Roy-Roo 5.7.2023

Anonyymi-ap

Jaahas pelipäivä, aurinko paistaa ja vettä sataa, tosin illaksi lupailee tiedotus sateetonta.

Aloiteaan roo hyökkäys/roy puolustus; Viime pelin rosteriin nähden roolta poissa on lähinnä Jauhiainen, mutta pitkä on poissaolijoiden lista kokonaisuudessaan. Sinodinos ei ole löytänyt rytmiä ja perustekemistä vaikka todettakoon, että ne viime pelin pitkät kaaret Kittnerille olivat hohdokkaita suorituksia. Monen pelin, monen interin jälkeen joukkue on kuitenkin ollut varovaisempi heitoissaan ja juossut enemmän. Viime pelissä Hämäläinen teki hyvien blokkien takaa isoja siivuja ja kun ottaa huomioon, että roy on ilmoittanut nyt kolme aloittavaa dl poissaolijoiksi niin tuohon saumaan roo tulee iskemään. Etukäteen iso mismatch kotijoukkueelle, kun Sinodinoskin osaa laittaa nopeat jalat alleen. Roy joutuu taas hämääämään linjassa ja blitsaamaan paljon ja se on tuurissa kiinni miten taas osuus vai tuleeko vastpalloon pitkiä siivuja, roolla täytyy olla malttia pelivalinnoissa.Jauhiainen puuttuu, mutta Kittner oli nopea ja viime pelissä näytti omaavan maagiset kädet eli vaarallista uhkaa säestävät Vehkomäki ja Juvonen, joten tässä hyökkäys/puolustus parissa etu menee roolle (roy ei voi kuitenkaan ladata boxia täyteen). Lisäksi spessuissa on kyllä vältettävä potkaisematta/punttaamatta Kittnerin näppeihin palloa (vastaavasti myös ei Jallohille toiseen päätyyn).

Roy hyökkäys/roo puolustus; Morovick oli viime pelin nimi hyvässä ja varsikin pahassa. Näin ei voi jatkua tänään tai game over taas kerran, ei mitään paineita hänellä siis ;). Viimeksi roy juoksupeli oli luokatonta ja heittopelissä kunnostautui ainoastaan Jalloh ja kun peli läheni loppuaan (muiden pudotellessa palloja koko pelin) ei tainnut Morovick enää paljon muita katsoa kuin Jallohia (vaikka oli tuplattu, lähes triplattu). Näin ei voi jatkua!!! Roy hyökkäyslinjaa vastassa on kova nippu linjamiehiä, mutta sen takana taas lb ja db osasto ei vakuuta kokonaisuudessaan. Nyt täytyy tulla roy Viinamäki, Escobar ja Korkeamäki apuja helppoihin koppeihin ja näin aukeaa tilaa myös Suosteelle, joka jäi viimeksi lähes telineisiin. Nyt ei ole aivan sama kovuus vastassa (jos lasketaan koko juoksupuolustus mukaan) ja varsinkin, kun rosteri on talentin osalta kapea niin roo dl väsyy ennemin tai myöhemmin, jos drivet kuitenkin jatkuvat kohtuullisen pitkinä koko ottelun (ei mitään kolme ja ulos suorituksia taas). Näin ollen tässä parissa etu menee roylle. Molemminssa joukkueissa on pelinrakentaja ollut todella iso kysymysmerkki, joten mitä vaan voi taas sattua ja tapahtua ja pelien ennustaminen on erittäin hankalaa.

Hei, tämähän ehkä tarkoittaa tasaista ja kovaa vääntöä. Rehtiä peliä kaikille ja parempi voittakoon!

JVM

5

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensimmäinen puoliaika ja punainen oli ihan kuutamolla, mikään ei toiminut. Vaasa pelasi ehjän ja hyvän neljänneksen juosten ja heittäen. Ja kohta kaikki oli päälaellaan.

      Toinen neljännes Morovikin yksi heito ja juoksu, josta maali ja muuten aivan sekoilua. Lopussa päästetään vielä yksi punainen kolmen roy db:n selustaan. Punainen 7-13-33-89 akseli pisti tuulemaan ja Vaasaa vietiin melko kovalla kädellä. Muutamalla pitkällä heitto downilla kolme maalia nopeaan tahtiin ja Hämäläinen sekä Lehtinen pitivät juoksulla downeja hengissä.

      Nyt on royalsilla kova henkinen lukko päällä ja punaisella pelillinen henki päällä puoliaikaan mentäessä. Viihdyttävää fudista katsella, vaikka valmennukset kentänlaidalla voivat olla eri mieltä asiasta.

      JVM

      • Anonyymi

        Peli näytti kolmanteen jo pelatulta, mutta roy pyristeli vielä lopun jo lähelle, mutta lopetti kuten viimeiset on tavannut lopettaa syötönkatkoon. Rutiini ja joukkueen ryhti näkyi punaisen otteesta ja ansaittu voitto stadilaisille. Kittner oli kova ja näytti lopussa puolustuksenkin puolella miten niitä pallo napataan voiton eteen.

        JVM


    • Anonyymi

      Kittner on varsinainen Miljoonasade Roo:lle. Kun vielä linjat ja RB osastokin on kunnossa, niin homma kaatuu pelinrakentajaan. Ei voi edelleenkään olla ihmettelemättä millä perusteilla hänet on tänne lennätetty.

      Vaasan Intterikone aloitti pelin väkevästi, mutta sitten taas. Miksi muuten hän näkyy istuvan driven jälkeen omissa oloissaan sivurajalla?

      MOI

      • Anonyymi

        Morovick jää ilmeisesti kovin yksin pelisuunnitelman ja varsinkin pelien kutsujen kanssa?? Suosittelisin hyökkäykseen koordinaattoria, joka saa apuja perspektiivistä vastustajan puolustuksen tekemisiin katsomovalmentajalta (mallia a'la roosters), jolloin niissä kutsuissa on edes järjen yritystä mukana. Vastuu on kasvanut aivan liian suureksi viedä koko peli läpi noilla no huddle räpiköinneillä, jotka soveltuu parhaiten suomen tasossa pelikellon loppuihin (two minutes offence) tai kun pitää ottaa uudet 3 ja lyhyt tilanteissa. Jonkun mielestä kallista tai niitä ei ole saatavana, mutta ei tuossakaan systeemissä ole järkeä.

        JVM


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      156
      9861
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      2
      9141
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      130
      7956
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      260
      7492
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      123
      6167
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      87
      5957
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      53
      5762
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      94
      4841
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      14
      3737
    10. Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!

      Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist
      Vain elämää
      54
      1434
    Aihe