Onko kokemusta asseista parisuhteessa? Miten homma toimi?
Autismin kirjo
9
581
Vastaukset
- Anonyymi
On kokemusta minun perhepiiriini kuuluu yksi lievästi autisti kirjoon kuuluva.Ei siinä nyt mitään ihmeellistä ole,asia pitää vain ymmärtää toisen .
- Anonyymi
Edelliseen lisäys ,yksi lapsen lapseni kuuluu tähän autismi kirjoon ja hyvin on pärjännyt ja jo aikuinen.
- Anonyymi
No eihän se toimi jos itse olet normaalisti tunteva, empaattinen ja vuorovaikutustaitoinen aikuinen. Joudut sopeutumaan ja pienentämään itseäsi kunnes sairastut, pahimmillaan. Älä kokeile.
- Anonyymi
Ei käytännössä eroa mitenkään mun mielestä. Ehkä hyvin pieniä eroja on, esim. kehon kieli, jotkut epänormaalit tavat, mutta se halu olla toisen kanssa ja näyttää se on aivan sama kun muutenkin. Jos sitä ei ole ja henkilö on ilkeä niin ei kannata uskoa kun laitetaan autismin tai aspergerin piikkiin.
- Anonyymi
Entäs tuo autismin piirre,ettei osaa,ymmärrä huomioida toista? Ei ymmärrä toisen tunteita, miltä toisesta tuntuu jne
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Entäs tuo autismin piirre,ettei osaa,ymmärrä huomioida toista? Ei ymmärrä toisen tunteita, miltä toisesta tuntuu jne
Ainakin huomioi minut suhteen alussa ihan tavanomaisesti. Ymmärsi tunteita, näytti niitä ja puhuttiin ehkä liian nopeasti yhteisestä tulevaisuudesta, jopa lapsista. Mutta tällä henkilöllä ei lopulta ollut intressiä viedä suhdetta eteenpäin, alkoi liian hankalaksi ja otti etäisyyttä, oli "kiireinen", nähtiin siis harvemmin ja keskusteluyhteys oli heikentynyt. Osasi flirttailla, jutustella, osoittaa mielenkiintoa monella tavalla silloin kun niin halusi. Kun käytös muuttui niin heitti tämän aspergerin syyksi. En oikein tahdo uskoa, paljon yksinkertaisempi asia kyseessä. :D Ei diagnoosi anna erityisoikeuksia olla kusipää ja epäkunnioittava toista kohtaan.
Varmaan enemmän haastetta, päästä parisuhteeseen ylipäätään, jos on autismin kirjon ihminen. Voisin kuvitella, kun se on vaikeaa muutenkin...
- Anonyymi
Riippuu sukupuolesta.
Anonyymi kirjoitti:
Riippuu sukupuolesta.
Todellakin riippuu myös siitä. Miehellä se on vaikeampaa aina. Miehet jää helpommin yksin ja ilman. Onneksi siihen on alkanut jo tottumaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075