Annan anteeksi pääluottamusmiehelle

Anonyymi-ap

Annan anteeksi metallin pääluottamusmiehelle sen, että hän kiristi minua liiton voimatoimilla. Hän ei tiennyt, mitä teki.

Miksi annan anteeksi? Siksi, että se on Jumalan tahto. Anteeksi anto, ei sen takia, että päluottamusmies vapautuisi omasta huonosta omastatunnosta, vaan siksi, että minä itse pääsen ahdistuksesta ja traumasta. Minä vapaudun. Se on paras tapa mennä eteenpäin.

Ei riitä, että valitsee lain mukaisen luottamusvaltuutetun luottamusmiesjärjestelmän tilalle. Pitää antaa myös anteeksi.

"...Ja anna meille meidän syntimme anteeksi,
niin kuin mekin anteeksi annamme niille,
jotka ovat meitä vastaan rikkoneet..."

10

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pyydä ja anna anteeksi vain itsellesi, sillä olman L M ei sulla olisi turvaa takanasi kun tulee riitaa työnantajan kanssa jos alkaa kohdella mielivaltaisesti.
      Myöskin varjellut tulemasta ruiskutetuksi siankusella ja lietteellä kun olet ollut rikkuroimatta lakkojen aikana.

      Muuten saisit pyydellä anteeksi jo meiltäkin, kusiruuttapartioden jäseniltä jotka olemme tarvitessa lakkovahtien tukena porteilla.

      Talkoo-Taavetti

    • Anonyymi

      Minä annan myös anteeksi luottamusmiehelle joka houkutteli liiton jäseneksi että jos sattuisi työnantaja kusettamaan, niin ollaan yhtä porukkaa. No sitten kun tuli myöhemmin irtisanomis lappu kouraan yllättäen, ei tullu myötätuntoa kyseiseltä porukkamieheltä, teki hele....tin ison mutkan ettei vaan tule vastaan, heh heh heeee se siitä liittohommista, vaan oon ollu YTK:n jäsen sen jälkeen enkä oo katunu enkä ainakaan mitään menettänyt, sen ansio sidonnaisenkin saa halvemmalla. Liitto josta erosin uhkaili ja pelotteli eroamisen jälkeen että oot sitten oman onnesi nojassa jos työnantaja kusettaa ;)))))) mutta se oli elämäni viisaimpia valintoja liittyä YTK:n jäseneksi sen jälkeen elämä on pelkästään hymyillyt.

      • Anonyymi

        Omillasi olet, tulet sen huomaamaan kun tulee kahnauksia työnantajan kanssa.
        Elämä voi hymyillä hetkenaikaa nyt, mutta miten sitten suu pannaan kun eipä olekkaan luottamusmies puolustamassa ?
        YTK.sta ei ketään tule. Ainakaan siihen hätään.

        Talkoo-Taavetti


    • Anonyymi

      On huomattu jo ja opiksi otettu.
      Taidanpa liittyä uudelleen...

    • Anonyymi

      Liityin jo. Heti muuttui ääni kellossa. Alettiin maksaa TES mukaista palkkaa ja muutenkin pomo asiallisemmaksi.

    • Anonyymi

      Uskookohan itsekään nämä talkootaavetit ja hengenheimolaiset noita omia juttujaan. Tosiasia on että työnantajat kilpailevat osaavista työntekijöistä. Tuo Ay-hengen nostatus ei nyt vaa tehoa, ainakaan minuun.

      Joukossa tyhmyys tiivistyy. Erinomaisen hyvin tämän huomaa SAK:laisen ammattiyhdistyksen kokouksessa. Hurmoshenkisinä kiljutaan prc:t penkkiin ple ja se joka kovaäänisimmin kiljuu periksi ei anneta tuumaakaan on se sankari. 6 vuotta olen pian ollut YTK:n jäsen, enkä takaisin liittoon liity. Nämä ammattiosaston politrukit meinasivat savustaa minut ulos mutta pidin pintani.

    • Anonyymi

      Hyvin olet sitten pintasi pitänyt. Lienetkin oikein työnantajan mieleinen "pintahenkilö". Oletko peilistä katsonut minkä värinen on kielesi ?
      Ei niin kovaa kilpailua osaavista henkilöistä ole, tulet sen huomaamaan jos pomo suuttuu etkä saa tukea tovereiltasi etkä mistään kun tulet simputetuksi ylemmältä taholta.
      Toiset jotka liittoon kuuluvat, saavat TES paölkkaa, mutta sinulta voi pomo napsaista lisiä pois tai palkkaakin ja määrätä töihin epäsopivana aikana. Ylitöitä ei ole pakko tehdä, mutta liittoon kuulumattomana jos et tee, ei pomo sitä hyvällä katso.
      Niin ja... hyvä huomata sekin että...työtaistelun aikana jos pyrit rikkuriksi, saat sitä sianletettä niskaasi.
      yst.terv.
      Talkoo-Taavetti ja hengenheimolaiset

    • Anonyymi

      Juurikin näin...

    • Anonyymi

      Kassasta saa ansiosidonnaisen. Sitä ei liitto maksa. Palkka on kaikille sama, oli liitossa tai ei. Netto on suurempi, jos et ole liitossa, koska silloin ei viedä netosta liiton jäsenmaksua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      29
      5500
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      170
      1999
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      160
      1601
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1334
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      28
      1278
    6. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      56
      1176
    7. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1165
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1154
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      212
      1078
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      940
    Aihe