Kuulkaapa Pellon pikkukulliset!
Se tuo ilmasto lämpenee pirunmoista vauhti. Osa maailmasta palaa ja osa hukkuu.
Se johtuu suurelta osin fossiilisten polttoaineitten käytöstä jota tietenki pitäs vähentää.
Meän pitäs tietenki kans tehä oma osuutemme siitä vähentämisestä.
Mitä jos lopetettais tuo kaikista turhista hommista turhin eli tuo jokamiesautokilpailujen pitäminen ja muitten pitämissä kisoissa ajaminen.
Se tuo ilmasto lämpenee pirunmoista vauhti. Osa maailmasta palaa ja osa hukkuu.
Se johtuu suurelta osin fossiilisten polttoaineitten käytöstä jota tietenki pitäs vähentää.
Meän pitäs tietenki kans tehä oma osuutemme siitä vähentämisestä.
Mitä jos lopetettais tuo kaikista turhista hommista turhin eli tuo jokamiesautokilpailujen pitäminen ja muitten pitämissä kisoissa ajaminen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Jo vain se mulle passaa.
joo kyllä tuommoset tyhjänpäiväiset kisat on kuin pyllistäisi ilmastonmuutokselle
Pellolaiset lopettavat naimisenki ennen ko jokkiskisat. On täällä sen verran pösilöä porukkaa.
ootkos kokenut ? ;D
En, asun muualla, mutta tuttu pellolaisnainen kertoi, että jokkiskisojen aikaan pitää käydä "lomamatkalla".
Pienistä asioista kasvaa iso kokonaisuus.
Siispä männät jumiin.
On tosi mukavaa kun ihmiset tuovat kierrätykseen nipun maitopurkkeja ja
samaan aikaan jätetään auto tyhjäkäynnille.Ompa siinä käynnissä parikin
autoa ja juttu luistaa astian ympärillä.
Jokkiskisat on pieni saaste jos verrataan esim.muihin urheilulajeihin.
Millä ne tyhjänjuoksijat kulkevat olymppialaisiin , niin lentäen ja lentäen takaisin
Lopetetaan kaikki urheilu sehän on aivan turhaa kuluttamista.
Olkaamme esimerkkinä muulle Maailmalle ja lopetamma kaikki tyhjä
kuluttaminen,meillehän se on helppoa kun jo suurinosa on niin kyttä että
pierunki polttavat lämmöksi.
Tunninko ne niitä maitoourkkeja kierrätykseen tunkee?
Voi saatana, miten pikkusielusia nipottajia siinäkin kyläpahasessa on.
talvi täynnä turisteja pelloa myöten, lentokoneita pukkaa kymmeniä päivässä linja autot kuskaa ympäri pohjois-suomea. Pikku autot jonossa teillä. Mutta se ei kiinnosta teitä ympäristön pelastajia joten kannattais pitää suu kiinni.
Suu kiinni🫡😎🙉🙊🙈
Jokkis on lajina parasta! Siellä Pellossa yks kitisijä unohtaa samalla monta asiaa, mm rahaa kunnalle, yrityksille, iloa ihmisille, et on muutakin kateltavaa, kun tyhjä raitti.
Ja ennen kaikkea saasteita.
Kitisijät voivat vielä pelastaa maapallon.
Kyllä Kitisvaara ny kitisee. Mitä saois Maupe tuohon pirrapoikoikien touhhuun?
Jesss JOKKISTA ON ILO KATTOO
Ei se taija mailma pelastua vaikkei yhtään romurallivolkkara ajais. Laivamatkustaminen ja lentäminen sekä Kiinaan siirretty teollisuus on luultavasti pahempi. Ajelkaa rauhassa ja toukkaa ko ennenko.
Jokkistouhun lopettaminen olisi minustakin aivan oikein. Myös meidän Pellon pikkukullisten miesten pitäisi tehdä oma osansa. Siinä olisi sekin hyvä puoli, että naisten ei tarvitsisi lähteä lomamatkalle.
Tervetuloa Kittilään Pellon naiset. Täällä ei pikkukullisuus vaivaa.
Aaaa, se onkin siis mustasukkaisuus, joka Pellon ukkoja kärventää??
No olkaa siellä pellossanne mielissään, eihän kukaan muuten edes tietäis, missä Pello on. Nyt tietää.
Onhan se vähän tyhjänpäivästä mutta niin son kyllä kelkkailukin
Lopetetaan sekin.
Mutta mukavaa hommaahan tuo hangenpäällä kruisailu on vaan jokapaikhaan ei pörsi repeä -Vili
Entäpä jos kaikki jotka asuvat kehä kolmosen sisäpuolella ei sais omistaa autoa, kun on niin hyvät julkiset käytettävissä, ja jos haluaa kauemmas ajaa niin auton voi aina vuokrata sille matkaa.
Tällä tavalla saataisiin suuri osa suomen turhasta autoilusta lopetettua ja voisivat nämä vihervassarit tehdä oikeasti jotain millä olisi vaikutus.
Järkyttävä aloitus "jokamies" nykyisin puhutaan oikeaoppisesti jokahenkilöstä.
Voittaja-autojen pakollinen myyntihinta laitetaan 131,72EUR, millä on pakko myydä jokainen 3:sta parhaasta autosta tankki täynnä bensiiniä ja katsastettuna, autovero maksettuna, tieliikennekelpoisena heti kilpailun jälkeen.
Ihan vinks vinks.. mistä ton keksit?
Kaikki hupipärisijät pitäisi heti kieltää. Kulkuvälineet ja työkoneet voitais sallia silloin kun niitä ei käytetä turhaan.
Jokkisautot on niitä maailman turhimpia pärisijöitä ja ne pitäis kieltää heti ja hallussapito rangaistavaksi.
Olisi paremminkin joka miehen ralliautoilua jos auton arvo voisi olla korkeintaan tuon reilun satasen.
Mutta jos vain 3 parasta autoa olisi pakko myydä tuohon hintaan, kaikki haluaisivat tulla neljänneksi, huono.
Kaikki osallistuja-autot olisi pakko myydä heti maaliviivan jälkeen SATASELLA.
Kuiskauksia ja huutoja...viskningar och rop... huutokuoro järjestäytyy...😎
Älä kehäkolmosta sekota napapiirin yläpuolen toimintamalliin sama ko hakkaisit palikkatestissä kolmiota pyöreän Palikan kohalle väkisin. -Vili
Tuohon hiilijalanjäljen pienentämiseenhän on tarjolla kaupungeissa vuokrattavia sähkölautoja koreilla pyöriä yms minkä voi vuokrata päiväksi käyttöön jos ei halua autoila ongelma niissä vain on se että ne ei palaudu latauspaikoile ja sitte niilä päissään suhataan missä sattuu varastethan yms. Polkupyörä on kova sana ja siihenkään ei löydy korjaus myynti vuokraus sekä huolitsijapalvelua yli kolmen kunnan alueelta -Vili
Olet ihan ok, Vili. Heippa taas! 🙋♀️
Tiedän sen itsekkin pidän vain huolta huonosta julkisesta imagostani henkilökohtaisten syiden vuoksi 😉 -Vili
No, sehän on hyvä.👩🦳🙋♀️👨🌾, niinhän minäkin teen.
Tuli ehdotus että pitää laittaa pois ämpäri. Ketä ämpäri harmittaa tai kiusaa?
Onko se marjaämpäri. Bensaahan liikuttavat maanmatoset kuiten kanisterissa eikä ämpärissä....
Oletko sinä, Vili, ostamassa tai myymässä tuota Pellon leirintäaluetta?
öljyn kulutus nousee MAHTAVAA
Kuinka pitkään pellolaisia on vaivannut tämä paljon puhuttu ja kiistaton pikkukullisuus?
Onko kyseessä vuosisatojen takaa periytyvä geneettinen ominaisuus vai uudempi vaiva?
Erään teorian mukaan pikkukullisuuden syy voi olla väestön liiallinen keskittyminen jokamiesautoiluun ja kulli olisi tulkinnut tämän kiinnostuksen puutteeksi vastakkaista sukupuolta kohtaan ja on tästä syystä voinut katsoa itsensä kehittämisen suvunjatkamismielessä tarpeettomaksi. Pelkän virtsaamistarpeen tyydyttämiseenhän riittää hyvinkin vaatimattoman mittainen nysä.
Aivan hyvä teoria ja saattaa pitää paikkansa. Ne elimet ei kehity mitä ei käytetä ja jos on aina vain jokkisautot mielessä niin saattaahan siinä pojilla pimpparat unohtua täysin ja jää kulli käyttämättä ja kehittymättä.
Kyllähän pikkukullisuus on perintö tekijä ja se on luontaisesti rikkaiden tauti tai sellaisten jotka luulee että on parempia kuin muut.Se on helppo peittää kun saunoo yksin.Meidänkin parlamentissa on muutama tosi pikku kullinen kun viime keväänä oli se mittaus homma.Aamuparlamentin aamu ja ilta kokouksessa alama puimaan tästä aiheesta,niin tiedämme voiko meitä pilkata pienuuden vuoksi ja kaikkia ei voi syyllistää pilkan vuoksi,onhan keski koko 6-12cm veri kertymään kans👍
Hankkikaa hyvät poijaat penispumppu. On erilainen kuin jokkisrenkaiden ilmansyöttölaite.
Paremmin voisi sanoa saasteautoilusta.Äänisaastetta ja ympäristösaastetta ja mitä lie saastella pukkaa ilmaan.Ei ole tätä päivää enää
Juuri näin sähköautot pitäisikin kieltää sen päästömäärän takia
Väljävittusten puheita että pienet vehkeet
Pellossahan ei tiettävästi ollut tietä lähimaillakaan ja kansa lisäänty ja lisäänty. Nyt se sisäsiittosuus näyttää ittesnsä. Täällä meilläpäin jos joskus harvon sattuu näkemään jonku sekopään kadulla on ruukattu sanua että pellolainen lomailee.
Kyllä se pikkukullisuus on tosiasia. Yksi pellolaisrouvahan oli tehny tutkimusmatkan lähikuntiin ja kerto että niissä kullit on paljon suurempia. Ei sen oma elin ollut tuntunut esim. Kittilässä yhtään liian suurelta. Pareminki olivat kehuneet tiukaksi ja täällä sitä aina moititaan liian suureksi.
Jos se on se rouva jonka mie luulen olevan niin kyllä sillä on iso. Se sano minun vehjettä rinssinakiksi vaikka mulla on aivan normaali. Melkein normaalin nakin kokonen.
Mutta saattaahan se olla niin että se jokkisautojen pakokaasu on sitä joiltaki surkastanu jos niitä kaasuja on haistelu monta kymmentä vuotta niinko muutamat on tehny.
Pellossa normaali, muualla pieni. Kyllähän se on kautta aikojen ollut niin, että käyttämättömät elimet surkastuvat. Onhan häntäkin ihmiseltä hävinnyt miljoonien vuosien kuluessa. Vain häntäluu on jäänyt. Samalla tavalla käy varmaan pellolaisten kulleillekin jos jokkistouhuja ei lopeteta. Pellolaisnaisten kannattaa kyllä nyt pistää ukot valinnan eteen joko jokkisauto tai pillu. Jos ukot valitsevat jokkisauton niin tervetuloa vain Kittilään Pellon naiset.
Sehän on selvää syrjintää jos akat käy Kittilässä sen takia että Pellon jokamiehilä on pienet kullit. Jos ei se homma lopu niin pitää ilmottaa hallitukselle että täälä ei välitetä syrjintäkiellosta. Eiköhän sillon ala pikku kikkelit kelpaamaan.
melkonen kontrasti kun päästökisojen paikalta on vihreälle pysäkille vain vähän matkaa
Eikö sitä pellolaisten pikkukullisuutta kannattaisi ehdottaa Unescon maailmanperintökohteeksi?
Erinomainen ehdotus.
🤣🤣🤣
Aurinko se lämmittää, ihmisen toimet on promillen luokkaa ilmasto asioissa. Piste.
Promille lisälämmitystä on liikaa. Maapallo ei kestä sitä. Piste.
Ei kai se haittaa, jos kylän raitilla on kerran vuodessa liikennettä?
Mitä jos kullit pienenevät entisestään sen jokkishomman vuoksi? Eräs emäntä kertoi että jokkismiehillä on jo kylän pienimmät kullit.
Pikkukullisuushan voi johtua pelkästään jokkisautoilusta. Eihän ole mitään näyttöä siitä että Ranskan Maukka olis yksin syyllinen siihen vaikka varsinainen pukki olikin.
Tyhjänpäiväisten kalja ukkojen ja akkojen hommaa.Tulevat meluamaan ja asukkaiden yö rauhaa pilaamaan kolmeksi yöksi kylälle.Kattoisit mallia miten suviseurat järjestetään jos kerran mainostavat Jokkis suviseuroiksi,kittisvaarassa on tilaa häiriköidä,ei tartte kylillä riehua ja kaljaa kitata ja vanhuksien yöunia pilata kun keskustan ympärillä asuu 92 prosenttia kylän vanhuksista.Lukekaa tämä senkin suviseurojen kaimat