Palveluvelvollisuus tarkoittaa virkamiehen velvollisuuteen toimia tehokkaasti ja luotettavasti julkisen sektorin palveluksessa. Palveluvelvollisuus on keskeinen periaate virkamiehen työssä ja se pohjautuu yleisiin hyvän hallinnon periaatteisiin, oikeusvaltion periaatteisiin ja virkamieslain säännöksiin.
Näiden palveluvelvollisuuksien tarkoituksena on varmistaa, että virkamiehet toimivat julkisen edun mukaisesti, palvelevat kansalaisia asianmukaisesti ja edistävät oikeudenmukaisuutta, avoimuutta ja tehokkuutta julkishallinnossa.
Tässä on joitain keskeisiä näkökohtia virkamiehen palveluvelvollisuudesta:
Asiakaspalvelu ja tehokkuus: Virkamiehen tulee tarjota hyvää asiakaspalvelua ja toimia tehokkaasti tehtäviensä suorittamisessa. Hänellä on velvollisuus vastata asiakkaiden tarpeisiin ja pyrkiä ratkaisemaan ongelmia tai antamaan tarvittavaa tietoa.
Lait ja säädökset: Virkamiehellä on velvollisuus toimia lain ja säädösten mukaisesti. Hänellä on vastuu noudattaa virkatehtävissään voimassa olevaa lainsäädäntöä ja toimia oikeudenmukaisesti ja tasapuolisesti.
Ammattitaito ja pätevyys: Virkamiehen tulee olla pätevä ja ammattitaitoinen tehtävissään. Hänellä on velvollisuus ylläpitää ja kehittää osaamistaan ja pysyä ajan tasalla alansa muutoksista ja kehityksestä.
Objektiivisuus ja tasapuolisuus: Virkamiehen tulee toimia objektiivisesti ja tasapuolisesti kaikkia kansalaisia kohtaan. Hän ei saa suosia ketään tai toimia omien etujensa tai muiden painostuksen alaisena.
Luottamuksellisuus ja tietosuoja: Virkamiehen tulee kunnioittaa luottamuksellisuutta ja noudattaa tietosuoja- ja salassapitovelvoitteita. Hänellä on velvollisuus suojata asiakkaiden, kansalaisten ja organisaation tietoja ja käsitellä niitä asianmukaisesti.
TE palvelijoilla on lakiin perustuva palveluvelvollisuus
15
472
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa aina muistaa, että TE toimistojen henkilökunta on palvelijoita. Sinä määräät mitä heidän pitää tehdä.
- Anonyymi
Heidän työ on hakea työttömille työpaikka. Tarvittaessa heidän kuuluu tehdä myös työhakemukset, koska heillä on tehtävään perustuva velvollisuus palvella.
- Anonyymi
Palvelijoita kyllä, mutta vain virkaansa kuuluvissa tehtävissä, jotka on tarkkaan määritelty. Sinä et määrää mitään etkä ketään. Voit tarvitessasi saada vain sitä palvelua, mikä kuuluu kenenkin tehtäviin.
- Anonyymi
TE-toimistojen henkilökunta siirtyy valtiolta kunnille 1.1.2025.
https://www.stara.fi/2023/06/26/kunnat-vastaavat-jatkossa-tyovoimapalveluista-muutos-voimaan-vuonna-2025/
Vaikka vastuu siirtyy kunnille, samat nimet jatkavat työttömien orjuuttamista ja holhousta saamatta mitään aikaiseksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
TE-toimistojen henkilökunta siirtyy valtiolta kunnille 1.1.2025.
https://www.stara.fi/2023/06/26/kunnat-vastaavat-jatkossa-tyovoimapalveluista-muutos-voimaan-vuonna-2025/
Vaikka vastuu siirtyy kunnille, samat nimet jatkavat työttömien orjuuttamista ja holhousta saamatta mitään aikaiseksi.Vieläkin on epäselvää mitä heidän on tarkoitus "saada aikaiseksi".
Työtön työnhakija hakee itse tietenkin haluamaansa työtä. Tämä on työnhakijan ja työnantajan välistä kanssakäymistä joka yleensä tapahtuu viestintäsalaisuuslain puitteissa. Eli työllisyyspalveluilla ei ole oikeutta ängetä nokkaansa tähän kirjeenvaihtoon.
MKÄ TÄMÄ OMA -VALMENTELIJA SIINÄ VÄLISSÄ ON PYÖRIMÄSSÄ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Palvelijoita kyllä, mutta vain virkaansa kuuluvissa tehtävissä, jotka on tarkkaan määritelty. Sinä et määrää mitään etkä ketään. Voit tarvitessasi saada vain sitä palvelua, mikä kuuluu kenenkin tehtäviin.
Laki määrää, että heidän on palveltava. Työtön tietenkin kertoo miten, koska hän on lain tarkoittama asiakas.
Näin Hallintolaki MÄÄRÄÄ
Palveluperiaate ja palvelun asianmukaisuus
Asiointi ja asian käsittely viranomaisessa on pyrittävä järjestämään siten, että hallinnossa asioiva saa asianmukaisesti hallinnon palveluita ja viranomainen voi suorittaa tehtävänsä tuloksellisesti.
Viranomaisen velvollisuudesta tiedottaa toiminnastaan ja palveluistaan sekä yksilöiden ja yhteisöjen oikeuksista ja velvollisuuksista toimialaansa liittyvissä asioissa säädetään viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain (621/1999) 20 §:n 2 momentissa.
8 §
Neuvonta
Viranomaisen on toimivaltansa rajoissa annettava asiakkailleen tarpeen mukaan hallintoasian hoitamiseen liittyvää neuvontaa sekä vastattava asiointia koskeviin kysymyksiin ja tiedusteluihin. Neuvonta on maksutonta.
Jos asia ei kuulu viranomaisen toimivaltaan, sen on pyrittävä opastamaan asiakas toimivaltaiseen viranomaiseen.
9 §
Hyvän kielenkäytön vaatimus
Viranomaisen on käytettävä asiallista, selkeää ja ymmärrettävää kieltä.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030434#O1L2P7 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vieläkin on epäselvää mitä heidän on tarkoitus "saada aikaiseksi".
Työtön työnhakija hakee itse tietenkin haluamaansa työtä. Tämä on työnhakijan ja työnantajan välistä kanssakäymistä joka yleensä tapahtuu viestintäsalaisuuslain puitteissa. Eli työllisyyspalveluilla ei ole oikeutta ängetä nokkaansa tähän kirjeenvaihtoon.
MKÄ TÄMÄ OMA -VALMENTELIJA SIINÄ VÄLISSÄ ON PYÖRIMÄSSÄ?Kysy valmentajalta miksei hän etsi työpaikkaa itselleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Palvelijoita kyllä, mutta vain virkaansa kuuluvissa tehtävissä, jotka on tarkkaan määritelty. Sinä et määrää mitään etkä ketään. Voit tarvitessasi saada vain sitä palvelua, mikä kuuluu kenenkin tehtäviin.
Asiakas määrää mitä TE pelle tekee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heidän työ on hakea työttömille työpaikka. Tarvittaessa heidän kuuluu tehdä myös työhakemukset, koska heillä on tehtävään perustuva velvollisuus palvella.
Olen käskenyt joitakin virkapummeja kiillottamaan kenkäni. Hehän ovat palvelijoita, joiden elämisen kustannamme verovaroilla.
- Anonyymi
Tietenkin hyvä hallinto toimii ihmistä ja yhteiskuntaa palvellen, hyödyttäen.
Sitä vastoin paha hallinto, huono hallinto, ei-hyvä hallinto, toimii ihmistä ja yhteiskuntaa vastaan, haittaavasti.
Paha hallinto pakottaa sanktioin ja uhkauksin, pakkokeinoin ja rangaistuksin ihmiset toimimaan rikollisesti, laittomasti ja yhteiskunnan vastaisesti. Paha hallinto uhkailee laittomasti köyhiä toimeentulon menetyksellä, jos he eivät suostu palkattomaan pakkotyöhön, siis orjuuteen. Paha hallinto palvelee pahaa.
Paha hallinto tarkoittaa järjestelmällistä uhkailua ja vainoamista, joka kohdistetaan mielivaltaisesti valittuihin kohteisiin kuten tiettyihin kansanryhmiin.
Laiton uhkaus on rikos, jossa toisen ihmisen henkeä, terveyttä, omaisuutta tai toimeentuloa uhataan sanallisesti tai aseellisesti.
Kun valtion hallinto on järjestelmällisesti paha, mitä rikoksen uhri voi tehdä?
https://poliisi.fi/vainoaminen- Anonyymi
Kyllä tilanne valitettavasti näyttäisi tuohon tilanteeseen edenneen.
Pitkäaikaistyöttömänä tällaisessa uhkailu- ja kurituslaitosjärjestelmässä hyväksikäytettävänä oleminen vie ihmisen aivan piippuun. Työllisyyspalveluiden asiakaspalvelijat kohtelevat työttömiä luokattoman huonosti. Suurin osa noista virkanilkeistä on työllisyyspalveluissa vain pelleilemässä. Työttömien kustannuksella, of cource.
Monta kertaa tullut mieleen monikohan työtön tukiriippuvainen on oikeasti tappanut itsensä tämän jatkuvan velvoittavan vainoamiseen alistumisen ja toimeentulon menetyksen pelon vuoksi. Kun töitä ei ole tarjolla, niin töitä ei ole tarjolla. Mitä helvettiä siitä työtöntä rangaistaan?
- Anonyymi
Muista komentaa TE palvelusväki töihin!
- Anonyymi
Tämä on hyvä tietää.
- Anonyymi
Kyllä ja kun mukana on kaiken maailman sosionomit niin ei kiva. Miksi ei saisi valita muuten paikkaa missä haluaa suunnitelmansa päivittää ????
- Anonyymi
Aivan, mutta mamunaiset ovat aina valmiina naimaan suomalaisen miehen kanssa, ettei heidän tarvitse kärsiä pikkuruisten mamumiestensä pikku pilistä ja hennosta kehosta. Tekevät mitä tahansa, jos suomalainen suostuu naimaan niitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849