Pelleillä on vaikka mitä estoja jotta ei joudu työhön ja alle 3000€/kk on ilmaistyön teettämistä, koska saman tienaa kuulemma työttömänäkin?...
No pellet saa mitä tilaa eli pelleily vielä loppuu ja karenssia pukkaa eli siinä sitten peleilette ja hymyt hyytyy! Eläkeputki on jo poistettu tietyn ikäisiltä joka tulee kirvelemään kaikkia eläkkeeseen saakaa ja jatkoa tulossa kirvelyyn...
Miksi nämä työttömät pellet kapinoi työtä vastaan?
26
497
Vastaukset
- Anonyymi
Mikäli olisit käyttänyt aikaa sanan "pelle" etsimiseen aloituksista, olisit säästänyt paljon omaa ja meidän muiden aikaa. Tämän tyyppiset alotukset voi jo otsikon perusteella yksinkertasesti ohittaa ja jättää lukematta tai vastaamatta. Käytin nyt armollisesti aikaani vastaamiseen eli suuntaa vihasi, katkeruutesi ja provosoimisesi jonnekin muualle. Sinne, minne aurinko ei paista.
- Anonyymi
Tässä yhteiskunnan elämäntapalusmuille vähän mietittävää:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/hallitus-haluaa-puolittaa-toimeentulotuensaajien-maaran-asiantuntija-haastava-juttu-jos-haetaan-palkkaa-vastaavaa-korkeampaa-tuottavuutta/8743674
- Anonyymi
Aloittaja menisit sinäkin töihin etkä vain haaveilisi poliitikon urasta!
- Anonyymi
Aloittaja voisi kokeilla jotain muutakin ammattia välillä kuin poliitikon ammattia!
- Anonyymi
Aloittaja voisi mennä vaikka Issille tiimityöntekijäksi tai koulunköynninohjaajaksi lasten pariin sen sijaan, että haaveilee vaan aamusta yöhön poliitikon ammatista!
- Anonyymi
Palkalla kuuluu tulla toimeen, joten vähintään 3000 €/kk pitää tienata nettona eli verojen ja eläkemaksun jälkeen.
- Anonyymi
No kouluttaudu ammattiin jossa tienaa tuollaisen summan, se on niin yksinkertaista
- Anonyymi
Juuri niin. Kun vielä otetaan huomioon tuhoomuksen sosiaaliturvaleikkaus, niin 4500 €/kk nettona on lähempänä totuutta.
https://yle.fi/a/74-20042531
Keskusteluosiossa on asiallisia kommentteja! Jostain syystä toimeentulotuen perusosa, siis se mikä maksetaan asumiskulujen päälle, on 555 euroa.
Asumiskulut ovat vuokramarkkinoilla n. 500-600 euroa/kk, joten palkka jolla vähimmillään tulee toimeen on noin 1200-1300 euroa kuukaudessa nettona. Tämä vaatii bruttopalkkaa noin 1400-1500 euroa kuussa, mikä tekee bruttona noin 9-10 euroa tunti.
Harva ammattiin koulutettu tienaa alle 1500 euroa kuussa bruttona.
- Anonyymi
Miksi nämä työssä raatavat orjat kapinoivat osaansa vastaan? Orjan asemassa tulee vaieta ja elättää yläluokkaa, ts. älymystöä ja sivistyneistöä. Työ kuuluu orjille, säälittäville pelleille.
- Anonyymi
Kumma kun sukupolvessa tuo ajattelumaailma on muuttunut.
Muutama kymmenenvuotta sitten työttömänä ei kukaan halunnut olla ja nyt ollaan arvostuksessa työtätekevän yläpuolella.
No toivottavasti uusi hallitus pudottaa nuo itsenä kuninkaaksi tehneet takaisin sinne työtätekevien alapuolelle.
Valitettavasti tuossa muutoksessa kärsii oikeasti työhön kykenemättömät mutta tilanne olisi todennäköisesti tilapäinen.
Eli nyt kuninkaaksi kohottautuneet, suunta on mestauspölkylle (siis kuvainnollisesti jos joku ei ymmärtänyt) ja taluttajina on ne orjat. - Anonyymi
Miksi työnantajat suosivat syrjintää ja rasismia työhaastatteluissa ja sen jälkeen?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/9274036/lista-syrjintaa-harrastavista-tyopaikoista
- Anonyymi
Oon työtön ja ihan hitsin tyytyväinen jos tulee järjestelmä että joutuu tekeen työtä sen työkkärikorvauksen eteen kunhan on palkka siitä työstä tes mukainen. Se että kerää itse sen noin 700€ työllä niin todellakin hyvä. Jos tulee työt siten että julkishallinnollisia hommia joista sitten valita mieluinen. Kukaan ei voi sitten väittää että ei löytyisi itselle sopivaa työtä. Lisäksi tiedä vaikka ne poikisi sitten pidempi aikaistakin duunia tai vaikka duunia että ei tarttis olla enää työkkärin kirjoilla. 9€ pv plus työttömyyskorvaus duuni joutais kyllä romukoppaan. Joutus työpaikat jotka näitä käyttää palkkaan ne työntekijät. Jos on työkkärin kirjoilla sillon pitäisi olla työkykyinen edes jonkin moiseen duuniin edes muutaman päivän viikossa tai muutaman tunnin päivässä x kertaa viikossa. Ehkä jopa ne jotka olleet vuosia tekemättä mitään tajuavat että työnteko onkin ihan jees. Tulee jokin järki elämään.
- Anonyymi
Ei tuota tule. Tuon päälle pitäisi tulla työterveys/lomat jne. ja olisi todella kallis toteuttaa
- Anonyymi
Oikeesti kaikki joutuu 9e päivä töihin suomennettuna
- Anonyymi
Aloittaja voisi mennä vihanhallinta kurssille. Elämäsi voisi olla mukavampaa ilman ainaista vihaasi.
- Anonyymi
hullu työtä tekee viisas pääsee vähemmällä
- Anonyymi
Idiootti Hallitus leikkaa asumistukea ja antaa ymmärtää että se johtaisi työllistymiseen, aika kaukaa taas haettua eli tahallinen ja vahingoniloinen syy leikata maan köyhimmiltä kokkare ideologian mukaisesti.
Eiköhän Suomen kansa pysäytä urpon jallituksen ja kusetukset jo alkumetreille, samaan aikaan kehtaavat puhua paskaa tasa-arvosta ja vastustavansa rasisimia... ihan silkkaa tuubaa ahneilta kokkareilta ja persuilta.- Anonyymi
Juu kyllä asumistuen leikkaus johtaa työllisyyteen.
Jos haluat pitää asuntosi niin ei ole muuta vaihtoehtoa kuin joko muuttaa tai lähteä töihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu kyllä asumistuen leikkaus johtaa työllisyyteen.
Jos haluat pitää asuntosi niin ei ole muuta vaihtoehtoa kuin joko muuttaa tai lähteä töihin.moni työssä olevakin pienituloinen saa asumistukea. Se on osa heidän toimeentuloansa kun palkka ei riitä ihmisarvoiseen elämiseen. On hyvinkin todennäköistä että todella pienituloisten työssäkäyvien asumistuen leikkaus pudottaa heidät työttömiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu kyllä asumistuen leikkaus johtaa työllisyyteen.
Jos haluat pitää asuntosi niin ei ole muuta vaihtoehtoa kuin joko muuttaa tai lähteä töihin.Osa-aikatyön palkalla ei elä ilman toimeentulotukea ja asumistukea. Vain kokoaikainen työ kannattaa taloudellisesti, mutta sitä on avoinna kymmeniä kertoja vähemmän kuin osa-aikaista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu kyllä asumistuen leikkaus johtaa työllisyyteen.
Jos haluat pitää asuntosi niin ei ole muuta vaihtoehtoa kuin joko muuttaa tai lähteä töihin.'Joko muuttaa tai lähteä töihin" siis muuttaa, koska töihin ei pääse sillä että päättää lähtä. Työnantajat sen päättävät.
- Anonyymi
Jotta saisi 3000€/kk ansiosidonnaista on palkan ennen työttömyyttä täytynyt olla yli 8500€/kk. Tarkistettu kassan ansiosidonnaislaskurilla.
- Anonyymi
Itse saan 1850€/kk
- Anonyymi
Mä en kapinoi. Tekisin töitä mutta kaikki koulutukset vanhentuneet ja en yhdestäkään kolmesta ammatistani enää muista pätkääkään. Haen kyllä töitä mutta sellaisia joihin ei tarvitse koulutusta. Ei kyllä ole näköjään mitään mahdollisuuksia noihinkaan päästä. Enää en uutta ammattia opiskele ja olen huomannut, että ei mua oteta töihin kuitenkaan mihinkään. Mua aina kiusattu koulussa ym. ja kaiketi mussa on jotain vikaa mut silti ei TE- toimisto\KELA päästä eläkkeelle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1233967
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232942Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1122491- 462051
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2451660Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt451593- 321557
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201396- 281380
- 951201