Boikotoikaa hyvät immeiset !

Boikotoikaa ihmeessä yrityksiä jotka siirtävät tuotantonsa ja työpaikkansa Suomesta. Itse boikotoin seuraavia tuotteita/yrityksiä:

- Turun Sinappi
- Flora
- Tupla ym Leaf makeiset

Kertokaas muita mitä pitäisi boikotoida?
7591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei tule itsekään ostettua tuota turun sinappia...

Äänestä
  • niin valion jätski samalle listalle.

    Äänestä

Taitaase aura sinappi nyt ollakin aivan hyvissä asemissa ... siis turun sinapin boikotti onnistui.... mutta muistavatko ihmiset ?? asiaa kauan??

Äänestä

Itse nyt ainakin ostan tuotteita maun takia enkä nyt niin katsele kuka sen on tehnyt...jos ei maku muutu oleellisesti totutusta ainakaan huonoon suuntaan niin eipä tuota nyt jaksa katsella mikä firma on myyty minnekin ja minkämaalainen on nykyään.

FAKTA kun kuitenkin on se että ne jotka tällaisista asioista vetävät herneen nenään, ovat niitä jotka eivät asioille mitään voi, mutta samalla myös niitä joilla ei ole sentin latia kiinni firmassa.

Itseltäkin on lähtenyt firma alta ulkomaille ja voi hyvin joskus tulevaisuudessa lähteä nykyinenkin duuni, mutta en osaa siitä nyt olla erityisemmin katkera, melkein käyttäisin termiä "huono säkä" olla juuri sellaisessa joka taas myydään.

Firman tehtävä kun kuitenkin on maksimoida voittonsa ja tuloksensa, jos se tapahtuu vaihtamalla maata niin mikäs siinä. Kuka tahansa kun asiasta mussuttavista eiköhän toimisi juuri samoin jos asia olisi omissa käsissä ja kyseessä oma firma jossa olisi OMAT rahat kiinni. Helppo on vierestä moralisoida.

Jos pitäisi valita omaisuuden kartuttaminen ainakin tilanteessa jossa firma ei oikein enää suomessa menestyisi ja paras vaihtoehto on myydä/siirtää se ulkomaille niin eiköhän sen jokainen tekisi jos olisi itse tuossa tilanteessa. Ja miksei nyt ihan pelkästään omankin omaisuuden lisäämiseksi. Kukahan siinä tilanteessa itse jaksaisi ajatella niin erityisesti muutamaa sataa työtöntä muuna kuin harmillisena hetkellisenä uutisointina.

Äänestä
  • Asiahan on niin että Suomesta on viimeaikoina lähtenyt tosi kannattavia firmoja esim: Kiinaan . EI siis ole kysymys kannattavuudesta vaan ahneudesta/vapaudesta riistää, joka on annettu yritysten omistajille....katsotaan vaan osakkkeenomostajien etua !!! Elikä jos tiedät pörssimaailma on pelkkä kupla joka perustuu siihen että kaikki jatkaa kasvuaan ikuisesti.....! Tätä se on maailma ilman rajoja eli .... kohta sana Me/Suomalaiset on jotain sananhelinää ,joka taas aiheuttaa ihmisissä juurettomuutta ,joka taas aiheuttaa sen, minkä vuoksi me tekisimme töitä ja pinnistelisimme ,yhteistä hyvää ei kohta ole, on vaan MINÄ ja mun napa!

    Äänestä

  • Tottahan toki omistaja siirtää firman, kannattavankin, ulkomaille jos siitä saa parempaa hyötyä. Siitähän koko liiketoiminnassa on kyse voi hyvä tavaton sentään.

    Eihän noita siirtoja tehtäisi jos siitä jotain haittaa/hankaluutta/kulua olisi enemmän kuin pitämisestä kotimaassa. Tietenkin kun maailma on alkanut yhtenäistyä ja siirrot ulkomaille ovat helppoja niin niitä myös tehdään. Aika massanahan näitä toteutetaan nykyään mutta saadaan myös muutenkin näyttämään pahalta paolta kun uutisoidaan näyttävästi.

    Ketä kiinnostaisi tai kuka edes huomaisi paitsi asianosaiset joidenkin muutamien kymmenten tai muutamien satojenkin työpaikkojen lähtöä firman mukana ulkomaille hajanaisesti siellä sun täällä jos eivät lööpit heti kirkuisi. Ja jo tekstitvllekin tuppaa ilmestymään samantien. Kenen firma sen puheet ja sillä selvä oli kuinka kannattavaa tahansa suomessakin. Jos kuitenkin on ulkomailla kannattavampaa niin tietty kannattaakin tehdä siirtoja.

    Äänestä

kiinnostaako se suomalaista?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jabadabaduu kirjoitti:

Boikotoikaa ihmeessä yrityksiä jotka siirtävät tuotantonsa ja työpaikkansa Suomesta. Itse boikotoin seuraavia tuotteita/yrityksiä:

- Turun Sinappi
- Flora
- Tupla ym Leaf makeiset

Kertokaas muita mitä pitäisi boikotoida?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu