Isoseksi riparille?

riparilainen

Onko kukaan teistä ollut koskaan isosena?
Millaista se on ollut ja paljonko tulee päivässä käteen rahaa.
Onko tietoa?

12

6489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isonen

      Yhdeltä rippileiriltä isonen saa yleensä 50€ käteen.

    • iso

      Isosen työ on todella raskasta mutta se myös antaa paljon. Isoskoulutuksessa pitää käydä vuosi ennen kuin voi päästä isoksi. Isoksi leirille ei yleensä lähdetä rahan takia, sillä palkka on aika olematon(n. 90 e / 9 pvä). Itse olen ollut rippi- ja lastenleireillä isosena yhdessä olemisen ja tekemisen takia, en rahan takia..

      Leireillä leikitään ja lauletaan, uidaan ja saunotaan..touhutaan yhdessä..:) isoset järjestää ohjelmaa leiriläisille..

    • iso

      palkka on erilainen eri paikkakunnilla..:) Kysy nuoriso-ohjaajalta..

    • sovi

      En kyllä hyväksy isoseksiä rippileireille, pikkuseksikin on vähäsen liikaa näin uskonmiehelle!!

    • ynrikki

      Joo no parina kesänä olin isosena ripareilla ja kivaa oli .)vaikka rahallisesti siitä ei oikeen kostu (noin90e) niin mahtavia elämyksiä rikkaampana sieltä pois tultiin!

    • -Isonen-

      Rahan takia ei isoseksi mennä.

      • mää

        ei tampereella ainakaan saa yhtään palkkaa isosena olemisesta! sinne mennään ihan muista syistä.


      • iso*
        mää kirjoitti:

        ei tampereella ainakaan saa yhtään palkkaa isosena olemisesta! sinne mennään ihan muista syistä.

        mä oon ollu lempäälän srk.n isosena viime kesänä ja meen tänäkin kesänä.. siellä on ihan sairaan hauskaa eikä sinne tosiaan palkan takia mennä.. oikeestaan, se on hassua, kun saa palkkaa siitä että on viikon leirillä ja pitää hauskaa.. :D niin mä sen koen.! meillä saadaan aplkkaa 70-90e/leiri (8pv)


    • -blääh-

      Oli itte riparilla pari vuotta sitte ja sain jotai 150€ viikolta... ei sie tarvinnu tehä muuta ku syörä ja nukkua... Tietysti piti käyrä hoitaas vähä hommia jätkäkaverin kans... ;) kyll te tiiättä... heh heh

    • grha

      moro

    • <3 isonen <3

      jännää kuulla näitä juttuja. ite olin just rippileirillä isosena ja oli aivan törkeän mukavaa, olen pitänyt yhteyttä leiriläisiin ja heistä on tullut jopa läheisiä ystäviäni. ne onki vaan vuoden mua nuorempia. :D palkka oli 170e 9 päivää. oli ihan törkeen hauskaa ja aijon todellakin mennä uudestaan :D:D:D:D:D:D Tää oli siis elämäni ensimmäinen isos-kesä ja lastenleireilläkin oon ollu. ne on about 20e päivältä. mutta en mä näissä rahantakia käy :D tosin siitä ei ikinä oo haittaa ;)

    • Anonyymi

      Saako enään isosena rahaa? Tai maksaako se

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      128
      11148
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      191
      6555
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5651
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5081
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      148
      4400
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      70
      4067
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3624
    Aihe