Luukato hampaan poiston jälkeen

Anonyymi-ap

Hampaan menetys kuulemma aiheuttaa luukatoa kohtaan josta hammas puuttuu, koska kuormitusta ei enää synny leukaluuhun siinä ko. kohdassa hampaan puuttuessa.

Lisänä on myös se muu luukato jota syntyy mm. poskihampaiden alueelle iän myötä.

Kysymys, johon vain ammattilaiset osaavat vastata, on se että pystynkö vaikuttamaan itse hampaan puuttumisesta johtuvan luukadon tapahtumisen tahtiin tai jopa estämään sitä, jos painelen päivittäin ientä siinä kyseisessä kohdassa josta on poistettu hammas?

Ajatuksena taustalla on jossakin vaiheessa teettää siihen implantti, mutta se on kallista ja luuta ei nytkään ole tarpeeksi implantointia varten. Kyseiseen kohtaan ei voida tehdä esim. siltaa, koska kyse on rivin viimeisestä hampaasta.

9

1375

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On sama juttu. Hammas on ollut pois vuoden tulehduksen takia, Tulehdus on nyt parantunut, mutta luu on karannut kauemmaksi eikä enää riitä vaikka lisättäisiin keinoluuta ennen implanttia. Ikääkin on että johtuu siitäkin, ei siis pelkästään yhdestä vuodesta. Ei myöskään käy silta, koska vieressä oleva hammas ei pysty sitä kannattamaan. Teetin osaproteesin yhdelle hampaalle. Muuta ei voi tehdä.
      En ole kuullut että jokin paine puuttuvan hampaan kohtaan auttaisi. Jos olisin heti hampaan poisoton jälkeen tuollaisesta tiennyt, olisin sitkeästi tehnyt jotain liikettä joka olisi auttanut ettei luu olisi kaikonnut. Mielenkiintoinen näkemys. Jos muistan kysyä kun menen kohta hammaslääkäriin, kysyn ja kerron sitten. Saas nähdä.

    • Anonyymi

      Valitettavasti kotikonstit eivät auta. Ainoa keino, jolla luuta voi pyrkiä säilyttämään, on laittaa välittömästi hampaan poiston jälkeen poistokuoppaan jotakin keinoluuainetta tai luunmuodostusainetta. Näistäkin huolimatta vastaavaa ainetta voidaan joutua lisäämään implantoinnin yhteydessä.
      Limakalvon harjaaminen yms. kyllä vilkastuttaa verenkiertoa ja siten on ihan hyväksi, mutta luuta se ei tuo takaisin. Suurin luun surkastuminen tapahtuu ensimmäisen vuoden aikana hampaan poiston jälkeen, sen jälkeen hidastuu, mutta tapahtuu vääjäämättä.

    • Anonyymi

      Nyt kävin erikoishammaslääkärillä ja kysyin tätä yllä olevan kirjoittajan kysymystä:

      "Kysymys, johon vain ammattilaiset osaavat vastata, on se että pystynkö vaikuttamaan itse hampaan puuttumisesta johtuvan luukadon tapahtumisen tahtiin tai jopa estämään sitä, jos painelen päivittäin ientä siinä kyseisessä kohdassa josta on poistettu hammas?"

      Hl:n mielipide on että ei voi. Luukato etenee kohdassa vääjäämättä.

      • Anonyymi

        Olen ketjun aloittaja. Kiitos vastauksesta! Pieni varaus saatuun vastaukseen kuitenkin siltä pohjalta että myös hammaslääkäritkin vastaavat omasta totutusta näkövinkkelistään käsin. Voi silti olla niiin että luukadon tapahtumiselle hampaan poiston jälkeen ei mitään voi. Tai sitten voikin..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen ketjun aloittaja. Kiitos vastauksesta! Pieni varaus saatuun vastaukseen kuitenkin siltä pohjalta että myös hammaslääkäritkin vastaavat omasta totutusta näkövinkkelistään käsin. Voi silti olla niiin että luukadon tapahtumiselle hampaan poiston jälkeen ei mitään voi. Tai sitten voikin..

        Olet oikeiassa, sen olen karvaasti kokenut että hammaslääkäreillä on eri mielipide samasta asiasta. Ja rahaakin on paljon sen takia mennyt. Olen tullut siihen tulokseen että toiset hammaslääkärit menevät raha edellä ja toiset haluavat todella tehdä asiakkalle juuri vain hänelle parhaan mahdollisen ratkaisun.
        Minulle jäi ainoaksi mahdollisuudeksi käyttää osaproteesia.


    • Anonyymi

      Minulta on otettu ylhäältä sivusta yksi hammas pois joitain vuosia sitten, eikä siihen kohtaan ole mitään luukatoa tullut.

      • Anonyymi

        Jos hammaslääkäri on todennut että luusto on entisen vahvuinen ja samanlainen kuin silloin kun siinä oli hammas, niin joko olet nuorehko tai sitten sinulla on oikein hyvä luusto. Varmaan tiedätkin että luukato ei mitenkään näy pälle päin eikä sitä voi itse todeta, joten olet asian varmaan hammaslääkärilla asian todentanut. Minä en tiedä onko enemmistöllä niin että hampaattomaan kohtaan luukatoa tulee vai onko poikkeuksia. Ilmeisesti on, koska sinä olet siitä esimerkki.


      • Anonyymi

        Luukatoa tapahtuu eri suhteessa eri kohdissa hampaistoa. Muistelen kuulleeni että takahampaissa se olisi suurinta, esim. hampaan poiston jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      115
      1626
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe