”Laihduttamista on vastustettu siksi, että a) tulos ei joka tapauksessa koskaan ole pysyvä, b) laihduttaminen itse asiassa lisää lihavuutta ja c) laihduttaminen lisää syömishäiriötä. ”
Reijo Laatikaisen kirjoitussarjan 4. osa on julkaistu https://www.pronutritionist.net/2023/06/onko-se-mika-trendaa-sosiaalisessa-mediassa-lihavuuden-ehkaisyyn-ja-hoitoon-liittyen-totta-osa-4-aiheuttaako-laihduttaminen-syomishairioita/
Aiheuttaako laihduttaminen syömishäiriöitä?
9
281
Vastaukset
Parempi laihtua kuin laihduttaa eli vähentää pikaruokaa, mehuja, vaaleaa leipää jne ja lisätä hedelmiä, täysjyvää jne..
- Anonyymi
Pelkkä laihduttaminen on hyödytöntä, jos elintavat eivät muutu pysyvästi. Paino pysyy kurissa vain pysyvällä elintapojen muutoksella. Pituuteen nähden sopiva paino pitää ihmisen terveempänä.
- Anonyymi
Kyllä se aina kannattaa laihduttaa.Ongelma on vain siinä että laihdutuksenjälkeinen ohjelma on niin huonoja että lihoo takaisin.
Olen itse AINA laihduttanut kaikki läskit pois samantien kun niitä on tullut.
En ole koskaan pysynyt samassa painossa. - Anonyymi
Minä aloin laihdutuksen maaliskuussa takkuisesti useamman yrityksen jälkeen. Tosin jalkaleikkausten tähden en liikkunut.
Lähti 3kg, mutta en jaksanut alle 1400kcal:n rajoituksia kuin kuukauden.
Toukokuu on mennyt 1800kcal ja paino pysynyt tietysti samana.
Yritän nyt uutta liikuntaa ja 1400kcal, kun jalka kestää käyttöä.
Toivottavasti aineenvaihdunta ei ole laskenut tänä aikana.
Mutta vihannekset tuntuvat laajentavan vatsalaukkua!
Samoin kaikki hiilihydraatti-juomat, jotka olen jättänyt siitä syystä.
Ottaa päähän ajan mittaan tämä kurinalaisuus ja laiskuus iskee vähää väliä, eikä halua muuta kuin istua ja lukea.
Mutta olo on tullut paremmaksi ja vaatteet numeroa pienemmiksi! - Anonyymi
Tunnen normaalipainoisia, jotka sanovat että tarvitsevat jonkin verran itsekuria painonhallinnassaan. Laatikaisella tuntuu olevan rivien välissä itsekurin suosiminen ”laihduttaminen lihottaa” -asenteen sijasta, kun taas Ozempic-lääkäri Kirsi Pietiläinen on lääkehoidopn kannalla sanoen että lihavilla on monesti parempikin itsekuri kuin normaalipainoisilla https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000009604540.html (maksumuurin takana).
- Anonyymi
Tässä normaalipainoinen, joka pistää poskeensa pari annosta yhden sijaan. Jos oikein hyvää on, niin ...
Kyllä silloin on tarve itsekurista!
Ei kukaan, joka elää syödäkseen voi odottaa pysyvänsä normaalina.
Louluaikana se sielunhoito alkoi vieressä olevan leipomon lämpimillä vaniljamunkeilla. Ei ollut vaikeuksia lusikoida 2l jätskiä romaania lukien. Sitten tuli ne suomalaiset lihapiirakat. Voi, niitä aikoja,...- Anonyymi
Louluaika=kouluaika. Osaavat laittaa karkkikaupat ja leipomot juuri koululaisten ulottuville, että ehtii kipaisemaan välitunnillakin.
Liikkeet ovat kuin muurahaispesät. Opet virnistellen odottamassa vuoroaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282177Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441811- 381488
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua26926Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327867Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104810Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722