Tippaluokkalaiset moduulikomboon?

Anonyymi-ap

Eilisessä valtuustokokouksessa valtuutetut kyselivät Hillatien koulun asioista, turvallisuudesta ja väestötiloista.

Ymmärsinkö väärin vai oikein, mutta olin kuulevinani, että ensiluokkalaiset aloittavat koulutiensä moduulissa? En viitsi kelata kokouksen kyseistä kohtaa. Kertoisiko joku, kuulinko oikein?

Aiemmin korostettiin, että ei alkuoppijoita sinne viedä. He kun saattavat tormata autojen alle ja päälle.

Lùusuantielle tulee sille kohtaa 30 kilsan rajoitus. Hyvä sakkorysä, Suomen poliisit! Skeittilaudan viereen kannattaa pystyttää pysäytyspaikka.

Uusia kalusteita hankitaan taas lisää. Näitten kalustehankintojen kanssa Kemijärvellä ei ole viime vuosina pihdattu. Askot, Iskut ja Artekit on kenkätty aika hyvin ulkopuolisille. Uusia ja halvempia on hankittu urakalla, vaikka liki 40 koulua on lopetettu.

Älkää ostako yhtään tuolia enää, kiitos. Mutta miten käy Pusa-Särkelän? Liikutaanhan nyt koulumiljöössä. Sieltä se teoskin kumpuaa.

12

931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pusa-Särkelän teos on meidän Ruokolahden leijona. Harva on nähnyt, mutta puhetta piisaa.

      Jos multa kysytään - kukaan ei kysyne - teos joutaa maakuntamuseoon. Se on aikakautensa tuote, liian massiivinen nevostoliittolaisvaikutteinen työn ihannoinnin kombinaatti. Alun pitäen se on opettajiksi opiskelevien koulun juhlasalin kaunistukseksi seinään isketty. Lieneekö siellä vieläkin?

      Missään nimessä teos ei sovi, ei mahdu moduuliin eikä Hillatielle. Lahjoittaisin sen koko maakunnan ihailtavaksi.

      Näyttääkin siltä, että innostus taulun kohtalosta on laimeaa näillä huudeilla.

      Mutta onko jollakin parempi ehdotus? Tauluhan tarvitsee tietynlaisen lämmön ja kuivuuden pysyäkseen hyvänä. Onko sisäilmaongelmainen paikka oikein viisas juttu?

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Naurattaa siis pulpettien määrä!
        Hölömöä!


    • Anonyymi

      Ei tippa tapa eikä ämpäriin huku 🍺😝💦

      • Anonyymi

        sinnehän ne tippaluokkalaiset kuuluvatkin ??

        ei ole kovin paljon ajateltu turvallisuus eikä muita käytännön kysymyksiä

        kaikilla ei leikkaa yhtä hyvin!


    • Anonyymi

      Pusan teos kuuluu Suomen valtiolle.

    • Anonyymi

      Kemijärvellähän ei aina tiedetä, mikä on parasta, mikä ei.
      Kemijärvi - Kemijärvi on maineensa veroinen!

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2952
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2621
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      100
      2226
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2084
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      331
      1846
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1178
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1165
    Aihe