pari kyssäriä

amatööri

pari kysymystä osaaville:
kävin tänään pelaamassa ja törmäsin tuttuun ongelmaan kun lyön kovia palloja onnistun usein lyömään kiven tai kohde pallon pöydältä esim: lyön kiven lujaa kohdepalloon joka menee nätisti pussiin jonka jälkeen kivi osuu valliin ja hyppää reippaasti ulos pöydältä tai lyön kohdepalloon joka valliin osuttuaan lentää ulos pöydältä tai lyön kiven suoraan kohdepalloon joka lentää ulos pöydältä mistä moinen johtuu? jostain kierteestä mutta mistä? moinen kun sattuu aika usein (tänään 6 kertaa)

lueskelin tänään netissä ohjeita ja törmäsin semmoseen tähtäys ohjeeseen että kuuluisi tähdätä ikään kuin kiväärillä eli keppi poskea vasten tähdäten oikealla silmällä itte oon tottunut lyömään leuka kepin päällä tähdäten kummallakin silmällä onko tyylini väärä?

6

2001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tasapoka

      koita lyödä alapallolla sama......tasapokallakaan ei niin herkästi....yläpallo on arka kovissa...varsinkin vallin läheisissä lyönneissä.....voisko olla että pyödän vallikumet on surkeat....väärät vallit tms. Eli mistä pulpetista on kyse...pool,snooker vai kaisa?????

    • SIKANISKA

      kuten tuossa aikaisemmassa vastauksessa jo todettiinki. Pallo pyrkii jatkamaan menosuuntaan ja jos siinä on valli tai kohdepallo välissä niin lyöntipallo käyttää niitä apuna kiipemiseen, ja peli muuttuu pöytätennikseksi.

      Tähtäämisessä tuskin on mitään vikaa, jokainen sihtailee miten on parhaaksi havainnut. Kahden silmän tähtäyksessä keppi on yleensä ropan alla ja lyövän käden liikeradan saaminen suoraksi on tarkempaa puuhaa.

      Kiinnitä huomiota lyönnin loppuvaiheessa tekeekö lyövä kätesi 'koukkaavan' liikken alaspäin vai lyötkö suoraan kepin osoittamaan suuntaan?

      Kokeile muutamalla pallolla ihan vain päin vallia ja anna kaverin sivusta katsoa seuraako käsi kepin mukana lyöntisuuntaan vai putoaako se juuri ennen iskua. Minulla käy usein lyöntipallon ollessa vallissa kiinni (ja josku pakan hajoittamisessakin), että lyönnin loppuvaiheessa keppi ottaa tuen vallista ja tulee voimakas yläkierre tai sitten kiksi josta pallon suunnasta ei ole mitään tietoa.

      Ei ylpalloissa mitään pahaa ole, niillä voi passata lyötipallon kohdalleen seuraavaa luntiä varten. Vaatii harjoittelua kuten kaikki muuttkin osa-alutteetkin biliksessä.

      • SIKANISKA

        kirjoitusvirheitä


    • mää

      Yksi syy miksi tätä voi tapahtua saattaa olla sekin, että tähtäät liian korkealta, ei välttämättä edes johdu kierteistä. Lyötäessä kepin tulisi olla mahdollisimman vaakasuorassa pöytään nähden. Jos tähtäät liian korkealta ja lyöt kovaa, kivi pomppaa ja osuessaan kohdepalloon tai valliin hyppää ulos pöydältä.

    • LKJDSF

      voi olla et vallit ovat surkees kunnos..kannattaa katoo et ne ovat kunnos

    • Jelli

      Jep. Eli vaikka itsekin taidan vielä olla aika amatööri vasta muutaman vuoden poolia harrastettuani, olen sitä mieltä että miksi lyödä niin kovaa. Ainakin itse olen sen verran oppinut lyömään, että napakoilla, mutta pehmeillä lyönneillä saan kiven nousemaan melkein ympäri pöytää mihin vain. Välillä tosin on kiva lyödä niitä "naulauksiakin", mutta suurta järkeä en niissä kovinkaan usein näe. Pehmeys on kaiken A ja O. Pelailen bilistä noin 4-6 päivänä viikossa 2-6 tuntia kerrallaan ja viimeksi olen saanut kiven ulos pöydältä (aloituksia lukuun ottamatta) joskus maalis-huhtikuussa.
      Mutta tosiaan kuten noissa aiemmissa vastauksissa jo olikin, että vallit ja niiden kumit voivat sen myös aiheuttaa. Tosin hiljaisilla lyönneillä ei niilläkään ole hirveasti vaikutusta :-)

      Tähtäyksestä sen verran, että se on lienee jokaisen oma mihin tyyliin tottuu ja mistä pitää. Olen nähnyt aivan huipputason pelaajia, jotka tähtäävät lähes selkä suorana ja aina säkittävät. Toiset, kuten itsekin, pelaavat taas hyvin matalalla ja leuka kiinni kepissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      93
      10615
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      148
      8881
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6097
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      63
      4365
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4276
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      82
      4108
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3739
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      70
      3241
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3137
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      71
      2999
    Aihe