Annan anteeksi metallin pääluottamusmiehelle sen, että hän kiristi minua liiton voimatoimilla. Hän ei tiennyt, mitä teki.
Miksi annan anteeksi? Siksi, että se on Jumalan tahto. Anteeksi anto, ei sen takia, että päluottamusmies vapautuisi omasta huonosta omastatunnosta, vaan siksi, että minä itse pääsen ahdistuksesta ja traumasta. Minä vapaudun. Se on paras tapa mennä eteenpäin.
Ei riitä, että valitsee lain mukaisen luottamusvaltuutetun luottamusmiesjärjestelmän tilalle. Pitää antaa myös anteeksi.
"...Ja anna meille meidän syntimme anteeksi,
niin kuin mekin anteeksi annamme niille,
jotka ovat meitä vastaan rikkoneet..."
Annan anteeksi pääluottamusmiehelle
10
356
Vastaukset
- Anonyymi
Pyydä ja anna anteeksi vain itsellesi, sillä olman L M ei sulla olisi turvaa takanasi kun tulee riitaa työnantajan kanssa jos alkaa kohdella mielivaltaisesti.
Myöskin varjellut tulemasta ruiskutetuksi siankusella ja lietteellä kun olet ollut rikkuroimatta lakkojen aikana.
Muuten saisit pyydellä anteeksi jo meiltäkin, kusiruuttapartioden jäseniltä jotka olemme tarvitessa lakkovahtien tukena porteilla.
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Minä annan myös anteeksi luottamusmiehelle joka houkutteli liiton jäseneksi että jos sattuisi työnantaja kusettamaan, niin ollaan yhtä porukkaa. No sitten kun tuli myöhemmin irtisanomis lappu kouraan yllättäen, ei tullu myötätuntoa kyseiseltä porukkamieheltä, teki hele....tin ison mutkan ettei vaan tule vastaan, heh heh heeee se siitä liittohommista, vaan oon ollu YTK:n jäsen sen jälkeen enkä oo katunu enkä ainakaan mitään menettänyt, sen ansio sidonnaisenkin saa halvemmalla. Liitto josta erosin uhkaili ja pelotteli eroamisen jälkeen että oot sitten oman onnesi nojassa jos työnantaja kusettaa ;)))))) mutta se oli elämäni viisaimpia valintoja liittyä YTK:n jäseneksi sen jälkeen elämä on pelkästään hymyillyt.
- Anonyymi
Omillasi olet, tulet sen huomaamaan kun tulee kahnauksia työnantajan kanssa.
Elämä voi hymyillä hetkenaikaa nyt, mutta miten sitten suu pannaan kun eipä olekkaan luottamusmies puolustamassa ?
YTK.sta ei ketään tule. Ainakaan siihen hätään.
Talkoo-Taavetti
- Anonyymi
On huomattu jo ja opiksi otettu.
Taidanpa liittyä uudelleen... - Anonyymi
Liityin jo. Heti muuttui ääni kellossa. Alettiin maksaa TES mukaista palkkaa ja muutenkin pomo asiallisemmaksi.
- Anonyymi
Uskookohan itsekään nämä talkootaavetit ja hengenheimolaiset noita omia juttujaan. Tosiasia on että työnantajat kilpailevat osaavista työntekijöistä. Tuo Ay-hengen nostatus ei nyt vaa tehoa, ainakaan minuun.
Joukossa tyhmyys tiivistyy. Erinomaisen hyvin tämän huomaa SAK:laisen ammattiyhdistyksen kokouksessa. Hurmoshenkisinä kiljutaan prc:t penkkiin ple ja se joka kovaäänisimmin kiljuu periksi ei anneta tuumaakaan on se sankari. 6 vuotta olen pian ollut YTK:n jäsen, enkä takaisin liittoon liity. Nämä ammattiosaston politrukit meinasivat savustaa minut ulos mutta pidin pintani. - Anonyymi
Hyvin olet sitten pintasi pitänyt. Lienetkin oikein työnantajan mieleinen "pintahenkilö". Oletko peilistä katsonut minkä värinen on kielesi ?
Ei niin kovaa kilpailua osaavista henkilöistä ole, tulet sen huomaamaan jos pomo suuttuu etkä saa tukea tovereiltasi etkä mistään kun tulet simputetuksi ylemmältä taholta.
Toiset jotka liittoon kuuluvat, saavat TES paölkkaa, mutta sinulta voi pomo napsaista lisiä pois tai palkkaakin ja määrätä töihin epäsopivana aikana. Ylitöitä ei ole pakko tehdä, mutta liittoon kuulumattomana jos et tee, ei pomo sitä hyvällä katso.
Niin ja... hyvä huomata sekin että...työtaistelun aikana jos pyrit rikkuriksi, saat sitä sianletettä niskaasi.
yst.terv.
Talkoo-Taavetti ja hengenheimolaiset - Anonyymi
Juurikin näin...
- Anonyymi
Kassasta saa ansiosidonnaisen. Sitä ei liitto maksa. Palkka on kaikille sama, oli liitossa tai ei. Netto on suurempi, jos et ole liitossa, koska silloin ei viedä netosta liiton jäsenmaksua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 295500
- 1701999
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1601601Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141334Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike281278Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan561176- 941165
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.701154viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2121078- 41940