Leuan ja kaulan karvat

Minttu

Eikö kenelläkään ole ongelmana leuan, leukaperien ja kaulan karvoitus? Olen siis nainen ja untuvakarva leukaperissä ja kaulalla on tosi runsasta. Samoin leuassa on vaalea untuvakarvaa mutta myös tummia vahvempia karvoja. Olen poistanut karvat tähän asti vahaamalla ja tulos on muutamaksi viikoksi ihan hyvä, kun nyppii yksittäisiä karvoja silloin tällöin.

Ongelmaksi on kuitenkin muodostunut ihon ärtyminen. Ylähuulesta vahalla poistaminen ei saa aikaan mitään ärsytystä (paitsi jos erehtyy osumaan kahdesti samaan kohtaan) mutta leukaperien ja kaulan alueelle tulee pientä punaista näppyä. Tuo ärsytys ei siis rauhoitu, vaan näpyt jää kaulalle "ikuisesti". Osa tulehtuu ikään kuin finniksi asti mutta toiset jää vain pieniksi näppylöiksi, joita ei saa edes puristeltua pois. Kaula on sitten ihan punaisen kirjava ja röpelöinen, joten tuosta on enemmän kuin ongelmaa minulle!

Kenelläkään neuvoja? Voisin kai luopua tuosta kaulan vahaamisesta, mutta näpyt pitäisi nyt kuitenkin saada pois.

4

5076

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiphurraa

      Kyllä ainakin minulla kasvaa leuassa ja leukaperissä ihan vaaleaa karvaa (kaulassa ei juurikaan). En tosin koe sitä ongelmaksi enkä siihen ole koskenut. Leuassa kasvaa vähän väliä muutama tummempi ja vahvempi karva, jotka nyppäsen pinseteillä pois.

    • wool

      on karvoja leuassa, ylähuulessa, kaulassa, myös ns. poskivillat löytyvät! Minulla on aina ollut "enemmän karvoja kuin muilla" ja iän myötä ne tuntuvat vain lisääntyvän. Onneksi naamakarvat on juuri tuota untuvaa (ainakin toistaiseksi), mutta osa on normaalia pitempää. Olen karvoitukseltani (hiukset, kulmakarvat) tumma, mutta onneksi naamakarvat ovat enemmälti vaaleita - johtuneeko untuvaisuudesta? Ylähuulesta olen vahannut, leukaan en ole juurikaan uskaltanut koskea. Joskus jotain huomattavasti häiritseviä karvoja olen nyppinyt, mutta vain harvoin. Luulen näet, että karvat kasvavat kahta kauheammin kun niitä nyppii ja kohta saan viettää kaiket päivät karvoja nyppien! Paras ystäväni sanoo, että olen "hullu" kun ajattelen asiaa niin paljon ja että hänellä on työtoveri, jolla on enemmän (ja tummempaa) karvaa kuin minulla, eikä se tunnu häntä häiritsevän.

      Kävin vastikään gynellä, eikä löytynyt PCO:ta (tuli tutkittua samalla kun etsittiin endometrioosia) ja hän käski mennä ihotautilääkärille, jos karvat vaivaavat. Sanoi, että jos menkat tulevat suht säännöllisesti, ei oletettavastikaan ole mitään hormonihäiriötä.

      Ärsyttää vaan, kun käsivarsissa, mahassa ja reisissäkin on pitempää tummaa karvaa (ja tietysti säärissä, mutta se onkin tavallista), eikä muka hormooneissa ole mitään vikaa! Missäs sitten? Jos tämä on perinnöllistä, ei siskoni ainakaan ole kyseisiä geenejä perinyt. Hyvä hänelle.

      Anteeksi, en kai juurikaan osaa neuvoa sinua ongelmassasi. Oletko kokeillut kuoria kaulan ihoa ja sen jälkeen käyttää aloe vera -geeliä jonka olen huomannut rauhoittavan todella hyvin esim. säärien epiloinnin jälkeen? Voihan olla, että jos päätät luopua kaulan/leuan vahaamisesta, näppylät häviävät omia aikojaan. Oletko huomannut, että kun ei kiinnitä johonkin asiaan huomiota (sinulla nuo näpyt), se paranee tosi nopeasti? Siis stressi pitkittää paranemista.

      • ainakin minulla

        no,uskoisin että monellakin tai melkein kaikilla naisilla on karvoja naamassakin..osalla ovat niin vaaleita ettei niitä edes huomaa kun ihan vierestä jos silloinkaan. mullakin todella vaaleaa "untuvaa",joskus kasvaa yksi tummempi karva jonka aina nyppään pois..myös huulen yläpuolelta otan karvat veks..eipä niistäkään kukaan koskaan ole sanonut mitään..joten olkaa huoleti ja nyppikää pois ne karvat jotka todella haittaavat.


    • Anonyymi

      Kasvaa ikävä kyllä. Karvoja joka paikka täynnä. Ei kivaa ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2769
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2587
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2278
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1582
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1483
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      28
      1204
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1151
    Aihe