Entinen laivaston sukellusveneosaston työntekijä Ryan Ramsey (ikä 53) kertoo ettei nykyään ole tekniikkaa olemassa pelastaa turistisukellusvenettä merenpohjasta.
Insinöörinä, keksijänä, ja kehittäjänä itselläni on ratkaisu, kuinka saada minisukellusvene ylös sotasukellusveneen avulla.
Tarvitaan yhtä kovia miehiä kuin oli Tshernobylin ydinvoimala onnettomuden aikana.
Joku sukeltaja menee torpedoputken kautta viemään nostoliinat sukellusveneeseen kiinni, ja liinat sidotaan sotasukellusveneeseen, joka nostaa minisukellusveneen lähelle pintaa, ja kuljettaa sen rantaa lähelle matalaan, josta muilla keinoin voi rannalta kiskoa minisukellusveneen vaikka voimakkalla traktorilla maihin.
Suuri sukellusvene ei voi tuoda rantaan asti johtuen kaluston syväyksestä.
Näin olisi mahdollista manuaalisin keinoin tehdä pelastustoimet ilman peliohjainten tai Joy stickien tarvetta.
https://www.mirror.co.uk/news/us-news/expert-warns-theres-no-way-30282619
Insinöörinä, keksijänä, ja kehittäjänä itselläni on ratkaisu, kuinka saada minisukellusvene ylös sotasukellusveneen avulla.
Tarvitaan yhtä kovia miehiä kuin oli Tshernobylin ydinvoimala onnettomuden aikana.
Joku sukeltaja menee torpedoputken kautta viemään nostoliinat sukellusveneeseen kiinni, ja liinat sidotaan sotasukellusveneeseen, joka nostaa minisukellusveneen lähelle pintaa, ja kuljettaa sen rantaa lähelle matalaan, josta muilla keinoin voi rannalta kiskoa minisukellusveneen vaikka voimakkalla traktorilla maihin.
Suuri sukellusvene ei voi tuoda rantaan asti johtuen kaluston syväyksestä.
Näin olisi mahdollista manuaalisin keinoin tehdä pelastustoimet ilman peliohjainten tai Joy stickien tarvetta.
https://www.mirror.co.uk/news/us-news/expert-warns-theres-no-way-30282619
Vastaukset 83
Vanhimmat
Venäläiset luultavimmin osaisivat ja kykenisivät pelastaa. Vanha sanonta onkin "Kaikkea ne venäläiset keksii."
No eipä ne Kurskiakaan saaneet ylös, vaikka oli alle sadan metrin syvyydessä.
Putin esti itse henkilökohtaisesti ettei länsimaista apua otettu vastaan Kurskin pelastamiseksi
Itsekkin ajattelin että Venäjän apua olisi kannattanut kysyä.
Sukeltajaa voisi yrittää ensin korvata robottikäsi sukellusrobotilla, joka laskettaisi tehtäväpaikalle torpedoputken kautta, ja kauko ohjattaisi peliohjaimen avuin. Jos ei onnistu, venäläinen sukeltaja on ainoa toivo.
Muut kuin venäläiset eivät ole kovakuntoisia miehiä.
Soitapa sinne Venäjällesi ja kysy montako miestä löytyy jotka tekevät tuollaisia hommia vajaan neljän kilometrin syvyydessä.
:D ... johan juttua lykkää ... :D
"Jenkit ja kanada kieltävät muiden maiden avun,tekniikkaa kyllä on"!!!
"Jotain salailua tekeillä"!!!
Sinä kyllä olet yksi tämän palstan kahjoimpia tapauksia kautta historian.
Elon Musk ihmeen hiljaa. Voi olla että jotakin yritysten suhteisiin liittyvää tapahtuisi jos merenpohjasta ei ketään nousisi hengissä ylös.
https://www.businessinsider.com/oceangate-thanked-elon-musk-starlink-prior-to-disastrous-expedition-2023-6?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=tech-sf&fbclid=IwAR1hDfsv2P25dAMO50Au5n7pX7pb6fHU85EU_xk9k6sn-i_R8tRKP_JlqiU&r=US&IR=T
"Venäjä oli tulossa nostamaan,samoin ,japani,ranska ja englanti,kaikki häädettiin pois,samaa salailua,kuin estonian kanssa,"EHKÄPÄ SABOTAASIA,JENKKIEN JA KANADAN TOIMESTA"!!!
Törkeää. Kerran itsellä ei kykyä, kyllä pitää nöyrtyä.
Suuri ja mahtava hyökkäysliitto, töpeksii veroparatiisi-biljonääriensä huviretkeltä pelastamisen kanssa, keiden varoilla ?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17900107/biljonaarit-koputtelevat-atlantin-pohjassa-sukellusveneessa
Minkä takia yhtään senttiä pitäisi tuhlata johonkin rikkaiden leikkikalujen nostamiseen?
Pakottiko joku sukeltamaan?
Olisi pysynyt kuivalla maalla.
Tuommoista tapauksia varten voisi järjestää pelastusharjoituksia, olisi edullisempaa toimia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17324851/suomeen-kohdistuu-uhka-se-on-niinisto-eu-nato-eurovaluutta-kokoomus-sote-rkp-pankkifasismi#comment-118746605
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17596062/rikostutkinnat--ja-syytteet-nord-stream-talvivaara-uniper-elakerahastojen-ryostot
Veroparatiisisosialismia ja pörssirikolliskapitalismia parhaimmillaan, kun kansalaisia köyhyyteen, taloudellisesti oikeusturvattomaksi pahoinpitelemällä, pelastellaan biljonäärejä milloin syvältä, milloin korkealta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17355758/tattarataa!-nato-jasenmaksu-2300-miljoonaa-euroa-!-patterit-ja-liittyma-ei-sisally-hintaan
Samaan aikaan satojamiljoonia lapsia maailmassa, kuolee nälkään noiden takia.
Yksi nolla pois , Seppo , kiitos!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17900316/pakkoyksityistamista-ns--julkisessa-sotessa#comment-121503712
Suuri ja mahtava veroparatiisiOligarkismi, pörssirikollisKommunismi.
https://www.aljazeera.com/opinions/2023/6/21/titan-and-the-trawler-whose-lives-matter
Asiaa.
Kyllä raadot saadaan ylös jos koetaan se tarpeellisksi .
Miksi edes vaivautua?
Muutama rikas, meneepähän omaisuus nopeammin kiertoon.
Kunhan nyt ensin löydettäisiin se purkki.
Ikä 53v. ......? Miten liittyy asiaan. Vanhako aloittaja on?
Aloittaja on reilusti iäkkäämpi kuin tietokonepelien kanssa kasvaneet. Tietokonepelisukupolvella menee sormi suuhun heti kun ei "playstationin" kanssa voi ratkaista asioita. Näpertely näppäimistön kanssa tai se että näppäimistön kanssa ei ole ratkaisua tehdä toimia, ei tarkoita etteikö olisi olemassa keinoja ihan "ottamalla se lapionvarsi käteen, ja alkaa lapioida sitä paskaa".
No jaa.... Jos itselleni joku nuorukainen alkaa selittää että joku asia on mahdotonta, olen yleensä laittanut ne "saappaat jalkaan", hypännyt sinne kuramonttuun, ja sanonut poikasille että "annas kun isäsi taas näyttää miten nämä asiat pitää tehdä".
Aloittaja on Insinööri, keksijä, ja kehittäjä joka uskoo että neljän kilometrin
svyyteen mennään sukeltelemaan ja solmimaan nostoliinoja alukseen.
Riittääköhän märkäpuku vai pitäisikö vielä päällimmäisenä olla haarniska
sukeltajalla järjettömän kovan paineen takia ettei pursua paskat pihalle sukeltajasta?
53v. nuorukainen?
Venäläisillä on teknologia. Sitä ei vain nöyrrytä kysymään avuksi.
Kursk upposi matalaan veteen (hiukan yli 100 m) kun taas tuo minivehje, jos on jo pohjassa, on lähelle neljän kilometrin syvyydessä. Se on melkein sama kuin jos pitäisi pelastaa sukellusvene Marsista. Ihan eri kokoluokan ongelma kuin sadasta metristä.
Minisubissa on Elon Muskin Mars teknologiaa sisällä. Saattaa auttaa pelastustoimia.
Minä kyllä haluaisin nähdä sen sukeltajan ja varusteensa, joilla voi noin 4 km syvyydessä tehdä jotain tuollaista.
Ei sellaisia varusteita ole. Eikä ihmistä. Avaajan "insinööriys" lienee silkkaa mielikuvitusta.
Venäjällä löytyy
Venäjällä on maailman ainoat monitoimisukellusveneet, joilla voi toimia kuuden kilometrin syvyydessä. Monitoimi tarkoittaa että käyttö on yhdistelmäkäyttöä sekä siviili merentutkimukseen, että varustettavissa aseilla jos tarvitaan sotilaskäyttöön.
Tosiasiallisesti venäläinen osaaminen saattaisi olla ainoa toivo.
Kerropa tuon venäläissukellusveneen nimi. Kai sillä nyt nimi on?
Iltalehdestä ei ilmennut aluksen nimeä, mutta alempana on linkki artikkeliin.
Ihan varmaan jooo. Miksi eivät nostaneet Kurskia ???
Aluksen nimi on ... Mir. Aluksen paineen kestävä pallo on valmistettu Rauma-Repolan tehtaalla Tampereen Lokomolla ! Google kertoo kyllä, jos epäilyttää. Valmistaminen aiheutti poliittisen kriisin suomen ja usan välille. Tuote oli liian hyvä myytäväksi neuvostoliittoon ;) Samanlainen pallo on vieläkin nähtävillä lokomon portilla tampereella.
Nyt oli kyse sukellusveneestä joka kykenee nostamaan neljästä kilometristä toisen sukellusveneen. Mirillä ei nostella noista syvyyksistä yhtään mitään.
MIR voisi käydä sitomassa nostoliinat, ja massiivisempi kone vetää laitteen ylös.
Olisi kannattanut kokeilla. Näkyy olevan jenkeillä peukalo keskellä kämmentä.
Maailmasta ei löydy sotilaskäyttöön tehtyä sukellusvenettä joka pystyisi sukeltamaan likimainkaan niille syvyyksille jossa Titanic makaa. Ottaisit hyvä ihminen asioista selvää.
Otettu jo. Venäläisillä on tarvittava kalusto.
Nolasit juuri itsesi.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Losarik
Tuossa iltalehden artikkeli jossa yksiselitteisesti todetaan, että venäläiset tutkimus sukellusveneet kykenevät toimia 6 kilometrin syvyyksissä ainoina maailmassa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d48b0e58-b5ba-4148-8b6c-86ecbf6e01f6
Itse linkittämäsi artikkelin mukaan aluksen "uskotaan" pystyvän sukeltamaan kuuteen kilometriin. Todisteita moisesta ei ole. Lisäksi vene näyttää palaneen vuonna 2019 ja on siitä saakka ollut romukunnossa telakalla.
Otahan uusiksi.
Olen eri puhuja kuin tuo joka toi Losarikin esille. Linkitin iltalehden artikkelin, ja sen mukaan noista Losarikin vuosista on jo menty eteenpäin, ja kuuden kilometrin kone on tehty.
Perusongelmaahan ei poista sekään vaikka sattuisikin olemaan propagandapuheiden ulkopuolellakin laite joka voisi mennä kuuteen kilometriin. Jos sieltä syläkäistäisiin Sergei nostoliinojen kanssa torpedoputkesta ulos, olisi hän hyvin nopeasti entinen Sergei.
Ja länsi vastatoimii vain tuhoamalla syvyyspommeilla (myös mereneläviä) koska itse on kyvytön samaan.
Umpityhmää on vaarantaa terveys jonkun ruostekasan vuoksi ja sukeltaa omaan hautaan pää edellä. Heeeeeeeee heehehe. ! Tyhjäkäynti jengiä se i maanpäällä kaivata 🤣 leski nauraa perinnöstä uuden nuoren rakastajan kainalossa hihiiiii🤣💓🤣.......
Totta. Leski toivoo itselleen parasta, että ketään ei löydetä. Tekee kunnon tilin ilman eroprosessia.
Ajatelkaapa skenaariota, jossa nainen on jo ilakoinut ja miettinyt mitä kaikkea tekee kun on jatkossa miljardööri. Sitten kun mies tulisikin takaisin. Kaatuisi koko suunnitelma jonka jo päässään sai aikaan. Jatkossa olisi luultavasti äkäinen koko ajan, ei antaisi tavaraa enää miehelleen, ja alkaisi eroprosessin yrittäen saada edes jotakin.
Varmasti aika vaikeaa näytellä kameroiden edessä kuinka olisi onnellinen kun miehensä tuli takaisin.
tokmannista ostaa pari kalastusmagneettia ja laskee ne sukullusveneenpäälle ja nostaa ylös sen vehkeen
Olisko Seppo tuos mihinkämoinen , 400 kg on jo kivasti vääntävä kone,,,;)
https://www.virtasenkauppa.fi/kalastusmagneetti-400-kg-moment-47694
Se pikku ongelma vain ettei magneetti tartu titaaniin.
Pitäisi ensin tietää missä se on.
Miksi noi halusi sukeltaa sinne ollenkaan?
Jos matka maksoi noin 250 000 dollaria,
mitä sitten, kun ei ole oikeasti …
saitilla on liian tiukka seuranta, ei voi kirjoittaa.
Miksi joka toinen ketju
tökkii näin?
Näppäimet paukkuu kun kirjoittaa.
,kun ei ole oikeasti … MITÄ?
Suuri ja mahtava veroparatiisisosialismi, ei hyökkäysliittoineen, kykene pelastamaan edes meren pohjaan huvimatkoja tekeviä biljonäärejään.
https://www.aljazeera.com/news/2023/6/21/dozens-of-people-drown-after-dinghy-sinks-near-canary-islands
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17900107/biljonaarit-koputtelevat-atlantin-pohjassa-sukellusveneessa
Siinäpä sitä ihmisyyttä mitataan, että kummat saavat enemmän apua ja mediahuomiota, sekä ihmisten empatiaa.
https://www.aljazeera.com/opinions/2023/6/21/titan-and-the-trawler-whose-lives-matter
https://www.brusselstimes.com/world/540985/some-675-million-people-live-without-electricity
https://www.brusselstimes.com/belgium/564767/scandal-at-european-parliament-italian-mep-andrea-cozzolino-charged-in-belgium
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17577883/eu-tukipaketit-mm--italialle-aarioikeisto-opposition-valevastustamalla-hyvaksyttyja
Ovatko Suomen mepit olleet tietoisia, tuosta rahanpesusta, kun ovat Suomen kansalta siirrelleet verovarojamme Italian tukipakettiin ?
Harvalla on tarve sukeltaa 4 kilometriin, täysin järjetön homma, toivottavasti eivät pääse hengissä pois ja tuollainen järjettömyys loppuu / kielletään. Ne Muskin avaruuslennot on aivan yhtä järjettömiä. Roboteilla saa kuvia meren pohjasta ja oikeat astronautit ottaa riskit ja kuvat avaruuslennoilla.
Ovat jo päässeet hengistään.
Se on venäläisten areena toi merenpohja kaapeleineen.
https://twitter.com/nytgraphics/status/1252950022951440385
Ovat voineet ottaa nokkiinsa.
Ihan unohtu koko Ukrainan sota, vieläkö ne tappelee ja seurataanko nyt pari vuotta pelkästään näitä etsintöjä ja yrityksiä nosta sukellusvene pohjasta? Kaikkihan tuo uutisointi on vain tiedonnälkäisten ruokkimista, sotaan on jo kyllästytty, tää on uusi kiva aihe. Miten ihmeessä tämä koskettaa kaikkia maailman ihmisiä jos viisi hullua uppoaa sukellusveneessä Atlanttiin yritettyään käydä katsomassa yli 100 vuotta sitten uponnutta laivaa jonka löytymiseen meni 74 vuotta? Ei muuten mutta kivaa viihdettä. Tsemppiä etsintöihin.
Se riippuu kokonaan siitä mitä tekniikkaa on paikanpäällä.
Titanic on sen verran kaukana rannikosta että laivalla monee melko pitkään saavuttaa kohde ja onko sen jälkeen enää mitään pelastettavissa?
Ei auta jos toisella puolella maapalloa on härveli joka kykenisi pelastamiseen.
Sitä se tekee kun on yhteistyö olematonta eikä diplomatiasta ole tietoakaan.
Kuolleena ne on siellä jo. Joskus heidät ehkä löydetään.
Levätköön rauhassa.
Ei voi olla tottakaan tuo uskomaton typeryys, ettei vieläkään ole keksineet kellukkeita, jotka voidaan posauttaa ulos kuoresta ongelman tullessa, ja pönttö nousee pintaan.vaikka on olemassa paukkuliivejä.
Täysin käsittämätöntä idiotismia.
Sellaisessa paineessa kellukkeet eivät täyty vaan puristuvat takaisin kasaan.
Vain teräs ja titaanikuorinen sukellusvene kykenee tuollaisiin syvyyksiin. Sen pitäisi kertoa jo heti kelluke ratkaisun olevan mahdoton.
Tuossa aluksessa oli hiilikuitua. Kuinkahan kestävää se on verrattuna teräkseen tai titaaniin?
5 kertaa kestävämpää kuin teräksen, se kastävin hiilikuitulaatu. Tosin kestävyysominaisuudet meren olosuhteissa mietityttävät.
Onhan Estoniakin mahdollista nostaa n. 50 metrin syvyyteen asti. Miehittämättömällä sukellusveneellä voidaan viedä kaasulla täytettävät ilmapatjat sukellusveneen luoksi ja kiinnittää ne niihin. Pieni sukellusvene nousee kevyesti pintaan.
Ja Aku Ankassa Aku nosti uponneen laivan pumppaamalla pingispalloja ruumaan.
Luin jostakin että pingispallotekniikkaa sovellettiin myöhemmin tosielämässäkin, ja se toimi.
Sitä en muista mistä syvyyksistä oli kyse.
Ei onnistu!
Noin syvällä pingispallot ruusentuisivat pieneksi herneeksi.
Tuossapa tuo tapaus Japanissa. Insinööri oli pikkupoikana lukenut Aku Ankkoja, ja laittoivat idean kokeiluun. Toimi.
https://skeptics.stackexchange.com/questions/41138/did-raising-a-japanese-freighter-by-means-of-ping-pong-balls-happen
Miksi tuon "aluksen" ns päällikkö selvittänyt jo lähtiessään että kuka nostaa jos tulee jotain. Ja miksei tilannut venäläiset jo valmiiksi sukellusvehkeineen.
Ja miksei ns alus ollut jollain narulla tms vaijerilla kiinni laivassa.
Aivan älytöntä lähteä jollain joystickillä ohjattavaa leikkipurkkia laskemaan meren pohjaan.
"Itsekkin ajattelin että Venäjän apua olisi kannattanut kysyä."
No kylläpä oli tyhmä ajatus.