Ero tuli voimaan jokin aika sitten. Nyt mies sanoo, että yhä tuntee todella paljon. Silti hällä ollut uusi jo melkein heti kun alunperin harkinta-ajalla.Kertoo ettei ole helppoa uuden kanssa. Toitottaa minulle kaveruutta, mutta sitten kun nähdään, niin puhuu sekavia. Olen ymmälläni. Itse tunnen myös voimakkaasti vielä ja tuntuu, että tämä ero meni yli hilseen. Toivon, että kelloa voisi kääntää taaksepäin.
Sanokaa mielipiteenne
ymmällään nyt
51092
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kumpi oli jättäjä ja kumpi oli jätetty. Tämä kai on se keskeisin tieto, jonka perusteella tuonkaltaista tilannetta voi arvioida.
periaatteessa, mutta minä olen ollut se, jonka eron totuus sitten herätti ja aloin kaipailla ja tajusin mitä olin menettänyt. Tämä on ollut todella sekavaa ja välillä tuntuu, että turha ero. Mutta hän meni hetiuuden kanssa yhteen ja ei halua selvästi palata yhteen. Viimeisin tapaaminen sekoitti kaiken, kun sepitti sekavia. Ei ymmärrä...
Erottiin "yhteisymmärryksessä" reilu puol vuotta sit.Aluksi oltiin kumpiki täysillä menossa kohti uutta,hyvinä ystävinä..sitten mies alkoi ehdotteleen uutta yritystä,vannoi tunteitaan yms.Joka tapauksessa sai minut sit kaikilla teoillaan ja sanoillaan haaveilemaan yhteisestä tulevaisuudesta,rakastumaan uudelleen.Nyt sit yllättäen olen kuin ilmaa,ei kuulemma halua olla kuin kaveri??En oikein tiedä kuinka elää ja olla.Surullinen,vihainen,voimaton olo kaiken aikaa.Miten saisi omat ajatukset taas käännettyä kohti tulevaisuutta?Miten suhtautua tähän "kaveriin",jonka kanssa kuitenkin oltava tekemisissä lasten asioissa?Voimat alkaa loppua ja pää hajoaa.On niin vaikeaa taas luopua.
Meillä oli joku aika sitten samankaltainen tilanne, eli oltiin eroamassa ilman mitään "syytä". Tai syy oli lähinnä se, että mieheni, joka kärsii masennuksesta ei suostunut syömään lääkkeitä minun vuokseni ja minä en kestänyt depressiivistä miestä.
Tunteet olivat kuitenkin loppupeleissä niin vahvat, ettei pystyttykään eroamaan. Käytiin jo pankissa sopimassa laina-asioista talon myynnin jälkeen ja eropaperitkin olivat viittä vajaa postissa.
Mieheni on kaikin tavoin hyvä mies, ellei tuota ajoittaista masennusta oteta lukuun.
Toivon, että pääsette johonkin ratkaisuun. Ei tuokaan kovin järkevältä kuulosta että haluatte kuitenkin toisianne, mutta ette kuitenkaan halua. Ehkä kyseessä on "kielletty hedelmä", kun miehelläsi on nyt uusi, jota voisitte pettää.
..Unohda hänet..se ei siihen jää..