Muista kannella rikollisista

Anonyymi-ap

TE toimistoissa tapahtuu jatkuvasti laittomuuksi, jotka pitää kitkeä pois.
Aloita kanteluilla, muista asioidessa kirjoittaa TE palvelijoiden nimet ylös.

Kantelu oikeusasiamiehelle
https://www.oikeusasiamies.fi/kantelu-oikeusasiamiehelle

Kantelu aluehallintovirastolle
https://avi.fi/asioi/henkiloasiakas/valvonta-ja-kantelut

Kantelu ELY-keskukseen
Valitse alueesi ELY-keskus ja lähetä kantelu sähköpostitse kirjaamoon.
https://www.ely-keskus.fi/asiointi-ja-yhteystiedot

Kantelulomake ja muuta tietoa kanteluista
https://www.suomi.fi/haku?p=0&q=Kantelut&sl=false

17

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole mitään syytä hyväksyä vääryyksiä.

      • Anonyymi

        Ei ole mitään syytä uskoa näitä vääriä tietoja levittelevää häirikköä, kyseessä harhainen huumehomo joka keksii kaikenlaisia juttuja.


    • Anonyymi

      Useimmiten kannattaa tehdä rikosilmoitus poliisille, jos epäilee virkavirhettä.
      https://poliisi.fi/tee-rikosilmoitus

      Virkavelvollisuuden rikkomisesta on kyse, mikäli virkamies rikkoo virkaansa toimittaessaan tahallaan virkatoiminnassa noudatettaviin säännöksiin tai määräyksiin perustuvan virkavelvollisuutensa.

      Virkavelvollisuuden rikkomisesta tuomitaan sakkoa tai vankeutta enintään yksi vuosi. Virkamies voidaan myös tuomita teon johdosta viralta pantavaksi, mikäli hän on syyllistynyt edellä mainittuun rikokseen rikkomalla jatkuvasti tai olennaisesti virkavelvollisuutensa ja mikäli kyseinen rikos osoittaa hänet ilmeisen sopimattomaksi tehtäväänsä.

      Virkavelvollisuutta on rikottu, jos esim.
      1) rikkoo virkatoiminnassa noudatettaviin säännöksiin tai määräyksiin perustuvan virkavelvollisuutensa osallistuessaan päätöksentekoon tai sen valmisteluun tai käyttäessään julkista valtaa muissa virkatehtävissään taikka
      2) käyttää väärin asemaansa käskyvallassaan tai välittömässä valvonnassaan olevaan henkilöön nähden,

      Jos virkamies tahallaan palvelussuhteensa aikana tai sen päätyttyä oikeudettomasti
      1) paljastaa sellaisen asiakirjan tai tiedon, joka viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain (621/1999) tai muun lain mukaan on salassa pidettävä tai jota ei lain mukaan saa ilmaista, taikka
      2) käyttää omaksi tai toisen hyödyksi taikka toisen vahingoksi 1 kohdassa tarkoitettua asiakirjaa tai tietoa,
      Tarkista rikoslaista onko rikos tapahtunut
      https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001#L40

    • Anonyymi

      Tei jo valituksen aluehallintovirastoon

      • Anonyymi

        Kannattaa tehdä, jotta vastuuttomat yhteiskunnan sääntöjä ja lakeja halveksivat henkilöt saadaan pois tuhoamasta luottamusta julkiseen sektoriin. Valituksessa pitää AINA olla asiaa käsitelleen tai käsitelleiden henkilöiden nimet.


      • Anonyymi

        tei tei, mitä ne vastas sulle :D :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        tei tei, mitä ne vastas sulle :D :D

        Ne vastaavat valittajalle ja voivat jopa ehdottaa virheen tehneen henkilön erottamista tai siirtävät asian poliisitutkintaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne vastaavat valittajalle ja voivat jopa ehdottaa virheen tehneen henkilön erottamista tai siirtävät asian poliisitutkintaan.

        tuskin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne vastaavat valittajalle ja voivat jopa ehdottaa virheen tehneen henkilön erottamista tai siirtävät asian poliisitutkintaan.

        Sivuilla lukee selvästi miten valitus etenee ja miten se käsitellään. Lukutaitoisille tämä asia on selvä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne vastaavat valittajalle ja voivat jopa ehdottaa virheen tehneen henkilön erottamista tai siirtävät asian poliisitutkintaan.

        Valitukseen on lain mukaan vastattava. Minun kohdalla karenssipäätös kumottiin ja oikeusasiamies antoi määräyksen koko TE-alueelle käsitellä vastaavia asioita toisella tavalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sivuilla lukee selvästi miten valitus etenee ja miten se käsitellään. Lukutaitoisille tämä asia on selvä.

        Eihän nämä pudokaat osaa lukea ja kirjoittaa


    • Anonyymi

      Yhyy yhyy, äiti mua kiusataan....

    • Anonyymi

      Suomessa virkavastuun periaatteet on säädetty hallintolain (434/2003) 10. luvussa. Tämä luku käsittelee virkamiesten ja viranomaisten vastuuta virkatoiminnastaan. Virkavastuun tarkoituksena on varmistaa, että viranomaiset toimivat oikeudellisesti ja oikeudenmukaisesti hoitaessaan virkatehtäviään.

      Hallintolain 10. luvun mukaisesti virkamies on vastuussa virkatoiminnastaan. Virkamies voi joutua vastuuseen, jos hän toimii virheellisesti, laiminlyö virkatehtäviensä hoitamisen tai rikkoo lakia tai muita säännöksiä. Virkavastuun toteuttamiseksi voidaan virkamiehelle määrätä seuraamuksia, kuten kurinpitorangaistuksia, sakkoa, vankeutta, korvausvelvollisuutta tai virkasuhteen purkamista.

      Viranomaisen on toimittava lain mukaisesti ja noudatettava hyvää hallintotapaa viranomaistoiminnassaan. Viranomaisen päätökset ja toimenpiteet ovat oikeudellisesti arvioitavissa, ja viranomainen voi joutua vastuuseen virheellisestä toiminnastaan.

      Virkavastuun periaatteet varmistavat sen, että viranomaiset ja virkamiehet hoitavat tehtävänsä luotettavasti ja oikeudenmukaisesti. Virkavastuu on osa laajempaa hallintolain ja hyvän hallintotavan järjestelmää Suomen hallinnossa, jonka lait eduskunta on säätänyt.

    • Anonyymi

      Nämä linkit laitoin suosikkeihin talteen.

    • Anonyymi

      Kannattaa tosiaan kannella tarvittaessa.

    • Anonyymi

      Päätöksestä ilmenee AINA valituksenteko-ohjeet ja taho minne oikaisupyyntö tai kantelu voidaan osoittaa.

      Oikeusasiamiehelle ja -kanslerille kannattaa myös tehdä kantelu samasta asiasta, koska ne ovat asiaa käsittelevästä viranomaisesta erillisiä tahoja.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      247
      4639
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      77
      3086
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1813
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      81
      1470
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe