Pobula Group kokemuksia

Anonyymi-ap

Heillä on yksi paikka mikä kiinnostaa mutta yritys on tuntematon itselle? Uskaltaako vuokratyövoimayritysten kautta mennä töihin.

20

2775

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syön paljon mieluummin paskaa kuin menen henkilöstövuokrafirman kautta tekemään yhtään mitään.

    • Anonyymi

      Varmasti ihan legitiimi talo. Joskus kun olin vuokrafirman kautta hommissa, pyysin pari työntekijäreferenssiä jotta saatoin kysyä palkoista ja halusin tietää onko yrittäjillä entisiä konkursseja.

      Nämä ovat itselleni todella tärkeät asian kun mietin kenelle myyn kallisarvoisen vapaa-aikani. Helppo selvittää ja jos eivät vastaa näihin kysymyksiin, next ->

    • Anonyymi

      Vuokrafirman työkohteet on mielikuvia ja vaatii sopimuksen tekoa mielikuvista!
      Olet silloin sopimussuhteessa heidän kanssa eli jopa pahimmillaan 0-sopimuksessa ilman valitusoikeutta.
      Vuokratyössä et ole oikeuttettu neuvottelmaan työnantajan kanssa käytännössä mistään.

      TE toimistolla ei vaadita vuokratyön vastaan ottamista eikä sen hakemista!!!

      • Anonyymi

        Tuo on tosiaan syytä ymmärtää kun toimii vuokratyöfirmojen kanssa. Silloin luovut omasta oikeudesta neuvotella työnantajien kanssa suoraan. Koska kun olet nimesi laittanut vuokratyöfirman sopimukseen olet heidän omaisuutta. Kunnes sopimus raukeaa.

        Ja tietysti myös niin, että jos jossain asiayhteydessä törmäät jonkun firman tahoihin. Jotka sinusta voisi olla kiinnostuneita. Niin heidänkin kädet voi olla tiukasti sidotut, jos he muuten hankkivat työvoimaa vain jonkun vuokratyöfirman kautta.

        Toisaalta voi olla myös, että et voi sanoa sopimustasi irti nykyisen vuokratyöfirman kanssa jos se on sovittu vaikka X kuukaudeksi jona aikana vuokratyöfirma työllistää sinua sopimuksen mukaan mitä se sitten onkaan? Joten et voi todennäköisesti sitten liittyä tämän toisen vuokratyöfirman listoille, jonka kautta voisit päästä tähän firmaan töihin, jonka edustajia olet tavannut ja ovat kiinnostuneita sinusta.

        Eli kehottaisin miettimään tarkkaan ja kahdesti noita vuokratyöfirmoja niiden kaikkien toiminta ei varmasti kestä tarkempaa tarkastelua. Ja niiden listoille päätyminen saattaa itse asiassa tuhota työllistymismahdollisuuksiasi.


    • Anonyymi

      Ala pitäisi certifioida. Nyt on niin epämääräisiä tekijöitä muutenkin alalla, että myös ne oikeat, ihmisiin panostavat talot jäävät varjoon.

    • Anonyymi

      Eezy on paras firma

    • Anonyymi

      = Rekrydiili

    • Anonyymi

      mahtava virma

    • Anonyymi

      No, eihän noissa rekryfirmoissa ole mitään pahaa. Pitää ymmärtää, että vetävät välistä palkkion ja ehdottomasti tarkistaa, että ovat tilittäneet perimänsä eläkevakuutusmaksut.

    • Anonyymi

      Täytyy käydä viikolla kahvilla ja leivoksella.

    • Anonyymi

      Mä en ainakaan suosittele kenellekkään vuokrafirmaa. Tämä pobula on ilmeisen uusi toimija eikä ainakaan minun kohdalla ollut mikään positiivinen kokemus. Minulla oli yhteyshenkilönä Niko ja hän oli täysi Uuno. Ilkeä, valehteli minkä ehti ja ei pitänyt sovituista asioista kiinni. Välttäkää kyseistä firmaa ja etenkin tuota kyseistä työntekijää siinä yrityksessä.

      • Anonyymi

        Missä tämä tapahtui?


    • Anonyymi

      Kiinnostaisi myös millainen taloustilanne. Uskaltaako.

    • Anonyymi

      Varmasti ihan hyvä firma. Ainoa milä erikoista ettei sivuilla ole ihmisten nimiä

    • Anonyymi

      Tänään palaveri heidän entisen johtajan kanssa. Raportti tännekin tulossa.

    • Anonyymi

      Varmasti hyvä talo. Mutta tärkeänä vinkkinä kannattaa tarkastaa heidän tulevat talousluvut. Kertovat paljon onko kasvua ja se taas kertoo osaamisen tason.

    • Anonyymi

      Ei taida olla olemassa enää.

    Ketjusta on poistettu 41 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      587
      2286
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      410
      1832
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1660
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1438
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1256
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      57
      1164
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1154
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      908
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      13
      888
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      833
    Aihe