Elinkeinoyhtiö

Huoltoasemalla oltiin huolissaan siitä, onko kaupungissa vielä elinkeinoyhtiö. Mitään tuloksia ei kuulemma ole näkynyt. Siinä mielessä ei poikkea edellistenkään toimareiden saavutuksista. Määrärahat on kuulemma kuitenkin pystytty käyttämään.
16756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Huoltoaseman pojat voisivat keskittyä huoltosuhteen kohotukseen: 35 syntyi viime vuonna ja kuoli 160 ja risat. Tämä kaikki menee arkkuliikkeiden piikkiin.

Kuka panisi uusia isänmaan toivoja alkuun?

Äänestä
  • Panisi alkuun... panisi.... panisi jos saisi...

    Äänestä

Päivän lehdessä juttu kemijärven investoinneista : "Biotehtaan rakentaminen alkaa tämän vuoden loppuun mennessä" . Hienoa, että alkaa viimein tehdas nousemaan.

Äänestä

Eihän se niin voi mennä, että yhtiö käyttää kaupungin rahat ilman mitään vastuuta ja piiloutuu salassapito-oikeuden taakse. Kyllä se on vastuussa siitä, että rahat käytetään sopimuksen mukaisesti ja kaupungille raportoidaan, mitä niillä on saatu aikaan. Tärkeätä on, että tilaaja: kaupunki, saa rahoilleen vastinetta, elinkeinojen kehittämistä tuloksellisesti. Jos tulosta ei tule, rahojen käyttökohdetta ja -tapaa tulee muuttaa.

Äänestä
  • Polvet notkuu ! Missä Biorehvin tehas ? toistakymmentä vuotta vouhotusta ei muuta.

    Äänestä

Hanki tekopolvet tollo

Äänestä

Lukekaa lähihistoriaa! Talousneuvos Kostamo ja metsätyönjohtaja Nivala ovat päsmäröineet selluprojektiin kunnan rahaa, eivätkä muista enää???
Aikaa on kulunut kunnan suorittamasta siemenrahasta biosellun hyväksi jo 17 vuotta.
Kumpikaan ei esiinny enää . Missään, jos ei erikseen kysytä, kuten käräjäoikeudessa!!

Äänestä
  • Taitaa tuo 17 olla paremminki 7. Mutta kuitenkin ovat...nämä...!

    Äänestä

Kyllä se tehas tulee, uskokaa nyt.

Äänestä
  • Nyt pitää oikeasti lopettaa tuo selluhöpötys ja ohjata kehitysyhtiö tekemään varsinaista tehtäväänsä; yritysten toimintaedellytysten kehittämistä. Valtuustossa on selvä enemmistö valtuutettuja, jotka ymmärtävät asian, kuitenkin he sallivat samojen vanhojen satraappien pesmellyksen. Tervehtymisen merkkejä toki on, mitähän ryhtilikettä siellä Lämpö ja vesiyhtiössä käynnistelläänkään. Toivotaan parasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Nyt pitää oikeasti lopettaa tuo selluhöpötys ja ohjata kehitysyhtiö tekemään varsinaista tehtäväänsä; yritysten toimintaedellytysten kehittämistä. Valtuustossa on selvä enemmistö valtuutettuja, jotka ymmärtävät asian, kuitenkin he sallivat samojen vanhojen satraappien pesmellyksen. Tervehtymisen merkkejä toki on, mitähän ryhtilikettä siellä Lämpö ja vesiyhtiössä käynnistelläänkään. Toivotaan parasta.

    Uutta on kokeiltava ja laahennettava maailmabkuvaa kaikilla tasoilla. Kunnan hälytysmerkit ovat jo framilla:

    4 lukion aloittavaa syksyllä
    tyhjät näyteikkunat keskellä kylää
    tyhjiä asuntoja, joiden arvo lähentelee nollaa tai miinusta
    hassunhullu demografinen (väestöllinen) kehitys
    amiksen mahtuminen Aikkarin puolikkaaseen
    yritysten piilevä ja näkyvä talouspoliittinen problematiikka
    syrjäytymiskehitys
    mielenterveysongelmat

    muutamia mainitakseni.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Uutta on kokeiltava ja laahennettava maailmabkuvaa kaikilla tasoilla. Kunnan hälytysmerkit ovat jo framilla:

    4 lukion aloittavaa syksyllä
    tyhjät näyteikkunat keskellä kylää
    tyhjiä asuntoja, joiden arvo lähentelee nollaa tai miinusta
    hassunhullu demografinen (väestöllinen) kehitys
    amiksen mahtuminen Aikkarin puolikkaaseen
    yritysten piilevä ja näkyvä talouspoliittinen problematiikka
    syrjäytymiskehitys
    mielenterveysongelmat

    muutamia mainitakseni.

    Mut sellu-usko sen ko porskuttaa...siemenrahat kait jo itäneet ?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Mut sellu-usko sen ko porskuttaa...siemenrahat kait jo itäneet ?

    Kehitysyhtiön vastaus haasteeseen oli hankkia itselleen uusi logo. Siinäpä omaleimainen toimenpide, varmaankin parantaa yritysten toimintaedellytyksiä.

    Äänestä

https://www.hs.fi/talous/art-2000005622684.html

KEMIJÄRVELLE suunniteltu biojalostamo- eli sellutehdasinvestointi on toteutumassa, tiedottaa hankkeen takana oleva Boreal Bioref. Kyseessä on lähes miljardin euron investointi, jonka arvioidaan työllistävän yli tuhat ihmistä.

Äänestä

Jonkin sortin elinkeinoyhtiö on lämpövesipulju, jonka selvittely kaupunginvaltuuston kokouksessa 26.6 epäselvensi vain tilannetta.

Epäilyjä kehittämisyhtiötä kohtaan heräsi vuosikymmen toista sitten, kun viriteltiin pontevasti lentomäkeä. Sitä touhuttiin monta vuotta. Taivaan isä suojeli. Hanke haudattiin nolona.

En malta olla kertomatta. Olin Suomulla jossakin roolissa. Hiihtoliiton mäkijaosto Jouko Törmästä myöten potkiskeli maata ja taivaalle tiirattiin: tuonne se nousisi. Ympärille sikiäisi yritysten rypäs...

Mikäpä se siinä. Kevätaurinko paistoi, kuten se huhtikuun alussa voi paistaa. Pojat saivat hyvät atriat, päivärahat ja luultavasti hyvät naurut: kaikkia ne Kemijärven pojat luulevatkin. Että oikein lentomäki! Ketä varten?

Laskelmissa ylläpitokulut olivat massiiviset kantokykyyn nähden. Mahdollisesti yhdet kisat vuodessa käytäisiin. Jos pahasti tuulee, kisoja ei pidetä. Muutoinhan mäkeä ei saa käyttää hyppäämiseen. Se olisi siis meidän Eiffel-torni.

Voi hyvää päivää, miltä säästyttiinkin. Minua miltei nolottaa kertoa asiasta.

Jos tämän tyyppistäkään mietitään elinkeinoyhtiöissä, rahaa palaa, epärealistisia toiveita herää. Tulosta ei synny, mutta tekemisen meininkiä nyt kuitenkin näin ulospäin.

Kansalta vaaditaan relisienssiä, mutta uskon ei pitäisi lopoua.

Nyt alkaa olla aineksia. Uusi kaupunginjohtaja, uusi elinkeinojohtaja ja uusi tulevaisuusjohtaja ovat niitä sateentekijöitä, joilta pitäisi aivomyrskyt muuttua lihaksi.

Äänestä
  • Ja hessun tehas !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Huoltoasemalla oltiin huolissaan siitä, onko kaupungissa vielä elinkeinoyhtiö. Mitään tuloksia ei kuulemma ole näkynyt. Siinä mielessä ei poikkea edellistenkään toimareiden saavutuksista. Määrärahat on kuulemma kuitenkin pystytty käyttämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu