Onko maailmankaikkeudella joku tarkoitus

Siinä jos löydämme sopivan kumppanin?
20304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ei ole. Sinä teet itse elämälles tarkoituksen. Ainoo tarkotus on syntyä ja kuolla, sen väliajan tarkotuksen laadit ihan itte.

Äänestä
  • Opponetti

    Olan täysin toista mieltä.

    Ensinnäkin olen toista mieltä, siinä, että tällaisia seikkoja (joita esittelit) ei ole olemassa, koska todellisuutta itse ei ole olemassa.

    Ei konkretiaa

    Toiseksesi (second hand) tulisi olla yhtä mieltä siinä, että ajatukseni todellisuudesta eivät ole totta.

    (hihitystä)

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Opponetti

    Olan täysin toista mieltä.

    Ensinnäkin olen toista mieltä, siinä, että tällaisia seikkoja (joita esittelit) ei ole olemassa, koska todellisuutta itse ei ole olemassa.

    Ei konkretiaa

    Toiseksesi (second hand) tulisi olla yhtä mieltä siinä, että ajatukseni todellisuudesta eivät ole totta.

    (hihitystä)

    Heh, siehän venkula oot. Menetkös siitä.

    Äänestä

  • Huitale kirjoitti:

    Heh, siehän venkula oot. Menetkös siitä.

    Mjaa

    Nähdäkseni

    Kun seikkoja on, niin olemme marginaalissa, jossa ahdistaa.

    Kun happi ei kulje - ei pää toimi.


    (hirn)

    Äänestä

  • Huitale kirjoitti:

    Heh, siehän venkula oot. Menetkös siitä.

    Siellähän se istuu. Linnassaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Siellähän se istuu. Linnassaan.

    Venkula, aivan. 😜

    Äänestä

Horoskooppeihin uskovat luulevat niin.

Äänestä

Tarkoitus on juurikin löytää se epäsopiva kumppani. Niin voi maksaa karman velkaa. Tänne maanpäälle ei tultu paratiisiin vaan opiskelemaan ja maksamaan entisten elämien karmaa. Täältä ei mitään oikeaa ihanaa elämän räjäyttävää parisuhdetta löydy. Täällä ei sellaista tunnetakkaan. Sellaista ei edes ole tässä maailmassa. Täällä pitää keskittyä tärkeämpiin asiohin. Tämä on lottovoitto siihen. Älkää missätko sitä💩

Äänestä

Ei ole. Pelkkää sattumaa ja evoluution mahdollistama tämän hetken kehitysvaihe. Arvioitu, että viimeistään n. 800 milj vuoden päästä täällä ei ole enää elämää.

Äänestä

Tulet löytämään sinpanssin, et kunppania. Ehkä tapauksessasi löydät kumpparit. Käytetyt ja rumat.

Äänestä
  • Se on se viisaus

    Kaikkitietävyys

    Miksi sitä sitten kutsutaankaan

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Se on se viisaus

    Kaikkitietävyys

    Miksi sitä sitten kutsutaankaan

    Se on myös meissä itsessämme

    Täytyy kaivaa

    Äänestä

  • Puhuuko taas trolli. Hanki elämä!

    Äänestä

  • Mä löydän tyttöystävän etkä sä voi asialle mitään!

    Äänestä

Minulla on miesystävä.

Onnea etsintääsi.

Äänestä
  • Kiitos.

    Äänestä

Eiköhän se ole samajuttu, kaikilla elollisilla-> löytää kumppani ja lisääntyä. Meitä ihmisiä nyt vaan on aivan liikaa tällä maapalloksi kutsutulla planeetalla.
Kaiken lisäksi emme pysty edes pienempiä ongelmia ratkaisemaan keskenämme, ilman sotia. Eikä sodat ole se keino, jotka ainoastaan olisivat ratkaisu ylikansoittumiseen.
Sodat saavat kaiken tappamisen/kuoleman keskellä, vaan lisää kurjuutta maailmaan ja kansojen liikehdintää/pakolaisuutta, joka lisää kustannuspaineita entisestään toisille kansalaisille. Tätä menoa; koko maapallo ihmisineen ja eläimineen saattaa olla kokonaan tuhon oma!

Eikä hoitohenkilökunnan tänne rahjaaminen jostain Filippiineiltä tai Espanjasta ole mikään ratkaisu suomalaisten hoitosuunnitelmaan, typerykset! Kyllä Suomesta löytyy avustavaan hoitotyöhön ihmisiä, ihan muutaman viikon koulutuksella, ilman kielikoulutusta! Ja rahaa siihen kuluu taatusti vähemmän; mitä ulkomaalaisten rekrytointiin ja kieliopintoihin.... jos edes oppivat kunnolla ymmärtämään. Suomessa kun murteita on, ei kirjakielen oppineella ole vielä ymmärrystä savonkieleen, tai turunmurteeseen, eikä tunnista sitä raumalaisista jaarituksista! Ymmärsittekö nyt!

Sairaanhoitajat huolehtikoot lääkehoidosta, ja haavahoidoista, ne laitosavustajat, petaavat ja vaihtavat vaippoja, pesevät ja vaatettavat, auttavat liikkumisessa tai avustavat pyörätuoliin ja tarpeen vaatiessa työntävät sen pyörätuolinkin sinne minne tarvitsee.

Jäitä hattuun ja keksikää muitakin keinoja... Niin ja mä unohdin äsken yhden asian; liikuntaterapeutteja ainakin kahdesti viikossa käymään vanhainkodeissa, opettamassa liikunnan tärkeyttä... vaikka rollaattoriin nojaten; sängystä-> pyörä-tuoliin, aluksi. Tuolijumppaa voivat harjoittaa vaikka päivittäin, määrätyn ohjelmiston opittuaan... parantaa jokaisen huonokuntoisen elämää, pikkuhiljaa.
Verenkierto kun elpyy, mielikin virkistyy ja uskaltautuu yrittämään enemmän.

Hitto että on uusavuttomia päättäjiä, ihan jokapuolella. Ensin päätetään hoitajamitoituksesta, sitt se vedetään takaisin, kun hyvinvointi alueiden johtajien palkkaukseen ja muuhun organisaatioon on kulunut jo lähes kaikki siihen varattu rahoitus! Vanhuksille, sairaille ja invalideille ei jäänyt mitään jaettavaksi. Kaiken lisäksi; tapatyöttömät ovat nostaneet lähes kapinan, kun heidän vapaaherruuttaan; on alettu rahallisesti kaventamaan... jutellaan sorto pakkotyöllistämisestä; jos terve ihminen joutuisi itse elättämään itsensä.

Ihan oikeesti; kenenkään ei ole pakko osallistua palkalliseen työntekoon, mutt ei myöskään valtion tarvitse elättää lorvailijaa. Omalla kustannuksellaan eläjä on vapaa kuin taivaan lintu; kunhan ei syyllisty laittomuuksiin!
Metsästä saa jokamiehen oikeudella marjoja ja sieniä, merestä ja järvistä onkimalla kalaa ja yhä edelleen niitä ilmaisia ruokakasseja jaetaan, puutteessa eläville.

Aika askeettiseksi menee; mutt muutamia puliukkojakin asuu metsissä majoissaan, läpi vuoden. Ihan omaehtoinen ratkaisu, jos työnteko ei kiinnosta. Elätettäviä meillä on jo tarpeeksi, kiinnostaa ainoastaan työtätekeväväestö, jotta ne heikoimmissa voimissa olevat voidaan hoitaa yhteiskuntamme varoilla!
Minäkin pyrin lähes omavaraisuuteen, viljelemällä vihanneksia, juurikkaita, marjoja ja hedelmiä, papu ei tänä vuonna oikein onnistu, ainoastaan 8 elossa olevaa tainta.
Sokerihernepeltoni sen sijaan rehottaa nykyään; lituja jo on siellä täällä ja kukkiikin vielä. Enkä ole aikeissa jäädä työttömäksi; ansiotyöt aloitan jälleen uudenvuoden jälkeen!
trollikka

Äänestä

Tuolla puolen

Kun elän, todistan ja hämmennyn, niin tunnen näin.

Oivallan.

Mutta tällainen on vain pintaa, kolmiulotteinen malli/heijastus todellisuudesta, jonne emme saavu, yllä tai harhaudu.

(hihitystä)

Äänestä
  • Teema

    Olen miettinyt kuolemaa nyt ja kuluneen vuoden ajan.

    Mitä lähemmäs pääsen näitä ääniä, niin sitä levollisemmalta minusta tuntuu. Kun elämä jollekin tuntuu olevan kaaos ja verinen vuode, niin minulle näyttäytyy tyyneytenä, seesteisyytenä ja hiljaisuutena, jollaista on mahdoton sanoksi pukea.

    Kuuntelen sen kaikuja, joiden lähdettä en tunne.

    (naurua)

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Teema

    Olen miettinyt kuolemaa nyt ja kuluneen vuoden ajan.

    Mitä lähemmäs pääsen näitä ääniä, niin sitä levollisemmalta minusta tuntuu. Kun elämä jollekin tuntuu olevan kaaos ja verinen vuode, niin minulle näyttäytyy tyyneytenä, seesteisyytenä ja hiljaisuutena, jollaista on mahdoton sanoksi pukea.

    Kuuntelen sen kaikuja, joiden lähdettä en tunne.

    (naurua)

    Juurikin näin

    Kysymys, että voiko eläessään kuolla, muuttuu itsestäänselvyydestä muuksi, jollaista emme tunne.

    (hihitystä)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Siinä jos löydämme sopivan kumppanin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu