Roy-Stee 1.7.2023

Anonyymi-ap

Tänään on taas jännitystä luvassa. Royalsilta näyttää puuttuvan DL osastolta Arvila ja Naus, joka on varsinkin Kuopion terästä vastaan aina huono asia, kun frontti joutuu aina painimaan melko väkevästi voittaakseen monin kertaisen Suomen mestarin. Vastapainona esittelevät uuden laiturin, joka luonee syvyyttä Morovickin hyökkäykseen. Morovick oli ennen viimeistä melko solid, rento ja rytminsä pitävä, mutta haukkasi unc:tä vastaa ensimmäiset syötönkatkonsa ja menetti siinä samassa pelin. Onko lehti kääntynyt ja takaisin back on track vai saako steelers takakenttä jälleen kaverin pois raiteiltaan (tällaiset tuppaavat helposti jäämään alitajuntaan, jotka ovat mukana ohjaamassa seuraavia suorituksia varsinkin kriittisillä hetkillä). Suoste on kuitenkin solid ja rocks eli lujaa tullaan ja varmasti kuten aina.

Steelers on ollut ihmeen hiljaa, siellä on syöty kolmatta viikkoa kärmeskeittoa! Saas nähdä miten käy, kun raivohullun savolaisen (psyykattu ja viritetty urheilija positiivisessa mielessä) päästää irti kuten lehmät vaasan jo vihertävälle kesälaitumelle uuden alun hakemiseen. Hyökkäys ei ole paikannut menetystään ja Urjansson on taas paljon vartijana. Lehtonenkaan ei ole chartissa joten pallo on väkisinkin taas vahvasti ilmassa ja Reasnoverin lähdön jälkeen yhtään solidia performancea ei ole alla joten saas nähdä mitä sieltä keitosta on kaivettu esiin.
Savolaisten pitkään jatkunut dominointi on muuttunut epävarmuuteen ja en mitenkään jaksa uskoa, että mikään on muuttunut riittävästi (mutta onko Utriainen shamaani tai seppä jo syntyessään ja taikoo tai takoo ihmeitä).

Laitan roponi silti kotivoittoon, liian paljon on ladattu Ambron hartijoille vaikka sieltä varmaan kovaa tullaankin savolainen kiilto silmissä. Toivotaan tasaista ja loppuun asti jännittävää vääntöä Kaarlen kentälle Vaasaan, ja onnistumisia sekä aurinkoista säätä tietty.

JVM

8

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juna men justiinsa, onko Kuopioon menijöitä!

      Kalakukkomiehet alkaa olla tienristeyksessä ja nyt nähdään onko silmälasimies oikeasti valmentaja vai puhuuko vain lämpimikseen.

      Urjanson oli ehkä kulttuuriteko fudikselle (nähdään joskus 5v päästä edellyttäen että pääsee pelaamaan myös tulevina vuosina) mutta pelilisesti liigaan vielä kypsymätön raakile, joka ei tule tällä kaudella breikkaamaan Penkin tai Kadmiryn tasolle.

      Steelers on vähän kuin siipeen ammutti sorsa; räpiköi tuskissaan mutta kukaan ei tule auttamaan. Vaasasta tulee nekkuun niin että menee turpa rullalle ja loppukausi on ankeaa taistelua; yleisö katoaa, rahat katoaa ja pelaajat katoaa; kaikki katoaa niinkuin maineen ja kunnian kanssa yleensä käy.

      MOI

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😋 ­­­N­y­­­m­­­f­­­o­­m­a­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17912809f

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Paljon pallon pudotuksia, liukastumisia ja menttaalipuolen virheitä. Steelers linjat olivat selkeästi Royalsin vastaavia edellä. Savolaisten kepit liikkuivat juosten ja heittäen. Kuopio pelasi melko ehjän pelin ja oli nostanut tasoaan huimasti edellisiin esityksiin nähden, sai mielestäni matriaalista lähes maksimin ulos. Ambrolta myös hyvä peli vaikka minulla ei uskoa stee heittopeliin ollutkaan.

      Royals oli aika ajoin hyvä molemmin puolin palloa ja suurimman osan heikko, joukkue tuntui olevan nukuksissa puoliaikojen aluissa. Juoksu oli täysin tukossa ja heitot olivat ajoin hyviä ja suurimman osan luokattomia, Morovich näytti menettäneen tatsinsa melko totaalisti. Noin pahoja mokia ei vaan kestä näin tärkeisiin ja tasaisiin peleihin. Hirveellä kiireellä aloituslinjaan tekemään päättömiä suorituksia. Jalloh oli mainitsemisen arvoinen periksiantamattomuudellaan ja loistavilla suorituksillaan. Viimeksi Slater kuritti kuninkaallisia ja nyt kyllä tuntui siltä, että Royalsin valmistautuminen ei mennyt putkeen. Royals ei saanut kyllä osaamistaan ulos tänään, kaiki tuntui jäävän piippuun valmennusta myöden.Tämä ei kyllä nosta pelihuumoria seuraavaan, joka tulee melko nopeasti.

      JVM

    • Anonyymi

      Omituinen ottelu. Royalsilla oli kaikki mahdolliset avaimet pitää pisteet Wasassa. Ste vei hienokseltaan linjapeliä, mutta ei mitenkään merkittävästi. Royalsin juoksupeli ei auennut millään tavalla, turhaan puskivat linjan keskeltä päätä kallioon. Eikä Seppokaan tuonut aurinkoa linjapeliin.

      Mutta herra Morovic. Oliko hänellä betsit tässä(kin) pelissä omaa joukkuetta vastaan? Sen verran ihmeellisiä ratkaisuja häneltä löytyi läpi ottelun. Toisella puolella Umbro Arjanson (noita ihmeellisiä kirjoitusvirheitä vilisee Sajl-alustoilla päivästä toiseen, tämä oli tarkoituksella näin) oli tasaisen kehno. Hand Offit onnistuu laadukkaasti, mutta heittopelin johtamisessa on isoja ongelmia.

      MOI

      • Anonyymi

        NET YARDS RUSHING 142 92
        Rushing Attempts 43 23
        Average Per Rush 3.3 4.0
        Rushing Touchdowns 2 2
        Yards Gained Rushing 199 104
        Yards Lost Rushing 57 12
        NET YARDS PASSING 145 311
        Completions-Attempts-Int 8-24-0 19-48-5
        Average Per Attempt 6.0 6.5
        Average Per Completion 18.1 16.4
        Passing Touchdowns 1 1
        TOTAL OFFENSE YARDS 287 403
        Total offense plays 67 71
        Average Gain Per Play 4.3 5.7

        Stee hyökkäyksen linjapeli mahdollisti 142y juoksua ja 145y koska roy puolustus ei pystynyt paineistamaan riittävästi qp:ta virheisiin (0 inter) ja pysäyttämään juoksua tehokkaammin vaiheessa, jolloin kellokin alkoi olla jo tekijä pelissä. Kuopiolaisten loistava linjapeli molemmin puolin palloa antoi mahdollisuuden voittoon.

        Morovick heitti ajoittain hyvin, tuli koppeja ja vastapainona käsittämättömiä droppeja erityisesti Godvin ja Escobar. Juoksupeliä ei saatu kuntoon ja stee front painosti kuuppaa armottomasti ja jatkuvalla syötöllä. Paineen alla ja pelien toimimattomuudesta johtuen tuli taas VIISI INTTERIÄ ja osa vielä tilanteissa, jossa oltiin jo redillä tekemässä pisteitä tai annetaan pallo pois stee osalta hyvissä kenttäasemissa. Avaimet olivat selkeästi kotijoukkueella, mutta eivät pystyneet eilen parempaan. Sekin kertoo sekaannuksesta, kun spessuja ei saada liikkeelle, kun puuttuu äijiä kentältä ja joudutaan polttamaan aikalisiä. Valmistautuminen ei ollut parasta mahdollista vaikka tosiasia on myös se, että muutaman avain dl:n puuttuminen tekee kaikille joukkueille vaikeaa saada pallo nyky steelersiltä pois.

        JVM


    • Anonyymi

      Sacks By: Number-Yards 1-4 5-46

      MOI

      • Anonyymi

        Joo kyllä, mutta kun se pallo pitää saada pois. Leippis jo aikoinaan ansiokkaasti linjassa pelatessaan sanoi, kun häneltä kysyttiin omaan säkkitilastoon liittyen; kun unohtaa vastuut niin ei se säkkitilaston voittaminen niin paljon vaadi, mutta se on eri asia miten joukkueen saisi voittamaan pelit. Kyllähänne blitzit tuossa laajuudessa aina muutamia säkkejä tuo, mutta vastineeksi jos linjan päädyt tai keskusta taipuu tuolla tavalla se tietää hyökkäävälle joukkueelle aina kolmella yrityksellä uusia. Kokonaisuus aina ratkaisee, ei välttämättä yksittäisten pelien onnistuminen. Ja kyllä ne pakotetut heitot sekä kyky olla näkemättä kenttää olivat suurin yksittäinen tekijä ehkä kuitenkin sunnuntaina. Jos joukkue ei auta riittävästi pelinrakentajaa, alkaa yleensä pelinrakentajan osalta huonoja asioita tapahtua ja tilanne muuttuu joukkueen kannalta vielä huonommaksi.

        JVM


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo kyllä, mutta kun se pallo pitää saada pois. Leippis jo aikoinaan ansiokkaasti linjassa pelatessaan sanoi, kun häneltä kysyttiin omaan säkkitilastoon liittyen; kun unohtaa vastuut niin ei se säkkitilaston voittaminen niin paljon vaadi, mutta se on eri asia miten joukkueen saisi voittamaan pelit. Kyllähänne blitzit tuossa laajuudessa aina muutamia säkkejä tuo, mutta vastineeksi jos linjan päädyt tai keskusta taipuu tuolla tavalla se tietää hyökkäävälle joukkueelle aina kolmella yrityksellä uusia. Kokonaisuus aina ratkaisee, ei välttämättä yksittäisten pelien onnistuminen. Ja kyllä ne pakotetut heitot sekä kyky olla näkemättä kenttää olivat suurin yksittäinen tekijä ehkä kuitenkin sunnuntaina. Jos joukkue ei auta riittävästi pelinrakentajaa, alkaa yleensä pelinrakentajan osalta huonoja asioita tapahtua ja tilanne muuttuu joukkueen kannalta vielä huonommaksi.

        JVM

        Reasnoveri is back, istui jo kuulemma katsomossa Vaasassa. Eli Kuopio odottelee pelikiellon loppumista .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7741
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3007
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      343
      1922
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      275
      1565
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      127
      1371
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1189
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1092
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1026
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      982
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      951
    Aihe