitä. Nyt tilanne on pahentunut entisestään. Anoppi vaatii jokaisella käyntikerralla perusteellisen talon siivouksen. Olen sanonut useasti anopille, että tänne ostetaan siivooja käymään auttamassa esim lattioidenpesussa. Ongelma on se, että anoppi ei huoli ulkopuolista apua ja miniät ovat kuulemma tätä varten olemassa. Anopin toinen miniä ei enää edes käy anopin luona, kun
ei jaksa vääntää kättä tästä samasta asiasta. Itse olen myös vähentänyt käyntejä. Olen kantani tehnyt selväksi, että joko ostettu apu tai sitten muutto muualle. Anoppi asuu appiukon kanssa maalla pitkälti yli 100m2 talossa. Appiukko ei tee mitään ns naistentöitä vaan lähinnä ”piha hommia”. Mielestäni meidän miniöiden tehtävä ei ole hoitaa anopin taloutta etenkin, kun on omakin talous hoidettavana ja apua on saatavilla ja vieläpä me olisimme sen maksaneet. Jonkun ikkunoidenpesun, tiskauksen tms ymmärrän, mutta se, että olisimme anopin ”tyttöjä” ei enää ymmärrys riitä. Harvoina kertoina, kun olen siellä käynyt osallistun ruoanlaittoon, tiskaukseen ja omien jälkien siivoukseen. Emme yövy anopin luona vaan käymme. Anoppi ei jostakin syystä käy meillä ikinä!

5

889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teet oikein osallistuessasi aterian valmistukseen ja jälkisiivoukseen. Se riittää.

      Ehkä kerran vuodessa voitte osallistua suursiivoukseen ( kevät- tai joulusiivoukseen), mutta appi ja anoppi ovat tähänkin saakka hoitaneet oman taloutensa, ellei voimat riitä tarjotkaa yhä ulkopuolista apua. Ehdottakaa edelleenkin että te, lapset puolisoineen, jaatte kulun. Toistakaa tuota mantraa niin kauan kunnes se uppoaa heidän korviin ja suursiivousvaatimukset alkavat vähentyä.

      Ellei tuokaan sovi heille, sitten vain pahoittelette ettei ole aikaa tulla useimmin eikä pidemmille vierailuille. Muistakaa aina toistaa että oman kotinne ovi on auki ja että ovat tervetulleita vierailemaan teidän luonanne. Sitten vain sovitte päivän ja ajan.

    • Anonyymi

      Ei oikein tunnu uskottavalta tarinalta.
      Minkä kaaoksen vallassa appivanhempasi mahtavatkaan elää, jos odottavat vain miniää siivoamaan. Älä mene sinne.
      Turhaan täällä mariset.
      Jokainen elää oman tahtonsa mukaan, ja voit itse valita oman elämäntapasi, niin kuin anoppisikin on tehnyt.

      • Anonyymi

        Miksi ei tunnu uskottavalta tarinalta? Kyllä näitä ihmistyyppejä on olemassa, jotka vaativat palvelua. Ehkä ap pelkää vain, että tulee riitaa ja menee välit, jos ei osallistu auttamiseen.


    • Anonyymi

      Ei todellakaan tarvitse tehdä mitään. Mikä oikeus heillä on teillä teettää töitä. En kertakaikkiaan voi ymmärtää näitä ihmistyyppejä, jotka muita hyväksikäyttää. Saatteko te vastaavasti sieltä mitään apuja?

    • Anonyymi

      En menisi kylään paikkaan, jossa minua käytetään hyväksi.
      Siitä en edes keskustelisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe