But-Roo 27.7.2023

Anonyymi-ap

Tuntuu vieläki luissa & ytimissä ja etenkin mahtavana fiiliksenä toi eilinen loppu. Siis puolikaikaan Porvoo oli lähes kanveesissa. Wright ja muutama onnistunut peli piti mustaa hengissä, mutta uusia ei juuri hyökkäys saanut aikaa. Juoksu ei toiminut ja Gwinnerillä oli kiire taas roiskia huonoja palloja. Roo vältteli Brandonia (josta ei näin lyhyellä ajalla saatu jätettyä paljoa kentälle) ja heidän keskusta juoksunsa ja pitkät heittosiivut upposivat kuin sulaan voihin. Kaikki näytti Porvoolaisittain lähes asettomalla.

Toinen puolisko muutti kaiken Olan lahja Porvoolle, Mäntymäki otettiin kehiin ja hyökkäyksessä kaikki alkoi rullaamaan upeasti. Ennen kaikkea Gwinnerillä oli aikaa ja malttia pysyä poketissa ja heittosirkus oli valmis alkamaan, mahtavia komboja siellä nähtiinkin. Juoksukin lähti aivan eri balanssilla toimimaan. Roolta hajosi palapeli käsiin. Karmeita virheitä, joista Wright kiitti kahdella maalilla ja mitä pidemmälle peli eteni niin Punaisten ajanpeluu muuttuikin selviämistaisteluksi. Punainen ei enää klaarannut hommaa vaan upposi ja Porvoo hoisi homman ns. himaan.

Porvoon pitää jatkaa tuon taidi pelin toimivalla peruslinjalla ja kehittämällä ja etenkin varioimalla hyökkäystä vaan eteenpäin. Noin hyvällä heittokalustolla ja linjalla vastustajat eivät voi ladata boxia täyteen vaan joutuvat aina olemaan varuillaan kaikkeen sen TEn presenssistä huolimatta (jolloin selkeästi juoksukin aukeaa Porvoolle paremminkuten on nähty) . Puolustuksessa on kovia yksilöitä, mutta aivan liian helposti varsinkin moneen 1. puoliaikaan puoliaikaan annetaan huikeita pelejä vastustajalle. Tähän on saatava parannus, jos joukkue meinaa syksyllä kannua nostella. Koota saumaton yhteistyö ja varioida taktisesti kokonaisuus kuntoon (mitä näytettään ja miten oikeasti pelataan downit loppuun, eikä mitään rakettitiedettä kuitenkaan).

Eilen oli hieno ilta, kiitos siitä. Duunii, Duunii, tällä hetkellä näyttäisi olevan mahdollisuus kaikkeen , jos työtä tehdään kovalla intensiteetillä ja tinkimättä loppuun asti. The WINNER takes it ALL.

JVM

5

612

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kieltämättä Porvoo pelasi hyvin toisen puoliajan, ja siihen nähden kuinka punaisen linjat olivat parempia, ei voi uskoa että punaiset hävisivät pelin.
      Nykyinen kiinnipito sääntö (mitään ei liputeta) Porvoolaiset käyttävät kyllä sitä hyvin hyväkseen, ja se on viisautta.

    • Anonyymi

      Ai että lämmittää mieltä kun Roostersin leijuminen ( vastustajalle huutelu yms.) puoliajalla sai arvoisensa päätöksen. RED NATION ennemminkin Shit nation. Ollaan niin olevinaan suomen parhaita vaikka käsissä on kiukutteleva nulikkalauma joiden selkäranka ei kestä koko peliä. Taisi olla pitkä kotimatka.

      • Anonyymi

        Tähän lajiin (jos johonkin kuuluu suun soitto ja vastustajan dissaaminen), vaikka se ei kuulu oikeasti mihinkään lajiin (mutta se vittuilu on vaan kestettävä ). Punainen on kuitenkin eniten pelillisesti eteenpäin mennyt joukkue ja silti se eilen riittänyt. Niitä pelejä kun ei puhumalla tai vittuilemalla voiteta vaan keskittymällä omaan tekemiseen. Kuten eilen nähtiin, selkeä ylivoima muuttui punaisten osalta katastrofiksi, hajottivat oman alustansa (vittuilulla tai ilman).

        JVM


    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen ottelu, jossa ROO valmennus suli täysin. BUT oli täysin aseeton 3 neljännestä eikä nyt ihmeitä hyökkäyksessä esittänyt viimeiselläkään.

      Mutta tilanteessa 4 ja 1 omalla 29 linjalla lähdetään pelaamaan kun peli on 26-31? Ei hyvää päivää mikä valinta, vai menikö luotto omiin spessuihin? Ja tilanteeseen valitaan tietenkin se "yllätyspeli" jonka kaikki ovat scoutanneet, missä oli sen jatko jolla homma olisi hoidettu vieraiden eduksi?

      No onhan noita ROO sulamisia nähty tällä kaudella, jos peliaika olisi 2 neljännestä olisi Hesalaiset ehdolla voittamaan maljan.

      MOI

      • Anonyymi

        Jos ROO vaihtaa yhden pelaajan, en epäile etteivätkö menisi päätyyn asti.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1646
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      136
      938
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      764
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      475
    Aihe