Miten kun käytte gynekologilla, niin miltä se tuntuu noin niinku henkisesti?
Itse miehenä kävin kerran urologilla. Lopuksi tein helikopterin ja urologi repesi nauruun, että laita nyt ne housut takaisin jalkaan.
>simiti>
Itse miehenä kävin kerran urologilla. Lopuksi tein helikopterin ja urologi repesi nauruun, että laita nyt ne housut takaisin jalkaan.
>simiti>
Vastaukset 39
Vanhimmat
Naisen kannattaakin mennä urologille tutkimuskin, melkein jokainen päivä.
Oli kyllä hauska kohtaaminen kun pikkuveli parta ja moottoripyöräkerhon sormus sormessa, itsellä nato-lyhyet hiukset, noh tapaaminen oli hymyilemistä, erilainen hiustyyli,, sanoin että: katos: parta-pekka tulee, hän saapu :D:D
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17916644l
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Harvemmin sitä ilosta pomppii kun gynen tutkimukseen menee. Ei se niin kivaa ole siinä jalat levällään makoilla ja joku tyyppi räpeltää alapäätä. Olen valinnut aina naisgynen, jotenkin helpompi.
Ihan normaalilta se tuntuu.
😂😂😂
Noh, jotenkin siinä vaan henkisesti miettii, että rentoudu, niin ei tunnu, niin kamalalta.
Oli kyllä haufka aloitus jalkaätmiltä
Oli kyllä ja yhtä haufka säestys tällä(kin) sen luomalla huuhaahahmolla
Itse olen mies ja kävin urologilla ei siis tuntunut yhtään miltään ja multa haettiin aurelius bakteerin aiheuttamia muutoksia sieltäkin ja löytyi.
Operaattorin sukupuoli: miesgyne tuntuu luonnollisemmalta, naisgyne hieman epäluonnolliselta. Julkisella puolella (esim. joukkoseulonnoissa) ei voi valita operaattorin sukupuolta. 😬
Henkinen tuska: eniten on etukäteen pelottanut sähkösilmukkahoito. Pyysin ja sain rauhoittavaa lääkettä ennen toimenpidettä. En tiedä miltä se olisi tuntunut ilman lääkettä. 😄💊💉🤪⚡ Jälkeen päin tuntui kuin osa minusta olisi jäänyt sairaalaan. 4 cm x 4 cm x 0,5 cm pala, tarkalleen ottaen. Fyysisesti ei sattunut, mutta parin päivän kuluttua eritin mm. mustan hiilen palasen.
Fyysinen kipu: koepalojen ottaminen kohdunsuulta sattuu ikävästi, koska silloin ei saa puudutusta, toisin kuin ennen sähkösilmukkaa. Pihtien napsahtava ääni lisää henkistä tuskaa. 🥴
Yllätykset: Eräs miesgyne asetteli kerran ultraäänilaitteen pötkylän niin taitavasti sisuksiin, etten tuntenut juuri mitään. Siinä oli taitava tyyppi! 👌Hän löysi kohdustani lihasmyoomia. (Olen tietysti antanut niille jälkeen päin nimet.)
Hämmennys: Erikoista on, miten paljon kaikkea (muutakin kuin lapsia) voi naisen alakerta kasvattaa. Siellähän viihtyvät aivan mitkä tahansa eliöt Housuissamme on maailmanluokan inkubaattori! 🍄🦠🩸 Osan gynekologit poistavat, osan ne antavat rehottaa vapaasti. 🤔
🦄
Tällä palstalla käy kuule lapsetkin, vähän verhotumpaa retoriikkaa nyt!
Viestissäni ei ollut mitään, minkä voisi luokitella K-18-materiaaliksi.
Ruumiinosien, kuten kohdunsuun, mainitseminen tai muu anatomiaan liittyvä seikka ei tee materiaalista ikäluokiteltua.
Toinen seikka kokonaan on se, saako nainen siveyssyistä puhua omista ruumiinosistaan. Jos olet sellaista vastaan, me feministit emme kuuntele emmekä tottele sinua.
🦄
Joo, ihanaa feministi. Kunhan et muita siskojasi syyttele fanaattisesti huomionhausta tai huutele tuuleen jostain mieskeskeisestä kelvottomuudesta ihmisenä esim selvästi miehen tekemien tekstien perusteella/niiden yhteyteen ja jos itse kirjoitat tällaista settiä ihan tosissasi niin ihan perusprojisaation puolelle heilahtaa
En syyttele muita huomionhausta. Minulla ei ole sellaiseen varaa, koska olen itse maailman huomionhakuisin ihminen.
Projisoinnista tekisi mieli kommentoida jotain sinuun liittyvää, mutta jätän sen nyt sanomatta. 😄
🦄
Etkä varmasti sivistyneenä ihmisenä varmaan myöskään nimittele vajaaälyiseksi, keksi väittää päihdeongelmaiseksi tai keksi jotain kaikkea muuta perätöntä hälyä vain koska koet jonkun varastavan sinun valokiilaasi jotenkin mystisesti?
Ei saakel. 😂🤭 Miksi tulin taas tänne palstalle?! Nyt lähden kyllä asap taas pois.
🦄
P.s. Minun valokiilani ei ole lainkaan (teknisesti ottaen) varastettavissa. 🌟💡🔦💃
Tulit tänne palstalle koska täällä on hauskoja hulluja.
Teknisestä mielenkiinnosta: Mikä on sähkösilmukkahoito ja mitä sillä polttoleikattiin pois?
-keinovaginamies-
” P.s. Minun valokiilani ei ole lainkaan (teknisesti ottaen) varastettavissa. ” Kiitos tiedosta, vaikka ei kiinnosta. Luulisi sinunkin asemassa olevan ihmisen olevan tyytyväinen kun pääsee esittämään jotain mikä ei vastaa oikeaa kuvaa
Hmmm? 🤔
No nyt kun kysyit, niin ehkä se jännittää vähän samalla tavalla kun silloin, jos vien vanhaa autoa katsastukseen. - Että sitä vähän niin kuin toivoo, ettei löydy mitään, mitä pitäisi hoitaa tai mikä aiheuttaisi lisätutkimuksia. - Sanottaisiin vaan, että vuoden päästä uudelleen 👍
Yleensä sitä vain asettuu siihen tutkimuspöydälle mahdollisimman rennoksi, toivoo, ettei mikään toimenpide erityisesti satu ja yrittää saada mielen erkaantumaan ruumiista, hetkellisesti. 🙂
Olen joskus varmaan kertonutkin tapauksesta, kun minä olin TAYSin poliklinikalla ensimmäisen hormonikierukan asettamista varten ja minulta kysyttiin, että eihän haittaa, jos opiskelijoita on mukana.. - Yritän aina suhtautua näihin pyyntöihin ystävällisesti, koska eihän ne opiskelijat opi, jos eivät pääse harjoittelemaan oikeilla potilailla. - Siinä taisi olla 2-3 tyttöä ja yksi poika. - Ja luonnollisesti ohjaava gyne sitten ehdotti sille poikaraukalle, että haluaisiko tämä harjoitella kierukan asentamista. - Yleensä gynekologi aina kertoo potilaalle, mitä seuraavaksi tehdään. - Näin oli varmaan opetettu sille pojallekin, koska hän aloitti tutkimuksensa sanoen: "Minä kokeilen nyt vähän... täältä..". - Silloin en voinut edes katsoa ohjaavaan naisgyneen, koska me olisimme varmasti räjähtäneet nauruun ja se olisi voinut olla katastrofaalinen loppu nuoren miehen urahaaveille..
No jaa.. Nykyään minulla on ollut ainakin viimeiset 8-9 vuotta sama tuttu ja ihana naisgyne yksityisellä terveysasemalla. Hänen kanssaan me on juteltu ummet ja lammet ja hän terapoi minua hienosti mieheni kuolemankin jälkeen ja ottaa jokaisella vuosittaisella käynnilläni puheeksi jonkin uuden, naisen hyvinvointiin liittyvän tuotteen tai uutuuden. Syksyllä taas, siinä loka-marraskuussa, varaan hänelle seuraavan ajan.👍
Tuohan kuulostaa onnistumiselta. Silloin kun Katja kuoli, niin kukaan ei välittänyt pätkääkän.
Itse tässä olen joutunut elämään. Olen kuolettanut tunteeni. Kenenkään kuolema ei enää hetkauta.
>simiti<
Surullista.
Kyllä minä silti luulen, että monikin on välittänyt. - Siinä tilanteessa vaan moni ei osaa sanoittaa tunteitaan. Koska heillä on tunne, että he haluaisivat auttaa sinua tuntemaan vointisi paremmaksi, mutta eivät tiedä mitä sanoisivat tai tekisivät, he eivät sano eivätkä tee mitään, vaan vetäytyvät. Ottavat etäisyyttä.
Mukavaa päivää sinulle >simiti< 👍
Niin tottunut jo, ettei tunnu mitenkään vaikealta. Ei myöskään urologilla käynti virtsakivitaudin takia. Minun ei hänelle tartte alapäätä näytellä, urologia kiinnostaa vain virtsatieni ja eritoten munuaiseni. 😊
Muutaman viikon päästä taas kontrolli, kuukemaan tuomio, ct-kuvissa jo kävin.
Naisten alapäätä on aina sorkittu, milloin seksissä, milloin synnytyksessä, milloin gynellä. Meille ihan normaali ja häpeämätön asia, gynellä käynti.
Vastenmielistä on gynellä käynti, samaa luokkaa kuin hammaslääkäri. En menisi jos ei kuuluisi kumpaakin päätään pitää kunnossa. Aina nainen tarkistajana, ultra, joskus papa ja yleinen kurkistelu alavatsan paineluineen, hinta reilu 200 e. On tärkeää tarkistaa, ovatko munasarjat pysyneet saman kokoisina vuodesta toiseen. Isontunut munasarja on yksi salakavalasti etenevän ms-syövän ensioire.
Urologia en ole tarvinnut, jos joskus elää tena-ikäiseksi, kai sitten.
Eikä tarvi elää edes virtsankarkailu ikään, kun voi saada virtsakiviä eli munuauskivinäkin tunnetaan. Eivät aiheuta virtsankarkailua, vaan tukoksia ja kipua, verivirtsaisuutta. Hengenvaarallisiakin osaavat olla. Virtsaummen tehdessään, niitä on nuorillakin.
Eikö sun pitäisi käydä itsekin gynekologilla? Jos sinulta puuttuu puolet aivoista, niin sehän tekee sinut teknisesti naiseksi.
Heh, ei naiseksi vaan aivovammaiseksi. Teknisestikin.
Virkamieskin voi olla 10% aivoilla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2016090622271694
No tämä. 🤣🤣🤣 Kannattaako sinun ihmetellä, kun naiset eivät juurikaan sinusta välitä?
Naisilla on toki hieman pienemmät aivot, mutta missään tutkimuksessa ei ole todettu, että aivojen koko vaikuttaisi älykkyyteen.
Itselläni tosiaan tuhoutui osio, joka vastaa tasapainosta ja motoriikasta. Kätevästi aivojen muut osiot ottivat tehtävät itselleen.
Eivät ne täydellisesti osaa hoitaa, mutta hengissä pysyy.
>simiti<
Naiset kirjaavat nyt keskimäärin parempia tuloksia älykkyystesteissä kuin miehet, ensimmäistä kertaa sataan vuoteen. Älykkyystestien tuloksia on tallennettu noin sadan vuoden ajan. Tähän saakka naisten keskimääriset tulokset ovat olleet jopa viisi pistettä miehiä alhaisempia, mutta tilanne on muuttunut.
Henry Laasanen sanoo vakavasti otettavuuden johtuvan siitä, että miehet puhuvat harvoin ja asiaa, naiset puhuvat vain puhumisen vuoksi. Hän jättää mainitsematta, että puhumisen vuoksi puhuvat miehet hyötyvät tästä ja asiaa puhuvat naiset kärsivät tästä, sukupuoltensa vuoksi. Liian ahtaat sukupuoliroolit ovat sekä naisten että miesten ongelma.
Niin. Onhan persujen tyhjänpäiväinen mölinäkin saanut puolelleen ihmisiä.
Siinä kiteytyy populismi, jolla huijjataan vähemmän älykkäitä ja massaa seuraavia ihmisen irvikuvia.
Kokomusta ja lapuan liikkeen "idänmaalliset" ovat Suomen ja kansan tuho. Pelkkää kurjuutta, työttömyyttä ja konkursseja on tulossa tämän oikeistopopulisti pellehallituksen toimesta.
Kokomusta on aiheuttanut kaikki, siis kaikki Suomen lamat, koska ei vain tajua valtiontaloudesta sian pieruakaan.
Persut iloisena Audin takapenkillä hyväksyy kaikki oman kansan ruoskimisen. Saivathan persut ajettua sen pointtinsa läpi, että tulee vain vähän enemmän pakolaisia, mitä Marinin aikana.
>simiti<
En usko, että ihmisissä sinänsä olisi tapahtunut sellaista muutosta, että naiset olisivat muuttuneet älykkäämmiksi ja miehet vähemmän älykkäämmiksi. Vaikka testit ja mittaustilanteet kuinka olisi pyritty tekemään mahdollisimman objektiivisiksi, niin testitilanne kuitenkin jollain tavalla suosii niitä, jotka ovat harjaantuneet akateemisiin taitoihin. Tämä on aiemmin suosinut miehiä ja nykyisin kenties suosii naisia.
Isoin ero aiemminkin on kuitenkin ollut siinä, että miesten jakauma on leveämpi, naisten kapeampi.
"Pelkkää kurjuutta, työttömyyttä ja konkursseja on tulossa tämän oikeistopopulisti pellehallituksen toimesta."
Jopa yllättävää, että työttömyydestä ja konkursseista ovat eniten huolissaan ne jotka eivät ole töissä ja jotka eivät ole yrittäjiä. Ja sitten vielä pitäisi päättää kumpi nyt onkaan suurempi ongelma: työttömyys vai työvoimapula.
Totta. Miehet ovat olleet molemmissa ääripäissä edustettuna, ne dorkat ja ne älykkäämmät. Toisaalta aikoinaan naiset ei myöskään opiskelleet niin paljon mitä nykyään ja sekin vaikuttaa älykkyyteen. Ennen ole miehet niitä opiskelevia, naiset tyyliin emäntäkoululaisia ja kotipiikoja.
Naisten mahdollisuudet käyttää älyään ovat olleet kovin rajatut verrattuna miehiin. Vasta ihan viime vuosina naiset ovat rynnistäneet opiskelemaan ja ammattiin, joka puolestaan näkyy alhaisessa syntyvyydessä.
Taitaa olla hyvinkin yleistä tuossa porukassa. Ettei olisi pääsyvaatimuskin?
Koska kyse on kuitenkin omasta terveydestä ja hyvinvoinnista, eipä niitä gynellä käyntejä ajattele sen enempää. Ehkä siellä odotushuoneessa voi vähän jännittää, mutta se menee nopeasti ohi. Olen käynyt saman naislääkärin luona jo vuosia.
Itselle on tärkeää hyvä luottamussuhde omaan lääkäriin. Kaikesta voi ja saa puhua/ kysyä, mitä vaan sattuu olemaan mielenpäällä.
Samalta tuntuu kuin menee hammaslääkärille, jännittää ja pelottaa.
Ihan normaalilta erikoislääkärikäynniltä tuntuu, ei siis sen kummemmin miltään.