Suomen maine kasvuun.
Mestarista ministeri? Sillähän se Soomen maine nousee kun jussin holohölinä, eekerin piiskaamiset, homojen tappamisfantasiat, vastapuolen naisten raiskaustoiveet sekä omien lapsien määrästä valehteleminen nostetaan tapetille.
Onnea ja menestystä Halla_aho
Jytky tulossa
19
411
Vastaukset
- Anonyymi
Tuleeko kenellekään mieleen Persuja, joilla olisi kompetenssia hoitaa ministerin tehtävää?
En keksi sitten millään. - Anonyymi
Halla-ahosta ei voi tulla tuolla taustalla ministeriä eikä varsinkaan puhemiestä.
Onkhan poliisi hakenut hallan pyssyn parempaan säilöön. Uhkaili hakea pyssyn ja ampua jonkun homon kotinurkillaan taannoin - Anonyymi
Jytkytellään
Mahdollinen tuleva hallitus aikoo tosiaan vetää duunareita 6-0
Mitenkäs Suomen suurimman työväenpuolueen(=persut) äänestäjät tähän? Saat mitä tilaat ja tiedät kyllä miksi?
sillä
Ay-jäsenmaksujen verovähennys ilmeisesti poistuu – VM näytti vihreää valoa kokoomuksen esitykselle
Kyse olisi veronkiristyksestä ammattiliittoihin kuuluville palkansaajille. Valtiovarainministeriön mukaan muutos kasvattaisi verotuloja 220 miljoonaa euroa.- Anonyymi
Näyttää noille persuja äänestäville duunareille tärkeintä olla "oikeistolainen".
Perinteisesti se on tarkoittanut talouden asioita, eli siinä mielessä kuin oikeistolaisuudesta puhutaan kokoomuksen näkökulmasta. Persujen oikeistolaisuus taas on vinoon mennyttä "isänmaallisuutta" Sellaista jossa suomalaisten pitäisi pysyä itsekseen savupirtin nurkassa huopatossuja väkräten.
Tulevassa hallituksessa tuo oikeistolaisuus sitten punnitaan, voi tulla monelle persulle iso pettymys.
- Anonyymi
PS ja Kok useita kuukausia sitten: Marinin sosialistinen hallitus ajatteli, että rahaa voi vain jakaa kansalaisille ja hoitaa ongelmia sen kautta!
PS ja Kok nyt: Olemme sopineet, että jos markkinat nostavat bensahintaa, niin aiomme kompensoida siitä ihmisille.🤠- Anonyymi
Näin idioottimaista ratkaisua en tosiaan osannut edes aavistella. Jotenkin tuntuu, että eihän tämä voi olla totta, mutta näissä neuvotteluissa väännetyt kompromissit voivat olla aika erikoisia. Pelkästään 10 % uusiutuvien osuus maksaa n. 500 Meur.
- Anonyymi
Jos tiedot pitävät paikkansa, oikeistohallitus ei olisi lisäämässä markkinaperusteista sääntelyä vaan ottamassa käyttöön ihan uuden käsiohjausmuodon, jossa valtio maksaa kuluttajien käyttämän polttoaineen uusiutuvan osalta.
Mistä rahat? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos tiedot pitävät paikkansa, oikeistohallitus ei olisi lisäämässä markkinaperusteista sääntelyä vaan ottamassa käyttöön ihan uuden käsiohjausmuodon, jossa valtio maksaa kuluttajien käyttämän polttoaineen uusiutuvan osalta.
Mistä rahat?Mitä eikö se pensan hinta laskekkaan euroon, kuten jiesiössäkin oltiin asiasta satavarmoja,
kun persut astui ruoriin
IS:n tiedot: Polttoaineiden hinnasta kiistellään yhä hallitusneuvotteluissa – ”Sopu pakko löytää”
Jakeluvelvoitteen kiristämisen ennakoidaan nostavan pumppuhintoja. Kompensaatiomallin rahoitus on auki.
-Ja jakelukin loppuu tykkänään
Riikka Purran johtamat perussuomalaiset ovat halunneet luopua koko jakeluvelvoitteesta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä eikö se pensan hinta laskekkaan euroon, kuten jiesiössäkin oltiin asiasta satavarmoja,
kun persut astui ruoriin
IS:n tiedot: Polttoaineiden hinnasta kiistellään yhä hallitusneuvotteluissa – ”Sopu pakko löytää”
Jakeluvelvoitteen kiristämisen ennakoidaan nostavan pumppuhintoja. Kompensaatiomallin rahoitus on auki.
-Ja jakelukin loppuu tykkänään
Riikka Purran johtamat perussuomalaiset ovat halunneet luopua koko jakeluvelvoitteestaEi tuosta orvon ja persujen hommasta tule näköjään lasta eikä 🐖,,💩
Viisikko takaisin valtaan!
Joku tolokku näihin touhuihin - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tuosta orvon ja persujen hommasta tule näköjään lasta eikä 🐖,,💩
Viisikko takaisin valtaan!
Joku tolokku näihin touhuihinSyyte 10-vuotiaan tytön raiskauksesta hylättiin hovioikeudessa – uhrin vastustelusta ei ollut näyttöä
Turun hovioikeus piti voimassa 23-vuotiaan Juusuf Muhamed Abbudin tuomion törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Raiskaussyyte hylättiin.
Suojavärikö pelasti.
- Anonyymi
Met peräkylän persut vastustamme ehottomasti vetyä.Vain 10 miljardia eihän sole pojat mithän. Ei rupeleita, ei säliöitä joka paikhan. Turvetta se olla pittää.piste
- Anonyymi
Eloranta moitti tällä viikolla julkisuuteen nousseita kaavailuja poistaa ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeus. Hänen mukaansa ei ole yllättävää, että valtiovarainministeriö on edistämässä aietta.
– Hämmentävää ja epäjohdonmukaista on sen sijaan se, että työnantaja- ja yrittäjäjärjestöjen jäsenmaksujen verovähennyksiin ei aiottaisi puuttua.
Ay-jäsenmaksujen verovähennyksen poisto tarkoittaisi Elorannan mukaan tosiasiassa veronkorotusta, joka koskisi toista miljoonaa suomalaista.
– Nähtäväksi jää, päätyykö työntekijöiden puolta juhlapuheissa pitävät perussuomalaiset kumileimasimen asemaan, kun oikeiston suunnitelmia ay-liikkeen heikentämiseksi toteutetaan, hän moitti. - Anonyymi
Eli orvon ja kumpp. mielestä minun pitää maksaa ruaasta enemmän, jotta upporikkaat persut saa päristellä kallilla autoillaan halvemmalla..
Jiesiöstäki voi hetkessä munamankelilla pyörähtää kirkolla. Ajettu on montaki kertaa. Hus,hus- Anonyymi
Mulla ei ole autoa enkä juuri käytä julkisiakaan. Mie haluan ostaa terveellistä ruokaa ja katsoa YLE Areenaa. Jos reiluja toimia etsitään, pitää unohtaa veronalennukset ja verottaa siellä missä ei vielä veroteta. Muuten ei 6 miljardia tule koskaan täyteen (eipä kyllä muutenkaan).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mulla ei ole autoa enkä juuri käytä julkisiakaan. Mie haluan ostaa terveellistä ruokaa ja katsoa YLE Areenaa. Jos reiluja toimia etsitään, pitää unohtaa veronalennukset ja verottaa siellä missä ei vielä veroteta. Muuten ei 6 miljardia tule koskaan täyteen (eipä kyllä muutenkaan).
Kuitennii jos bensanhinnan korotukset kompensoidaan alv:n nostamisella. niin muista sitten kaupan kassalla että maksat 🐽 persujes pillurallit siinä samalla. 🐖,,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuitennii jos bensanhinnan korotukset kompensoidaan alv:n nostamisella. niin muista sitten kaupan kassalla että maksat 🐽 persujes pillurallit siinä samalla. 🐖,,
Hallitusneuvotteluissa on pöydällä käänteinen hiiliosinko:
Kaikki maksavat, jotta osa saa fossiilista bensaa halvemmalla.
- Anonyymi
Eräs SKEn aktiivi muotoili: ”Naisten äänioikeus 100 vuotta – epäonnistunut kokeilu”
Jokohan siellä neuvotellaan äänioikeuden poistamisesta naisilta?
Lopulta varmaan vain kirkkoon kuuluvat tosiuskovaiset valkoiset heteromiehet saavat äänestää. - Anonyymi
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/aripesonen1/266208-sdpn-rinne-ja-hovioikeuden-tuomio-onko-hanella-sopiva-luonne-paaministeriksi/
Hovioikeus kovensi Antti Rinteen tuomiota – joutuu korvaamaan 6 000 euron oikeudenkäyntikulut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675921Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,635415Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471022