Annan anteeksi metallin pääluottamusmiehelle sen, että hän kiristi minua liiton voimatoimilla. Hän ei tiennyt, mitä teki.
Miksi annan anteeksi? Siksi, että se on Jumalan tahto. Anteeksi anto, ei sen takia, että päluottamusmies vapautuisi omasta huonosta omastatunnosta, vaan siksi, että minä itse pääsen ahdistuksesta ja traumasta. Minä vapaudun. Se on paras tapa mennä eteenpäin.
Ei riitä, että valitsee lain mukaisen luottamusvaltuutetun luottamusmiesjärjestelmän tilalle. Pitää antaa myös anteeksi.
"...Ja anna meille meidän syntimme anteeksi,
niin kuin mekin anteeksi annamme niille,
jotka ovat meitä vastaan rikkoneet..."
Annan anteeksi pääluottamusmiehelle
10
385
Vastaukset
- Anonyymi
Pyydä ja anna anteeksi vain itsellesi, sillä olman L M ei sulla olisi turvaa takanasi kun tulee riitaa työnantajan kanssa jos alkaa kohdella mielivaltaisesti.
Myöskin varjellut tulemasta ruiskutetuksi siankusella ja lietteellä kun olet ollut rikkuroimatta lakkojen aikana.
Muuten saisit pyydellä anteeksi jo meiltäkin, kusiruuttapartioden jäseniltä jotka olemme tarvitessa lakkovahtien tukena porteilla.
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Minä annan myös anteeksi luottamusmiehelle joka houkutteli liiton jäseneksi että jos sattuisi työnantaja kusettamaan, niin ollaan yhtä porukkaa. No sitten kun tuli myöhemmin irtisanomis lappu kouraan yllättäen, ei tullu myötätuntoa kyseiseltä porukkamieheltä, teki hele....tin ison mutkan ettei vaan tule vastaan, heh heh heeee se siitä liittohommista, vaan oon ollu YTK:n jäsen sen jälkeen enkä oo katunu enkä ainakaan mitään menettänyt, sen ansio sidonnaisenkin saa halvemmalla. Liitto josta erosin uhkaili ja pelotteli eroamisen jälkeen että oot sitten oman onnesi nojassa jos työnantaja kusettaa ;)))))) mutta se oli elämäni viisaimpia valintoja liittyä YTK:n jäseneksi sen jälkeen elämä on pelkästään hymyillyt.
- Anonyymi
Omillasi olet, tulet sen huomaamaan kun tulee kahnauksia työnantajan kanssa.
Elämä voi hymyillä hetkenaikaa nyt, mutta miten sitten suu pannaan kun eipä olekkaan luottamusmies puolustamassa ?
YTK.sta ei ketään tule. Ainakaan siihen hätään.
Talkoo-Taavetti
- Anonyymi
On huomattu jo ja opiksi otettu.
Taidanpa liittyä uudelleen... - Anonyymi
Liityin jo. Heti muuttui ääni kellossa. Alettiin maksaa TES mukaista palkkaa ja muutenkin pomo asiallisemmaksi.
- Anonyymi
Uskookohan itsekään nämä talkootaavetit ja hengenheimolaiset noita omia juttujaan. Tosiasia on että työnantajat kilpailevat osaavista työntekijöistä. Tuo Ay-hengen nostatus ei nyt vaa tehoa, ainakaan minuun.
Joukossa tyhmyys tiivistyy. Erinomaisen hyvin tämän huomaa SAK:laisen ammattiyhdistyksen kokouksessa. Hurmoshenkisinä kiljutaan prc:t penkkiin ple ja se joka kovaäänisimmin kiljuu periksi ei anneta tuumaakaan on se sankari. 6 vuotta olen pian ollut YTK:n jäsen, enkä takaisin liittoon liity. Nämä ammattiosaston politrukit meinasivat savustaa minut ulos mutta pidin pintani. - Anonyymi
Hyvin olet sitten pintasi pitänyt. Lienetkin oikein työnantajan mieleinen "pintahenkilö". Oletko peilistä katsonut minkä värinen on kielesi ?
Ei niin kovaa kilpailua osaavista henkilöistä ole, tulet sen huomaamaan jos pomo suuttuu etkä saa tukea tovereiltasi etkä mistään kun tulet simputetuksi ylemmältä taholta.
Toiset jotka liittoon kuuluvat, saavat TES paölkkaa, mutta sinulta voi pomo napsaista lisiä pois tai palkkaakin ja määrätä töihin epäsopivana aikana. Ylitöitä ei ole pakko tehdä, mutta liittoon kuulumattomana jos et tee, ei pomo sitä hyvällä katso.
Niin ja... hyvä huomata sekin että...työtaistelun aikana jos pyrit rikkuriksi, saat sitä sianletettä niskaasi.
yst.terv.
Talkoo-Taavetti ja hengenheimolaiset - Anonyymi
Juurikin näin...
- Anonyymi
Kassasta saa ansiosidonnaisen. Sitä ei liitto maksa. Palkka on kaikille sama, oli liitossa tai ei. Netto on suurempi, jos et ole liitossa, koska silloin ei viedä netosta liiton jäsenmaksua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.37913447Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524276S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094093Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu364040Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko633881- 853334
- 1053212
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643208IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1443155Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1602911