Ei aivan valtameren kokoinen, mutta kuitenkin, kuvat näyttävät totuuden:
https://ibb.co/L1CDM0w
https://ibb.co/VJdH0Sj
PS. Nämä kuvat eivät valehtele.
https://ibb.co/L1CDM0w
https://ibb.co/VJdH0Sj
PS. Nämä kuvat eivät valehtele.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aikoinaan outokummun tehdas täällä Kokkolassa tarvitsi valtavia määriä vettä. Meren yhdestä osasta eristettiin alue ja sinne valuu puroja, sekä sellaista.
Siitä tuli vähän hemmetin iso tekojärvi. Sen pintaa pidetään jonkin verran merenpintaa korkeammalla ja veneiden sulkujen kohdalla on kaloillekkin oma reitti.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Laajalahti_(Kokkola)
>simiti<
Joku voi olla tekemässä tuonne jotain kalalammikkoa tai uima-allasta, on palaneen talon rauniot vieressä.
Seuraava tutkimuskohde on eräskin pieni tie mikä pitää käydä katsomassa mihin johtaa.
Kerro sitten, kun eksyit.
>simiti<
Noita vanhoja hiekkakuopia on Turun ympäristössä useitakin, Raisiossa ainakin neljä ja toimivat uimarantoina. Yhden yksityisenkin tiedän, lähellä Maskun rivieraa, on kuten se omakotitalokin yksityismaalla. Tosin kävin siellä uimassa 20 sitten, kun en tienyyt silloin olevani yksityisalueella. Selvisi sekin seikka, ja ne uintiretket sinne loppuivat, ihan omasta tahdostani. Enkä ensimmäistäkään oli tehnyt, jos mulle olisi tullut edes mieleen olevani, jonkun toisen tontilla (luvattomasti uimassa)
Maskun Riviera on Varsinais-Suomessa Maskun kunnan kaakkoisosassa sijaitseva hiekkakuoppa-alue. Kuopat syntyivät 1900-luvulla, kun alueelta kaivettiin hiekkaa lähialueiden useisiin merkittäviin rakennushankkeisiin.
Klikkaa; Maskun Riviera, niin näet kuvat kyseisestä alueesta, hieman eripaikoista kuvattuna.
Löytyyhän noita muitakin täältä päin, Littoisissa ainakin yksi,saattaa olla enemmänkin. Faija kertoi Piispanristilläkin olleen, ihan vanhan Helsingintien läheisyydessä, nykyään ilmeisesti täytetty ja rakennettu halleja sen tilalle.
Paimiossa tiedän kaksikin entistä hiekkakuopaa, jotka toimivat uimarantana toinen jopa aivan virallisesti Paimion kaupungin omistuksessa; Ankalampena tunnettu! Mennään Ankkikselle! Ankkalampi on 240 metriä pitkä uimalampi. Auringonottajille löytyy hiekkarantaa 170 metriä ja lisäksi on nurmialueita. Keskellä Ankkalampea on muuten kelluva laituri, ja sinne portaat molemmin puolin laituria.
Ranta suljetaan arkisin klo 22 ja siivotaan, seuraavaa päivää varten. Siisti paikka, ja lapsillekin tekemistä.
Yksi mielenkiintoisimmista paikoista on Lemmenlampi, jonka yhteydessä olevat pumppaamon ja padon on suunnitellut Alvar Aalto. Parantolan metsä tarjoaa myös upean luontoelämyksen. Maisema vaihtelee Iäkkäiden honkien kattamasta avarasta kangasmetsästä varjoisaan puronotkelmaan....
Lampi on nykyään päästetty kasvamaan melkein umpeen, siitä ei ole pidetty huolta luultavasti, viimeisten 20 vuoden aikana. Pumppaamokin muuttanut paikkaa.
Pato kuten purokin täysin kunnostamattomia, tulee kyynel silmään, kun muistan sen vielä viime vuosituhannen puolta, vaikka olinkin lapsi. Siellä oli satumetsä; keijuineen ja peikkoineen, nyt ne ovat vain muistoissa!
trollikka
Tonne paimion parantolaa mäkin haluaisin mennä kattoon. Mitenköhän se on auki. Pari vuotta sitten kävin tiurun parantolassa. Sitä ei oo suunnitellu aalto vaikka sellasiakin harhoja jossIn levitellään. Mutta vähintään ihan yhtä vaikuttava paikka. Sinne on ihan vapaa pääsy, tosin se on vaikee löytää. En kerro sitä kun ei teistä tiedä vaikka oisitte ilkivallan tekijöitä. Mä en ymmärrä miksi kukaan voi tuhota meidän kansanperinnettä ihan huvikseen. Jos käytte siellä niin varokaa vartijaa. Mulla on video sieltä JeroPuro mun nimimerkki ja sitten haette tiuru. Mutta en pistä suoraa linkkiä kun ei teistä tiedä, ihmiset on niin ilkivaltasia nykyään.