Syksy on saapunut

Anonyymi-ap

Teknologiateollisuus suoltaa ulostuloja kuinka on kurjaa. Tilauksia on vähän ja olemassaolevat tultanee perumaan. ETLA suoltaa "tutkimuksia" joiden mukaan nyt hintojen korotuskierteessä tarvitaan palkkamalttia enemmän kuin koskaan. Työnantajaliitot vaatimalla vaativat lisää maahanmuuttoa, vaikka Teknologiateollisuuteen tyypilliset Suomeen tulleet luku- ja kirjoitustaidottomat, ammattia vailla olleet mamut eivät kelpaa.

Työnantajilla on tavanomainen syysmyllytys päällä. Yrityksissä kaikki asiat ovat huonosti, mutta vielä huonompaa kohti mennään. Normaali syksy on koittanut.

2

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      YT Blues alkaa... ensin raksa ja teollisuus sitten kauppa ja palvelut ja hups, Urpon leikkaukset niin ollaan jo 500 000 - 600 000 työtöntä paememmassa asemassa.

      Jippiaijee motherfuckers kokkareet ja petossuomalaiset.

      • Anonyymi

        Ja työvoimapulan toitottaminen jatkuu vaikka työttömiä on entuudestaan satoja tuhansia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      105
      3565
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      230
      2333
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2120
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      38
      1869
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1669
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1128
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      920
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      882
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      70
      860
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      822
    Aihe