Kokonaispalkkaus

Anonyymi-ap

Silloin tuo maksuton ylityö toteutuu.
Minulla oli 1967 viimeeksi oikeus ylityökorvaukseen.
Sen jälkeen viimeiseen pätkäsuhteeseeni saakka 2001 olin useissa työsuhteissa kokonaispalkkauksella. Tehtävät ja olosuhteet määrittivät työajan.
Tyypillinen tilanne oli se, että tehtaalla ennen klo 7:ää. Pois joskus klo 18 tienoissa. Useimpina iltoina vaihtelevia jaksoja asioiden käsittelyä.
Aina vaan ylityöt ilmaiseksi. Totta puhuen, minun työaikaani ei ollut määritetty.
Vastuualue, tehtävä, tulos ratkaisivat.
Kun pidin lomaa niin tietenkään en pätkätöissä saanut mitään lomakorvausta.
Vakituisissa työsuhteissa se puoli kyllä hoitui.

2

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      minkäs ikäinen oikein olet kun jo vuonna 1967 olit työelämässä mukana. Eläkkeellähän sun pitäisi kaiken järjen mukaan jo olla. Kokonaispalkkaus on helposti ansa tavalliselle insinöörille.Ylitöitä teetetään herkästi jos semmoisen sopparrin mennyt tekemään. Ennen kokonaispalkkaus oli enempikin johtajien palkkaussysteemi. Samassa tehtaassa yhden työnantajan palveluksessa oleminen vuosikymmeniä on mun mielestä ihan dorkan hommaa.

      • Anonyymi

        Olen nyt 80v ja ollut "eläkkeellä" 28 vuotta ja siitä ajasta täyslaiskana 23 vuotta.
        1957 jälkeen alkuun kesälomat silloin täyttä työpäivää tehden ja myöhemmin paikkakuntia ja valtioita vaihtaen yhteensä noin 20 eri työpaikkaa
        "Kauluspuuhissa" 7 eri työnantajaa useilla paikkakunnilla. Perusteollisuuden suuryrityksen osastopäälliköiden tehtävistä pk-yritysten tuotantopäälliköksi ja yhden, kahdella paikkakunnalla toimivan toimiusjohtajaksi.
        Paikkakuntien vaihdot olivat helppoja. Uusi työnantaja järjesti ja kustansi aina muuttokuljetuksen ja kaksi muuttomiestä.
        Vaimoni oli työskennellyt kaupan kassalla ja mennessämme naimisiin oli minun aloituspalkkani 4 x vaimon täyden työajan palkka tavaratalon rautaosaston konttorissa ykstyisrakentajien laskuttajana.
        Vaimo voi huoletta olla kotona ja muttaa mukana lapsen ja lasten kanssa.

        Mutta ei tullut ylityökorvauksia! En tosin odottanutkaan. Lomailin silloin kun työtilanne salli. Lomien kestot yleisten sopimustan mukaan paitsi yhdessä pk-firmassa jossa vain tulos ratkaisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      150
      13271
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9671
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9138
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7856
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      39
      6760
    6. 148
      6168
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      19
      3205
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      10
      1298
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      395
      1252
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1174
    Aihe