Aiheuttaako laihduttaminen syömishäiriöitä?

Anonyymi-ap

9

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parempi laihtua kuin laihduttaa eli vähentää pikaruokaa, mehuja, vaaleaa leipää jne ja lisätä hedelmiä, täysjyvää jne..

    • Anonyymi

      Pelkkä laihduttaminen on hyödytöntä, jos elintavat eivät muutu pysyvästi. Paino pysyy kurissa vain pysyvällä elintapojen muutoksella. Pituuteen nähden sopiva paino pitää ihmisen terveempänä.

      • Näin juuri. Yleensä kun syö terveellisemmin myös laihtuu.


    • Anonyymi

      Kyllä se aina kannattaa laihduttaa.Ongelma on vain siinä että laihdutuksenjälkeinen ohjelma on niin huonoja että lihoo takaisin.

      Olen itse AINA laihduttanut kaikki läskit pois samantien kun niitä on tullut.
      En ole koskaan pysynyt samassa painossa.

    • Anonyymi

      Minä aloin laihdutuksen maaliskuussa takkuisesti useamman yrityksen jälkeen. Tosin jalkaleikkausten tähden en liikkunut.
      Lähti 3kg, mutta en jaksanut alle 1400kcal:n rajoituksia kuin kuukauden.
      Toukokuu on mennyt 1800kcal ja paino pysynyt tietysti samana.
      Yritän nyt uutta liikuntaa ja 1400kcal, kun jalka kestää käyttöä.
      Toivottavasti aineenvaihdunta ei ole laskenut tänä aikana.
      Mutta vihannekset tuntuvat laajentavan vatsalaukkua!
      Samoin kaikki hiilihydraatti-juomat, jotka olen jättänyt siitä syystä.
      Ottaa päähän ajan mittaan tämä kurinalaisuus ja laiskuus iskee vähää väliä, eikä halua muuta kuin istua ja lukea.
      Mutta olo on tullut paremmaksi ja vaatteet numeroa pienemmiksi!

    • Anonyymi

      Tunnen normaalipainoisia, jotka sanovat että tarvitsevat jonkin verran itsekuria painonhallinnassaan. Laatikaisella tuntuu olevan rivien välissä itsekurin suosiminen ”laihduttaminen lihottaa” -asenteen sijasta, kun taas Ozempic-lääkäri Kirsi Pietiläinen on lääkehoidopn kannalla sanoen että lihavilla on monesti parempikin itsekuri kuin normaalipainoisilla https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000009604540.html (maksumuurin takana).

    • Anonyymi

      Tässä normaalipainoinen, joka pistää poskeensa pari annosta yhden sijaan. Jos oikein hyvää on, niin ...
      Kyllä silloin on tarve itsekurista!
      Ei kukaan, joka elää syödäkseen voi odottaa pysyvänsä normaalina.
      Louluaikana se sielunhoito alkoi vieressä olevan leipomon lämpimillä vaniljamunkeilla. Ei ollut vaikeuksia lusikoida 2l jätskiä romaania lukien. Sitten tuli ne suomalaiset lihapiirakat. Voi, niitä aikoja,...

      • Anonyymi

        Louluaika=kouluaika. Osaavat laittaa karkkikaupat ja leipomot juuri koululaisten ulottuville, että ehtii kipaisemaan välitunnillakin.
        Liikkeet ovat kuin muurahaispesät. Opet virnistellen odottamassa vuoroaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6514
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3890
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3305
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      378
      1783
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1043
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe