Työelämän autoritaarisuuden muutos
Parikymppisenä odotin työpaikoilta sallivuutta yksilöä kohtaan. Ihminen saa olla yksilöllinen, ilmaista itseään ja olla aito. Vain tehtävän hoitaminen on työnantajalle kiinnostavaa.
Palvelu- ja hoiva-aloilla tämä odotus joutui ristiriitaan käskyttävien, hierarkisten ja juoruavien työntekijöiden ja esimiesten kanssa. Sitä käytöstä puolustettiin samalla oikeudella yksilöllisyyteen, jota muiden piti sietää. Yhteys työtehtävän hoitamistapaan kiellettiin.
Havaitsin juuri, että kyse on kehityksestä, jolla on tietty lopputulos työelämässä. Jos ennen terveyskeskuksen osastonsihteereitä oli sekaisin kivoja ja autoritaarisia, samoin pomojen persoonat ja ratkaisut työpaikkakiusaamiseen vaihtelivat niin nyt yhä useampi työntekijä on vinonaamainen.
Tilanne tasoittaa itsensä ajan kuluessa siten, että autonomiset työntekijät poistuvat osastonsihteerin työstä ja vaikkapa keittiötyöstä. Alat myös toimivat eri tavalla ja kommunikaatiota niiden kulttuurien välillä ei ole. Ajattelu ja puhe on sallittua, mutta niillä aloilla on naivi ja harhainen kuva yhteiskunnan avoimuudesta.Ihmiset eristyvät toisistaan ja rakenne saa säilyä. Systeemin laajalla tasolla autoritarismin kyseenalaistaminen on estetty.
Jäljelle jäävät muodostavat uuden palvelualojen kulttuurin ja sosiaaliset odotukset asiakkaita kohtaan. Hymyilevä luukku vaihtuu vinonaamaiseksi luukuksi. Systeemin suppealla tasolla asiakkaan on pakko totella tai poistetaan häirikkönä ja valituskanavat häviävät tai käännetään "mielenterveysongelmaksi tai tarkoituksettomaksi".
Demokraattisen luukun kasvot ovat iloiset, fasistisen luukun kasvot ovat habitukseltaan vihaiset. Työpaikkakiusaaminen ja vihainen ohjaus olivat siirtymävaihe vanhasta uuteen. Kiintoisaa on se ,kuinka toimijat itse kokevat kaiken normaalina koko ajan.
Huostaanotto on kiellettävä ja korvattava perhelaitoksella
Siirtymävaihe demokratiasta fasismiin
2
371
Vastaukset 2
- Anonyymi
Yksilöllisyyden, itseilmaisun ja aitouden hyväksyminen on eri asia kuin se, että kaikki muut alkaisivat tanssia jonkin sosiopaattisen mulkun oikukkaan pillin mukaan. Se, että nykyisin "autoritaarisia" ihmisiä tuntuu olevan enemmän johtuu vain siitä, että käyttäytymisesi on tässä 20 vuoden aikana kehittynyt vain entistä mulkumpaan suuntaan.
- Anonyymi
Etkö sinä Teemu käsitä, että sinä olit siellä töissä. Töissä ei olla ilmaisemassa omia henkilökohtaisia mielipiteitä, vaan suoritetaan työnantajan määrittelemää tehtävää. Jos olisit vaan asiallisesti hoitanut hommasi, voisit vieläkin olla töissä ruokakuskina. Tai jos et olisi vetänyt asetta esille ja uhkaillut lähteväsi ampumaan ihmisiä, olisit kenties vieläkin siellä yliopistossa opiskelemassa tai parhaassa tapauksessa jo valmistunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741624Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää971143- 151070
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as301050- 164997
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30923Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105914Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks55849Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu130831- 30818
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.187786Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93727- 64684
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa48668Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.13627Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191597- 86580
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79578- 41530
- 48518
