pari kyssäriä

amatööri

pari kysymystä osaaville:
kävin tänään pelaamassa ja törmäsin tuttuun ongelmaan kun lyön kovia palloja onnistun usein lyömään kiven tai kohde pallon pöydältä esim: lyön kiven lujaa kohdepalloon joka menee nätisti pussiin jonka jälkeen kivi osuu valliin ja hyppää reippaasti ulos pöydältä tai lyön kohdepalloon joka valliin osuttuaan lentää ulos pöydältä tai lyön kiven suoraan kohdepalloon joka lentää ulos pöydältä mistä moinen johtuu? jostain kierteestä mutta mistä? moinen kun sattuu aika usein (tänään 6 kertaa)

lueskelin tänään netissä ohjeita ja törmäsin semmoseen tähtäys ohjeeseen että kuuluisi tähdätä ikään kuin kiväärillä eli keppi poskea vasten tähdäten oikealla silmällä itte oon tottunut lyömään leuka kepin päällä tähdäten kummallakin silmällä onko tyylini väärä?

6

2022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tasapoka

      koita lyödä alapallolla sama......tasapokallakaan ei niin herkästi....yläpallo on arka kovissa...varsinkin vallin läheisissä lyönneissä.....voisko olla että pyödän vallikumet on surkeat....väärät vallit tms. Eli mistä pulpetista on kyse...pool,snooker vai kaisa?????

    • SIKANISKA

      kuten tuossa aikaisemmassa vastauksessa jo todettiinki. Pallo pyrkii jatkamaan menosuuntaan ja jos siinä on valli tai kohdepallo välissä niin lyöntipallo käyttää niitä apuna kiipemiseen, ja peli muuttuu pöytätennikseksi.

      Tähtäämisessä tuskin on mitään vikaa, jokainen sihtailee miten on parhaaksi havainnut. Kahden silmän tähtäyksessä keppi on yleensä ropan alla ja lyövän käden liikeradan saaminen suoraksi on tarkempaa puuhaa.

      Kiinnitä huomiota lyönnin loppuvaiheessa tekeekö lyövä kätesi 'koukkaavan' liikken alaspäin vai lyötkö suoraan kepin osoittamaan suuntaan?

      Kokeile muutamalla pallolla ihan vain päin vallia ja anna kaverin sivusta katsoa seuraako käsi kepin mukana lyöntisuuntaan vai putoaako se juuri ennen iskua. Minulla käy usein lyöntipallon ollessa vallissa kiinni (ja josku pakan hajoittamisessakin), että lyönnin loppuvaiheessa keppi ottaa tuen vallista ja tulee voimakas yläkierre tai sitten kiksi josta pallon suunnasta ei ole mitään tietoa.

      Ei ylpalloissa mitään pahaa ole, niillä voi passata lyötipallon kohdalleen seuraavaa luntiä varten. Vaatii harjoittelua kuten kaikki muuttkin osa-alutteetkin biliksessä.

      • SIKANISKA

        kirjoitusvirheitä


    • mää

      Yksi syy miksi tätä voi tapahtua saattaa olla sekin, että tähtäät liian korkealta, ei välttämättä edes johdu kierteistä. Lyötäessä kepin tulisi olla mahdollisimman vaakasuorassa pöytään nähden. Jos tähtäät liian korkealta ja lyöt kovaa, kivi pomppaa ja osuessaan kohdepalloon tai valliin hyppää ulos pöydältä.

    • LKJDSF

      voi olla et vallit ovat surkees kunnos..kannattaa katoo et ne ovat kunnos

    • Jelli

      Jep. Eli vaikka itsekin taidan vielä olla aika amatööri vasta muutaman vuoden poolia harrastettuani, olen sitä mieltä että miksi lyödä niin kovaa. Ainakin itse olen sen verran oppinut lyömään, että napakoilla, mutta pehmeillä lyönneillä saan kiven nousemaan melkein ympäri pöytää mihin vain. Välillä tosin on kiva lyödä niitä "naulauksiakin", mutta suurta järkeä en niissä kovinkaan usein näe. Pehmeys on kaiken A ja O. Pelailen bilistä noin 4-6 päivänä viikossa 2-6 tuntia kerrallaan ja viimeksi olen saanut kiven ulos pöydältä (aloituksia lukuun ottamatta) joskus maalis-huhtikuussa.
      Mutta tosiaan kuten noissa aiemmissa vastauksissa jo olikin, että vallit ja niiden kumit voivat sen myös aiheuttaa. Tosin hiljaisilla lyönneillä ei niilläkään ole hirveasti vaikutusta :-)

      Tähtäyksestä sen verran, että se on lienee jokaisen oma mihin tyyliin tottuu ja mistä pitää. Olen nähnyt aivan huipputason pelaajia, jotka tähtäävät lähes selkä suorana ja aina säkittävät. Toiset, kuten itsekin, pelaavat taas hyvin matalalla ja leuka kiinni kepissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      9
      2701
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2550
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      177
      2390
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      151
      2036
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1634
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1099
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      73
      789
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      777
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      712
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      703
    Aihe