Vuodeosasto kiinni.

Anonyymi-ap

Tämän päivän Lapin Kansassa nostettiin esille Pellon terveyskeskuksen vuodeosaston sulkeminen. Näin hienosti se toimii tuo järjestelmä, jota vassarit yhdessä palomestarin kanssa kannattivat. Sitä makaa niinkuin petaa, mutta ei Pellossa vaan Rollossa.

9

1061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taidat hourata pahemman kerran, tämän päätöksen on tehnyt nykyinen valtuusto, eikä siellä ole tiettävästi ketään palopäällikköä.
      Tuskinpa vuodeosastoa ollaan sulkeamassa, tosin mikäli palvelut olisivat siirtyneet yksityisille terveysfirmoille, niin se olisi jo suljettu. Väki vanhenee sen seurauksena hoidontarve kasvaa, yhtälö on vaikea kenelle vain ratkaistavaksi. Parempi luottaa valtioon, kuin yksityisiin rahan mahtiin uskoviin sijoittajiin. Kunnan rahkeet eivät riitä, mikäli ikärakennetta ei saada kääntymään nuorempaan väestöön.

      • Anonyymi

        Palomestari oli se joka ei uskaltanut olla suoraselkäinen vaan äänesti asian uudelle valtuustolle jossa tiesi kommarilääkärin istuvan. Mamman poika kun on.


    • Anonyymi

      Persut ja Orpo sen sulkevat säästösyistä kun rahat valuvat veronalennuksiin.

      • Anonyymi

        Juuri näin se menee orpopojan tie on tuskainen kanssakulkijoille. Köyhät kyykkyyn ja ja rahaa sinne missä sitä ennestäänkin on taskut pullollaan. Näin saadaan kulutus pysäytettyä.


    • Anonyymi

      Kyllä se on niin että pellolaisille käy kylmät tässä asiassa. Entinen johtava lääkäri ilmoitti lähteneensä valtuuston pelkästään sen vuoksi että kaataa kehittämissuunnitelmat ja siinä onnistui yhdessä terkkarin työntekijöiden kanssa. Nyt sitten ootellaan valojen sammutusta vuodosastolla ja terkkarivaltuutettujen työpaikkojen siirtymistä Rovaniemelle. Se tulee tapahtumaan piakkoin.

    • Anonyymi

      sulkea koko pello

      • Anonyymi

        Tuskinpa siitä voi ketään erikseen syyttää kun väki vähenee ja vanhenee. Jos nyt on niin hyvä hallitus kuin jotkut väittävät, niin hehän pitävät huolen että tk säilyy.


    • Anonyymi

      Hyvä homma,eipä sillä on heikko ja vaatimaton käyttö aste,laittaa mekko työpaikat vanhuksen hoito puolelle ja perustaa suljettavalle osastolle vanhusten hoito yksikkön olis kaikki valmiina ja huono kuntoiset sinne hoitoon.Olen jo keväällä ehdottanut jäsenille.mutta taitavat olla arkoja puhumaan asiasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      32
      3738
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      50
      1652
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1359
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1191
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      172
      1047
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1041
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      915
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      39
      807
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      761
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      740
    Aihe