Yritän laihtua mutta vedän aina tommosen treenin jälkeen. Onko järkeä?
Palautusjuomat
11
650
Vastaukset
En jättäisi pois mutta voisin vähentää annosta. Toisaalta palautusjuomat sisältävät lähinnä proteiinia ja hiilihydraattia ja muistuttavat paljon pussikuureja.
- Anonyymi
Jos haluaisin polttaa rasvaa, niin söisin mieluummin oikeaa ruokaa, jotta saan myös ravintoaineita.
Ilman muuta. Palautumisjuomia käytetään koska monella ei ole mahdollisuutta syömiseen treenin jälkeen. Keitetty kananmuna ja banaani ajaa saman asian.
- Anonyymi
hvp27 kirjoitti:
Ilman muuta. Palautumisjuomia käytetään koska monella ei ole mahdollisuutta syömiseen treenin jälkeen. Keitetty kananmuna ja banaani ajaa saman asian.
Eikö liikuntasuorituksen jälkeen ole hyvä saada nimenomaan proteiinia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö liikuntasuorituksen jälkeen ole hyvä saada nimenomaan proteiinia?
Kananmunassa on proteiinia.
Myös maito on katsottu hyväksi palautusjuomaksi. Erityisesti Plus-maidossa on runsaasti proteiinia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kananmunassa on proteiinia.
Myös maito on katsottu hyväksi palautusjuomaksi. Erityisesti Plus-maidossa on runsaasti proteiinia.Finelin mukaan yhdessä keskikokoisessa kananmunassa (55 g) on vain 6,9 g proteiinia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Finelin mukaan yhdessä keskikokoisessa kananmunassa (55 g) on vain 6,9 g proteiinia.
Onko se vähän, ja paljonko sitä pitäisi olla? Rasvaa siinä on vastaavasti 6 g.
Anonyymi kirjoitti:
Onko se vähän, ja paljonko sitä pitäisi olla? Rasvaa siinä on vastaavasti 6 g.
Kyse on katabolian välttämisestä. Palautusjuoma lisää insuliinin tuottantoa koska siinä on proteiinia ja hiilihydraattia.
- Anonyymi
olen 8 kukaudessa lihtunut 8 kg. ei ne läskit katsokaa kukaudessa tuleet,eivät myöskään silloin kuukaudessa lähde. Kietäydyn kaikesta missä sokeria ja valkoista jauhoa.En syö välipaloja. Kelon mukaan syön,olin missä tahansa eli kello 8-12-16-20.Ravintoni on koti ruokaa. Liha ruokavaliosta kuitenkin pois.En laiduta olen muttanut ruokailu tapojani.Tämä tulee olemaan elämän pituinen matkani ja tapani.Joka päivä kävelen 12 km. Joskus jopa 15km,Osaan sanoa ei kitos pulla kahvi pöydässä
- Anonyymi
Markkinoilla on runsaasti alkoholittomia olutvaihtoehtoja.
– Niitä voi käyttää virvoitusjuoman tavoin tai vaikka palautusjuomana urheilun jälkeen. Olen käynyt juoksemassa maratonia Saksassa ja siellä isketään käteen holiton olut heti juoksun jälkeen, Lehtinen sanoo.
Vuonna 2015 Jyväskylän yliopistossa julkaistiin pro gradu -tutkielma, jonka lopputulema oli, että olut sopii hivenainepitoisuuksiensa puolesta erinomaisesti hikiurheilun jälkeiseen nesteytykseen.
--
Alkoholiton olut monipuolistaa bakteerikantaa
- Oluen käymisprosessissa syntyy mikrobeja, joilla on vaikutusta suoliston bakteerikantaan. Tutkimuksissa on osoitettu, että alkoholiton olut monipuolistaa suolistobakteerikantaa sekä miehillä että naisilla.
- Oluessa on paljon hivenaineita, kuten kaliumia, fosforia, kuparia, kromia, magnesiumia ja piitä. Iltalehti 18.8.2023
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011881724200Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1193628Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös2553081Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä71759Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.1681419- 761305
Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä
Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.321190Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen
Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.671035- 97985
- 90873