Onnea sarjapaikan säilyttämisestä!
Muuten Ankkureiden toiminta on kyllä huonoa! Vimpeli ja Sotkamo kertoi filosofiakseen kasvattaa omista junioreista superin tasoisia pelaajia ja ovat siinä onnistuneet todella hyvin! Se on todella myös taloudellista!
Mitä tekee Ankkurit?? Vuodesta toiseen ne hukkaa omat juniorit! Useimmat lopettaa! Esim. Miten paljon parempi muka Kuosmanen on verrattuna Jami Lassilaan, Joona Peltokankaaseen, Kasper Mäkelään, Antton Peltomäkeen, Vili Siltalaan? Nämä kaikki ovat seuran kasvatteja jotka ovat saaneet väistyä Kuosmasen tilalta. Ankkureissa on vuosien varrella on ollut tämä sama systeemi. Omia ei osata opastaa vaan otetaan seuran ulkopuolelta samanikäinen ja se on muka niin paljon parempi???! Kuulin myös että tänä vuonna jopa Itä-Länteen valittu Elmeri Koivusalmi on treenannut muualla koko talven ja oppi on mennyt hyvin perille. Ilmiselvästi Ankkureiden treenauksessa on paljon ongelmia!
En ymmärrä myöskään Mikael Penninkankaan nro kakkosta! Koskaan sitä ei laitettu muualle vaikka suurimmaksi osaksi ei saanut vaihdettua Elmeriä kakkoselle ja jos sai vaihdettua, poltti itsensä ykköselle! Ihan maalikon katselemana, varsinkin tänä vuonna olette pelanneet niin tyhmää ja ennalta-arvattavaa peliä! Yhtään en ihmettele että olitte karsinnoissa pudotuksesta ykköspesikseen!
Nyt on nuoria B-n kautta voittanut ja ehkä voittamassa jotakin. Älkää hukatko näitä junioreita vaan ottakaa ammattitaitoinen vetäjä joka opettaa. Näillä omilla junioreilla myös talous saadaan paremmaksi! Omalla osaamisella osaisin opastaa Ankkurit taloudellisesti ja pelillisesti todella paljon parempaan tulokseen! Ihmettelen miten seura tekee siitä ”rakettitiedettä” ja kipuilee taloudellisesti ja pelillisesti vuodesta toiseen!
Alajärven Ankkurit
4
1082
Vastaukset 4
- Anonyymi
Olen huomannut ettei Ankkureissa arvosteta omaa kasvattia!
Ne jotka ei ole lopettaneet ovat menestyneet muissa seuroissa.- Anonyymi
Tosiasia on, että b-pojat tarvitsisivat ammattimaisempaa ja pelaajakohtaisempaa valmennusta ja valitettavasti sitä ei ole nyt ollut tarjolla Särkisen ja Peltomäen johdolla. Tässä Ankkurit jää valovuoden perinteisistä menestyjäseuroista. Tällä puolella kuuluisi uskaltaa tehdä panostuksia kehittyviin nuoriin ja henkilövaihtoja pelinjohtoon ja valmennukseen. Uskaltaisin sanoa, että lähes varma mitali tuhrittiin juuri tällä osastolla poikien superissa tänä vuonna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosiasia on, että b-pojat tarvitsisivat ammattimaisempaa ja pelaajakohtaisempaa valmennusta ja valitettavasti sitä ei ole nyt ollut tarjolla Särkisen ja Peltomäen johdolla. Tässä Ankkurit jää valovuoden perinteisistä menestyjäseuroista. Tällä puolella kuuluisi uskaltaa tehdä panostuksia kehittyviin nuoriin ja henkilövaihtoja pelinjohtoon ja valmennukseen. Uskaltaisin sanoa, että lähes varma mitali tuhrittiin juuri tällä osastolla poikien superissa tänä vuonna.
En tunne kyseisiä miehiä, mutta tuon ikäiset tarvitsevat tuollaista valmennusta ottaen kehityksessään lopullisen loikan. Meidän seurassa asia on kunnossa ja pelaajapolut valmiina.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3511041- 69711
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et36629- 41568
- 39532
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht318495- 75461
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22449Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19441