Kuka väistää? Pyöräilijän tärkeimmät väistämissäännöt
Anonyymi-ap
42664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Minä pyöräilijä annan autojen mennä ensin kun ei jaksa miettiä kukakahan tässäkin nyt sitten saa mennä ensin jne. Ongelmaa tietysti tulee jos autoilija osaa liikennesäännöt ja pysähtyy kun tietää että minä saisin mennä ensin. Usein nousenkin pyörän päältä pois jolloin muutun jalankulkijaksi.
Toisin sanoen et tunne liikennesääntöjä. Kävelijänä tuo vielä menettelee mutta ajoneuvon puikkoihin kelvotonta.
En tunne läheskään kaikkia, jotain kuitenkin. Ja kuten sanoin pyörän taluttajahan on kävelijä (jalankulkija).
Tielläliikkujan on velvollisuus päivittää tietojaan. Jos sattuu jotain niin ei auta selittely että ei tiennyt.
Itse opiskelen tieliikennesääntöjä sääntöjä säännöllisesti ja välillä tulee silti jotain uutta.
Tienkäyttäjän on luottamusperiaatteestakin huolimatta otettava huomioon se, etteivät kaikki tienkäyttäjät tunne tai noudata liikennesääntöjä. Tämä on erityisesti otettava huomioon liikenteessä liikkuvien lasten, vanhusten, näkövammaisten ja liikuntarajoitteisten henkilöiden kohdalla. Heikoimpien tienkäyttäjäryhmien erityinen varominen (erityissuojelu) kuuluu tieliikenteen yleisiin periaatteisiin.
Autoilijat ovat tänäpäivänä liian kohtelijoita. Ovat usein pysähtymässä, kun vain vähänkin huomaavat pyöräilijän aikovan ylittää tien.
Usein tien vieressä olevaa pyörätietä ajaessani ja vilkaistessani taaksepäin selvittääkseni tuleeko autoja miten samaan suuntaan, autot alkavat jo pysähdellä ja antaa minulle tietä.
Sehän on vallan mainiota näin polkupyöräilijän silmin katseltuna.
Kohteliaisuus ei ole kielletty. Muista hymyillä iloisesti ja heilauta kättä kiitokseksi autoilijalle. Muistaa sitten ehkä toisenkin pyöräilijän kohdalla luopua etuajo-oikeudestaan.
Liiallinen kohteliaisuus on huono juttu. Jos autoilijat päästää vaikka lapsia vääristä paikoista ennen vain kohteliaisuuttaan niin joskus käy huonosti. Kerran jätti sydän pari lyöntiä väliin kun edessä oleva autoilija päästi lapsen polkupyörällä suojatien yli. Vastaan tuleva auto ei ollut yhtä kohtelias vaan painoi menemään ja kävi likeltä, näytti jopa siltä että pyörän eturengas hipaisi autoa.
Sitten vanhemmat opettaa lapsensa ihan liian varovaisiksi ja sitten ollaan aikuisinakin näitä jotka kiittävät autoilijaa jotka päästävät suojatien yli. En käsitä tätä kiittämistä.
Tai sitten olla tönötetään siinä suojatien edessä ja hölmönä tuijotetaan sitä pysähtynyttä autoa ja autoilija näyttää että mene nyt vittu yli ja tämä huitoo että takaisin että mene ja sitten molemmat lähtee samaan aikaan ja taas pysähdytään ja taas heilutellaan kuin vajakit.
Tieliikennelaki velvoittaa ottamaan huomioon eritoten lapset, vanhukset ja muut vajaasti hahmottavat liikenteessä. Esimerkkitapauksessa autoilija lapsen päälle ajaessaan olisi syyllistynyt kuolemantuottamukseen, mielestäni tosin tahalliseen tappoon, jos lapsen yli olisi ajanut.
Tuo on totta, että jos opetetaan liiallisella kohteliaisuudella väärille tavoille, niin voi tulla ikäviä seuraamuksia. Seuraava ei sitten väistäkään, kun ei ole siihen väistämissääntöjen mukaan velvollisuutta ja pam.
Pyöräilijät eivät ymmärrä liikennesääntöjä. Usein autoilijana törmään tilanteeseen jossa pyöräilijä ajaa suojatien yli olettaen autoilijoiden pysähtyvän. Suojatiellä autoilija väistää jalankulkijoita, ei pyöräilijöitä.
Joku aika sitten pariskunta oli ylittämässä pyörillään suojatietä jolloin tietenkin pysähdyin ettei olisi tullut ruumiita. Avasin ikkunan ja sanoin, että anteeksi nyt mutta autoilijoiden ei tarvitse väistää vasemmalta tulevia polkupyöriä ja vaikitti että molemmat ymmärsivät mitä ajoin takaa.
Pyöräilijät mielellään kokeilevat josko autoilija kuitenkin pysähtyisi. Itsekin olen pyöräilijänä syyllistynyt samaan.
Osaatko liikennesääntöjä? On kelvotonta ajoneuvoilla kun ei tunne niitä eikä liikennemerkkejä. Jos suojatie ei ole pyörätien jatke niin silloin on yhdentekevää mistä suunnasta polkupyöräilijä suojatielle pyöräilee, jos taas kysymyksessä on jatke polkupyöräilijälle silloin autolija väistää aina.
Pyörätien jatkeen tekee nykyään ajoradan liikenteelle osoitetut väistämismerkit. Jos samassa kohtaa suojatien lisäksi, on myös pyörätien jatke, niin silloin pitää ajoradalle nykyisen lain mukaan olla määrätty väistämisvelvollisuus liikennemerkillä pyörätien jatkeen kohdalla.
Laissa lukee näin: "Pyörätien jatke merkitään vain, jos väistämisvelvollisuus ajorataa ylittäviä kohtaan on osoitettu liikennemerkillä B5, B6 tai B7."
Pyörätien jatkeen tiemerkintään ei pidäkään luottaa liikaa, vaan liikennemerkit ja liikennesäännöt kertovat varmemmin ne väistämisvelvollisuudet.
Kepin pinnoihi ni menee voltil
Eihän autoissa ole ollut pinnapyöriä aikoihin.
Jos videon ensimmäisessä esimerkissä autoilijoilla ei olisi kolmiota, niin tilanne olisi silloin tämän kuvan kaltainen.
https://i.ibb.co/2cxfYFq/vasistamisjarjestys.jpg
epävarman olonen eläkeiän pyäräilijä videolla. Kylän raitilla ilman liikennettä parempi paikka pyärän kanssa liikuskella.
Kuitenkin omat hampaat toisin kuin sinulla.
Paskan jauhantaa väistämissäännöt. AUTOILIJOILLA ON AINA JA JOKA TAPAUKSESSA ETUAJO-OIKEUS!
Kyllä, jopa rekkain alle. ”Reippaina käymme rekkain alle se kun tuntuu niin ihanalle” sanoi nalle, vai mikä se oli?
Kehitysvamma ei tartu, mutta asennevamma periytyy.
Liikennesäännöt on niille ketä sai turpaan koulun pihalla
Tuolla asenteella varustettu on hän kekä on heti kohta tienvarsipuu syvällä käkättimessä
No nyt selvisi mistä kenkä puristaa, sait turpaan koulun pihalla.
Tän ketjun kirjoittajat vammasia.
Poljen kovaa missä tilaa.
Jokainen suomessa asuva tai oleskeleva on velvollinen noudattamaan suomen lakeja. Tieliikennelaki on vain yksi kaikkien muiden lakien joukossa, joita jokainen on velvollinen noudattaa.
No miksi sitten käytännössä kukaan ei noudata kännykän kädessäpito-kieltoa ajon aikana?
Maailman paraskaan laki ei estä ihmisiä olemasta asennevammaisia.
Kaahaan fillarilla kolmion takaa tulevien ja kääntyvän autojen alle.
Miksette urpot aja zwiftillä?
Onnea ja menestystä sitten valitsemallasi polulla. Minä taas noudatan liikennesääntöjä.
Ei tulisi hyviä kaahailuvideoita autoilijoiden törttöilyistä.
Jos nyt 30km/h voi kaahailuksi sanoa 😅
30km/h voi hyvinkin olla aivan liian suuri johonkin tilanteeseen. Kaikki riippuu täysin liikennetilanteesta ja ympäristöstä sekä muista tilanteessa olevista tienkäyttäjistä.
Suora pyörätie ja auto kääntyy/tulee kolmion takaa?
Kuvaamasi tilanne on melko normaali liikennetilanne. Vaikka on itse etuajo-oikeutettu, niin on silti varauduttava muiden töpeksimisiin.
Entä jos pyöräilee 'Pyörätie ja jalkakäytävä rinnakkain' tyyppisellä väylällä, jossa jalankulkijoiden puolella liikkuu paljon jalankulkijoita. Onko mielestäsi 30 km/h nopeus pyöräilijöille tilanteessa liian suuri vai ei?
Riippuu hoipertelevatko jalankulkijat pyörätien puolelle risteysten tai muiden vastaavien syiden vuoksi. Suoralla pyörätiellä 30km/h ei ole ongelma jalankulkijan sivuuttamiseen.
Kuule kilauta kelloa korvan juureen!
Voi olla tai voi olla olematta.
Repikää perset liikennemerkkinatsit.
Meikä vetää sinkulalla kuten tykkään
Daa, daa! Sina kertoa nat-zi Suomessa. Venaja kiitta sinua, Putin kiitta sinua. Hjuva, hjuva!