Sitä karjalanpiirakoiden tuputusta.......

Anonyymi-ap

Joskus 20 vuotta sitten oli sekun häät ja sinne piti mennä ja ensinnäkin morsian oli jostakin Joensuusta, niin voi sitä karjalanpiirakoiden, munavoin, karjalanpaistin, nevamarjahillon, leipäjuuston ja muiden karjalaisten perinnetuokien tuputusta.
Sitten vielä se, kun sulhanen morsiamen hameen alle menee ja sieltä sukkanauhan mukanaan tuo ja määrättiin naimattomat miehet parveen ja sukkanauha sinne viskattiin.
Kumma, kun niitä karjalanpiirakoita ylistetään ja tuputetaan, että maistahan ja otahan siitä erinomaisen maukkaita karjalanpiirakoita.
Ei uppoa karjalanpiirakat, vielä olivat sellaisia kuivakkoja koppuroita, ette väkisin sai purra, että sai irti palaa ja se palanut karjalanpiirakka maistuu sitten äklöltä.

5

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Karjalanpiirakat, joo, mutta toisinaan aika hyviäkin vaihteeksi, mutta eihän noilla elä kuitenkaan.... pikkuhiukopalaa ehkä.

      Hyviä omenia löysin tänään kaupasta kyllä, oli pitkän aikaakin mielessä... lähikaupasta kun ostin, niin aika kirpeän hyviä: Pirkka Omena Gala, 2,99e/kg.

    • Anonyymi

      Sahtia tarjosivat myös, joten oli hienot häät...

    • Karjalan karjalanpiirakat on tosiaan vähän kovakuorisempia, kun noi mitä täällä myydään. Ihan hyviä, mutta ei niitä ihan joka päivä viitti syödä. Sama kun jotkut Tacotkin että eksoottisia ja sillon tällön vaan.

    • Anonyymi

      20 vuotta sitten häät ja yhä karjalanpiirakoiden tuputus kaivertaa 🤔

      - Sheena

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2543
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      191
      930
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      13
      492
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      445
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      440
    Aihe