Mikä J.R.R Tolkienin tarinoitten henkilöistä olet?

Hobitti (esiintyvät tarinoissa "Hobitti" ja "Taru sormusten herrasta)i:
-Ovat melko kotikeskeisiä
-Kodikas sisustus on tärkeää
-Tykkäävät muun muassa luonnosta, rauhasta, hyvästä ruuasta
-Eivät pahemmin matkustele (monet Hobitit eivät ole käyneet kotikontujensa ulkopuolella, Bilbo ja myöhemmissä tarinoissa Frodo ovat lähes ensimmäisiä, jotka lähtevät kotimaisemiensa ulkopuolelle)
-Ovat pienikokoisia, mutta tarpeen vaatiessa heistä löytyy sitkeyttä
-Yleensä ystävällisiä
-Asuvat Konnussa Keskimaassa (Keskimaa on maa, jossa tarinoitten "Hobitti" ja "Taru sormusten herrasta" seikkailut tapahtuvat)

Haltia ("Hobitti" ja "Taru sormusten herrasta"):
-Ovat mystisiä
-Yleensä pitkiä ja solakoita
-Joillain haltijoilla on parantajan kykyjä
-Ovat hyviä taistelijoita

Örkki ("Hobitti", "Taru sormusten herrasta"):
-Ovat tottelevaisia valtiaalle ja noudattavat hänen käskyjään

Smaug:
-Paha lohikäärme, joka on vallannut kääpiöitten vuorilinnan ja aarteet itselleen ja tuhonnut osan kääpiöistä (Tarinassa "Hobitti")
- Ei tottele muuta kuin omia käskyjään

Klonkku (esiinrtyy tarinoissa"Hobitti"" ja "Taru sormusten herrasta"):
-Erakko
-Toisaalta melko itsekäs ja ilkeä, toisaalta osaa olla kilttikin
-Yksinäinen

Kääpiö (kääpiöt esiintyvät tarinassa "Hobitti"):
-Lyhyt ja melko vanttera
-Sitkeäluonteinen, ainakin siinä, että yrittää saada omansa takaisin (vuorilinna ja aarteet, jotka Smaug on ryöstänyt heiltä)

Gandalf ("Hobitti", "Taru sormusten herrasta")
-Vanha velho
-Viisas, tietää paljon asioita
-Joskus hieman itsepäinen
- Tulee aina oikealla hetkellä auttamaan

Itse olen hobitti. Olen melko pienikokoinen, en matkustele kauheasti, pidän luonnosta, hyvästä ruuasta, kodikkaasta sisustuksesta, asun Keskimaassa(Keski-Suomi) ja onhan täällä päin ehkä vähän samantyyppistä kuin hobittien Konnussa, ainakin mäkiä on, tarvittaessa tai sille päälle sattuessa olen mielestäni aika sitkeä ja olen yleensä melko ystävällinen.

20

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän minä olen äreä kääpiö.. eittämättä.
      Luulisin ainakin. Tai hobitti. Mutta kun en ole niin kovin sulkeutunut kuten hobitit ovat. Siksi kai kääpiö.

      • Hobitit eivät olekaan hirveän seurallisia, mutta heistä voi saada kyllä luotettavan ystävän, jos heihin tutustuu paremmin ja heille antaa mahdollisuuden. Hobitit ovat yllättäviä, koska kiperän paikan tullen heistä saattaa löytyä yllättäviä voimia, mutta voimat eivät ole heillä kiinni lihaksista, vaan voima piilee heillä ihan muualla. Voimakkain kaikista ei ole se, joka ehkä jaksaa eniten, vaan voima on viisautta ja kykyä vaistota asioita. Siksi voimakkain ja viisain henkilö voi olla se kaikista yllättävin, pienin otus, ihan tavallinen kulkija, sellainen, jota ei tule ehkä ensimmäisenä huomanneeksi. Samalla tapaa vaikka Muumien Pikky Myy.


    • Kyllä mä hobitti olen, suht pienikokoinen. Viihdyn mainiosti myös kotonani, kuin myös luonnossa. Ulkomailla käyn ehkä kerran vuodessa, ihan vaan jotain risteilyllä käyntiä…

      Ystävällinen luonteeltani ja rauhaa rakastava😂🤭

    • Anonyymi

      hmm, suojeleva, perhekeskeinen. Sori hobbitit mutta taidan katsella maisemia aika paljon ylempää :D, en silti ylemmyydentuntoisesti

      • Anonyymi

        Aijaa luokitus, no isompi kuin Aragorn, jotain sinnepäin...


    • Anonyymi

      Suomen hobitti- kylä on Kontulassa. Kontu on suomennettuna Kontula. Vähän samoin kuin Konala on ruotsiksi Kånala. Haluaisin olla se nuolipyssy mies. Tai sitten se beor- nahanvaihtaja tai itse harmaa Welho, jonka nimeä en nyt muista.

    • No noista ehkä henkisesti lähinnä hobittia mutta olen kyllä suht pitkä ja roteva fyysisesti joten se taas ei sitten sovi hobittiin.🤔😊.

      • Joo, en minäkään fyysisesti hobitista käy. Pitkä en ole, mutten pienikään. Olen naisten keskikokoa. En suuri, en pieni. 😄


      • No ehkä se Beor voisin kai olla joo sitten. En taas ymmärrä miks sekin kommentti piti poistaa.😊.


    • Hobitti kuvaa parhaiten minua. Velhoa sen verran, että olen joskus hyvin itsepäinen. Smaug sen verran, etten tottele käskyjä ja komentelua. Nätillä puheella, kunnioituksella ja perusteluilla olen kuuliainen ja tunnollinen ystävä. Alistamalla minusta saa raivokkaan vastustajan joka ei pakita tuumaakaan.

    • Ehdottomasti haltia. Olen pitkä, joskus aikoinaan ollut solakkakin. Mutta ennen kaikkea olen hyvä taistelija. Tai kuvittelen olevani 😁

    • Anonyymi

      No minähän olen ilmetty Tom Bombadil. Piittaa pätkänkään vertaa tylsimysten asioista, menen minne menen ja teen mitä teen ja toisten edustama valta tai voima ei ole minulle mitään koska minulla on omani.

    • Anonyymi

      Putin on Azog mieleltään tai Saruman ja kooltaan Smeagol.

      • Anonyymi

        Tuli muuten tuo juuri sama mieleen kun tässä juhannuksena taas Hobitti trilogia tuli katsottua. Varmaan se "pale moth" sanonta joka jossain kirjassa oli.


    • Gandalf sitten varmaan 😃

      • Gandalf on hyvä tyyppi.


    • Anonyymi

      Haltia tottakai. En voisi kuvitella kukaan muu edes olevani, vaikka elän muiden mukana koko seikkailun hengessä.

    • Täällä on paljon hobitteja. No, seuraa ainakin löytyy =D

    • Anonyymi

      Haltianainen. On olemassa, mutta kukaan ei tiedä missä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      186
      3427
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2680
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2615
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      58
      2445
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2371
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2095
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1810
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1800
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1657
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1501
    Aihe