Mokasin kesätöissä.....onko paha??!!

Anonyymi-ap

Moi. Oon kesätöissä maatilalla ja sielä mulle opetettiin ekana päivänä tottakai kaikki perusasiat. Opetettiin myös että navettaan pitää jättää vain yövalo, ei muita valoja. Mutta päivällä kun on navetassa niin saa laittaa lisää valoa kunhan ottaa pois.

Nyt sitten tuli viesti että "muistathan jättää vain yövalot päälle."
APUA eli olin jättäny vahingossa liika valoja päälle. Ne valot vie varmasti tosi paljo sähköä!! Oliko paha moka?? Onko teille käyny samanlaisesti???

Kiitos jo nyt vastauksista<3.

2

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ei se sähkön kulutus vaan se että eläimet menee nupistansa sekaisin kun on aina vaan "päivä" . Tapahtuu kauhheita asioita. Kanat putoaa orreltansa kun eivät nuku. Kukko ei ymmärrä kiekua aamulla herätystä. Lehmät lakkaavat tuottamasta maitoa. Jatkossa toimit ohjeitten mukaan. Muistivihkoon laitat, Omassa päässä muistinvarassa asiat jossain vaiheessa sekaantuu. Idea on ymmärtää "Miksi" jotain asioita tehdään. Käskyt eivät opeta ymmärtämään asioita.

    • Anonyymi

      Ihan karmea moka. Etkö tiedä että lehmät ei voi nukkua liiassa valossa ja eivät kypsä seuraavana päivänä. Tulee hitonmoinen tappio isännälle. Lupaa nyt luoda sitä paskaa seuraavat kaksi viikkoa ilman palkkaa koska sitä se isäntäkin odottaa, siis vastuuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2219
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      126
      1225
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe