Yritän laihtua mutta vedän aina tommosen treenin jälkeen. Onko järkeä?
Palautusjuomat
11
595
Vastaukset
En jättäisi pois mutta voisin vähentää annosta. Toisaalta palautusjuomat sisältävät lähinnä proteiinia ja hiilihydraattia ja muistuttavat paljon pussikuureja.
- Anonyymi
Jos haluaisin polttaa rasvaa, niin söisin mieluummin oikeaa ruokaa, jotta saan myös ravintoaineita.
Ilman muuta. Palautumisjuomia käytetään koska monella ei ole mahdollisuutta syömiseen treenin jälkeen. Keitetty kananmuna ja banaani ajaa saman asian.
- Anonyymi
hvp27 kirjoitti:
Ilman muuta. Palautumisjuomia käytetään koska monella ei ole mahdollisuutta syömiseen treenin jälkeen. Keitetty kananmuna ja banaani ajaa saman asian.
Eikö liikuntasuorituksen jälkeen ole hyvä saada nimenomaan proteiinia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö liikuntasuorituksen jälkeen ole hyvä saada nimenomaan proteiinia?
Kananmunassa on proteiinia.
Myös maito on katsottu hyväksi palautusjuomaksi. Erityisesti Plus-maidossa on runsaasti proteiinia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kananmunassa on proteiinia.
Myös maito on katsottu hyväksi palautusjuomaksi. Erityisesti Plus-maidossa on runsaasti proteiinia.Finelin mukaan yhdessä keskikokoisessa kananmunassa (55 g) on vain 6,9 g proteiinia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Finelin mukaan yhdessä keskikokoisessa kananmunassa (55 g) on vain 6,9 g proteiinia.
Onko se vähän, ja paljonko sitä pitäisi olla? Rasvaa siinä on vastaavasti 6 g.
Anonyymi kirjoitti:
Onko se vähän, ja paljonko sitä pitäisi olla? Rasvaa siinä on vastaavasti 6 g.
Kyse on katabolian välttämisestä. Palautusjuoma lisää insuliinin tuottantoa koska siinä on proteiinia ja hiilihydraattia.
- Anonyymi
olen 8 kukaudessa lihtunut 8 kg. ei ne läskit katsokaa kukaudessa tuleet,eivät myöskään silloin kuukaudessa lähde. Kietäydyn kaikesta missä sokeria ja valkoista jauhoa.En syö välipaloja. Kelon mukaan syön,olin missä tahansa eli kello 8-12-16-20.Ravintoni on koti ruokaa. Liha ruokavaliosta kuitenkin pois.En laiduta olen muttanut ruokailu tapojani.Tämä tulee olemaan elämän pituinen matkani ja tapani.Joka päivä kävelen 12 km. Joskus jopa 15km,Osaan sanoa ei kitos pulla kahvi pöydässä
- Anonyymi
Markkinoilla on runsaasti alkoholittomia olutvaihtoehtoja.
– Niitä voi käyttää virvoitusjuoman tavoin tai vaikka palautusjuomana urheilun jälkeen. Olen käynyt juoksemassa maratonia Saksassa ja siellä isketään käteen holiton olut heti juoksun jälkeen, Lehtinen sanoo.
Vuonna 2015 Jyväskylän yliopistossa julkaistiin pro gradu -tutkielma, jonka lopputulema oli, että olut sopii hivenainepitoisuuksiensa puolesta erinomaisesti hikiurheilun jälkeiseen nesteytykseen.
--
Alkoholiton olut monipuolistaa bakteerikantaa
- Oluen käymisprosessissa syntyy mikrobeja, joilla on vaikutusta suoliston bakteerikantaan. Tutkimuksissa on osoitettu, että alkoholiton olut monipuolistaa suolistobakteerikantaa sekä miehillä että naisilla.
- Oluessa on paljon hivenaineita, kuten kaliumia, fosforia, kuparia, kromia, magnesiumia ja piitä. Iltalehti 18.8.2023
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/11610682Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1304271- 1174030
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24433879- 613556
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint542806Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192346- 572009
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko191592Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu81439