Katellu Haaparannan omistusasuntoja, rivitaloja, omakotitaloja jotka monet näyttääpi olevan laadukkaampia kuin Suomen puolen kodit, hintaki heillä Ruotsissa kevyempi näinä aikoina kun valuuttakurrit vaikuttaa.
Siispä kysyä ollakko Ruotsissa eläkkeellä parempi kuin Suomessa?
Toivottavasti vastausten joukossa on asiallisuutta, eikä ainoatakaan naapurimaa Haaparannan vihajien kirjoitteluja.
Miten Torniossa ajatellaan, onko eläkeläisellä parempi elää Ruotsissa Haaparannassa?
4
388
Vastaukset
- Anonyymi
No ei kyllä ole asunnot laadukkaampia.
- Anonyymi
Talohan on monelle sijoitus,ei koti. Jos haluaa asua halvemmalla ja ei kaipaa minulla hienompi kuin naapurilla menttaliteettia,silloin Ruotsin puoli voittaa. Suomessa moni asia paremmin,mutta asuminen tehty järettömän kalliiksi.
- Anonyymi
Tällä hetkellä Suomi näyttää olevan elintasossa ylempänä ruotsia.
Ilmeisesti ruotsissa ei ole sosiaaliturvaa köyhille, kun takaisin Suomeen muuttanut vanhus joka saa työeläkettä 690 euroa antaa eläkkeestään osan eliittikansan jälkeläisilleen jotka tienaavat ruotsissa jopa 70 tuhatta kruunua kk.
Onko heidän älykkyysosamäärät surkastuneet, kun vielä 55 v käyvät yökunsin tervehtimässä isää ja ottavat käydessään vastaan tuhansia euroja muistisairaalta isältä.
Jotain mätää tässä yhteisössä on. Ei saa enään polttaa koraaneita, mutta saa ryöstää ihmisiä. - Anonyymi
Ei ole asunnot laadukkaita - vanhoja röttelöitä joissa ties minkälaisia itse tehtyjä laajennuksia yms
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011600- 2101487
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59990Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54777Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49745The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5702Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36695Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54692En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40686