Ois se kivaa

Jos elämä jaksaisi kiinnostaa. Sitä on vain vaikeaa pakottaa mutta kun se on aika lailla pakko tavoitella sitä. Tänään ei oikein nappaa niin siksi kirjoitan tämän aloituksen. Ehkä se johtuu siitä että täällä vaaditaan niin paljon ns. normaaleilta kansalaisilta eli burn out on tosijuttu osalle meistä. Raskas liikunta palauttaa jalat maan tasolle. Se on minun keinoni. Sekin väsyttää jos harrastaa sitä liikaa, ylikunto ym. Lääkkeisiin en ikinä langennut vaikka välillä mietin että olisi varmaan pitänyt. Olen yliajatteleva ja kun vietän elämäni melkein aina yksin niin soppa on valmis. Tiedätte mitä tarkoitan jos pystytte samaistumaan tuohon. Aina yksin 😮.
4181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

joopa joo dynamiittisaurus kuin dinosaurus..

Äänestä

Yksinäinen jää usein vaan neljän seinän sisälle, liikkuu vähän eikä pidä itsestään huolta. Sen suhteenhan sinulla vaikuttaisi olevan asiat ihan hyvin. 🙂

Yksinäisenä sinun kannattaa suhtautua yksinäisyyden tunteeseesi kuin suruun: ajattele, että sinulla on oikeus surra, ja on sallittua tuntea myötätuntoa itseäsi kohtaan, koska olet yksinäinen. Hyväksy itsesi.
- Ja se on hyvä, että pidät itsesi aktiivisena. 👍

Äänestä

Pystyn samaistumaan yliajatteluun, kuvaava sana, en ole ennen kuullutkaan mutta otan käyttöön. Eikö olisikin helpompaa jos olisi ´vähän yksinkertainen putkiaivo´ , pääsisi paljon vähemmällä. Olen oppinut tunnistamaan kaltaiseni jo yhden keskusteluhetken perusteella. Miten toinen osaakaan olla niin suoraviivainen olematta silti mitenkään yksinkertainen.
Paljon liikkuminen ainakaan joka kerta ei ole parasta. Välillä kannattaa kävellä ihan rauhassa luonnossa, hiljaisuudessa ja antaa niiden ajatusten tulla. Jos silloin tulevat vai tulevatko sinullekin illalla ja yöllä yksinollessa, se tuskastuttaa.
Yksi hyvä keino on mennä kirjastoon lukemaan lehtiä, siellä on rauhaisa tunnelma. Voi myös löytää juttelukaverin.
Joku muu sellainen laji joka vaatii keskittymistä ja rauhoittumista. Taidenäyttely rauhoittaa, niitä on kirjastossa ilmaisena. Golf vaatii keskittymistä, sitä ei kannata ollenkaan aloittaa jos vaatii itseltään liikaa eikä hyväksy sitä että pelaa kohtuullisesti. Kentälläkin löytää tuttavia.
Tässä muutamia ´lääkkeitä´.

Äänestä
  • Snooker on sellainen keskittymistä vaativa peli mutta siitä huolimatta sitä pelatessani saavutan zen-hetkeni. Pää lyö hyvällä tavalla tyhjää silloin. Sitähän voi harrastaa myös yksin. Kaljaakin myydään niissä paikoissa jos hätä iskee. Raskas liikunta on siitä hyvä että väsyneenä tuntee olevansa elossa. Ruokakin auttaa, tosin epäilen että liian suuri määrä sipulia kerralla saa toisinaan aikaan verensekaista niistämistä. Verenvuodosta ei voi kuitenkaan puhua. Googlasin juuri että sipuli estää veren hyytymistä eli se tosiaankin voi kääntyä itseään vastaan yliannostuksina. - Ap.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos elämä jaksaisi kiinnostaa. Sitä on vain vaikeaa pakottaa mutta kun se on aika lailla pakko tavoitella sitä. Tänään ei oikein nappaa niin siksi kirjoitan tämän aloituksen. Ehkä se johtuu siitä että täällä vaaditaan niin paljon ns. normaaleilta kansalaisilta eli burn out on tosijuttu osalle meistä. Raskas liikunta palauttaa jalat maan tasolle. Se on minun keinoni. Sekin väsyttää jos harrastaa sitä liikaa, ylikunto ym. Lääkkeisiin en ikinä langennut vaikka välillä mietin että olisi varmaan pitänyt. Olen yliajatteleva ja kun vietän elämäni melkein aina yksin niin soppa on valmis. Tiedätte mitä tarkoitan jos pystytte samaistumaan tuohon. Aina yksin 😮.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu