Mikä siinä on, kun kunto ei kohene?

Olen käynyt juoksu lenkeillä nyt jo n. vuoden ajan josta viimeiset 5 kuukautta olen käynyt aktiivisemmin vähintään 3 kertaa viikossa. Rinnalla käyn myös salilla ja päivän mittaan tulee paljon myös käveltyä. Aloitin juoksun rapakunnosta, hyvä kun jaksoin edes kilsaa juosta putkeen, mutta tähän tosin vaikutti se, että juoksin liian kovaa. Nyt olen saanut hieman tekniikkaa haltuun ja juoksen hitaita lenkkejä. Olen ihmetellyt, että mikä tässä nyt junnaa, tuntuu, että muut juoksevat tuplasti pidempiä lenkkejä jo ilman kokemusta. Yleensä jaksan juosta vain 3 km ja tähänkin menee jo melkein puoli tuntia. Pisin lenkkini on ollut 6 km ja siinä mentiin jo reippaasti mukavuusalueen ulkopuolella. Tuntuu, etten meinaa edetä tässä mihinkään. Onko mahdollista, että kehoni ei yksinkertaisesti sovellu tällaiseen harjoitteluun? Olen kuitenkin nuori (17v), niin ihmettelen, kun kestävyyteni on huonompi, kun tutulla, joka on ylipainoinen, keski ikäinen eikä liiku juuri ollenkaan. HJELP!

17

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harjoittelumääräsi ovat aika pieniä. Pitäisi ulkoilla lähes päivittäin ja mielellään ainaki. 45min kerrallaan, että kunto kohoaa. Koitapa kävelyhölkkää, jos juoksu liika rankkaa. Kunto paranee hitaasti mutta varmasti, jos teet asioita oikein.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🍑 ­N­­y­m­­f­­­o­m­­a­a­n­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        💋 ­N­­y­m­f­­o­­­m­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18016947k

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Pitääkö tuo pakkaansa, että juokset nopeudella 10 minuuttia kilometri, monet kävelevät samaa vauhtia.

      • Joo toi aika arvio tais mennä vähän mettään. Yleensä 4km taitaa mennä tuo puolisen tuntia meen siis yleensä 8,5km/h vauhtia tai vähän kovempaa. :D


    • Anonyymi

      Ei ole mitenkään itsestään selvää, että 17v on nelikymppistä paremmassa kunnossa, jos ei ole liikuntaa harrastanut. Jos kunto on huono, pitää aloittaa ihan kävelylenkeistä. Ja kunnon kohotus vie vuosia, ei se parissa viikossa mihinkään muutu.

    • Anonyymi

      Kunto paranee hitaasti. Harjoittelu vaatii pitkäjänteisyyttä.

      • Anonyymi

        Juu. Ja sykenousua ei pidä pelätä. Jos syke nousee, se tarkoittaa, että kunto kohoaa. Sluibailemalla tulee vain sluibailijoita.


    • Anonyymi

      Raitanen Nakukymppiin 14.6.2024 Patasjoiölle

    • Anonyymi

      Keski-ikäinen voi olla liikkunut koko ikänsä. Tehnyt nuorena hyvät pohjat ja nyt ylläpidolla rennosti. Jos ei niitä pohjia ole koskaan luotu, ei se auta olla nuori. Mutta nuorena se kunto helposti kohoaa, jos vaan treeni maittaa.

    • Anonyymi

      Mikä siinä on, kun ei kunto kohoaa? Olen juossut jo vuosia, ja kunto vain heikkenee.

      • Anonyymi

        Tarkistapa testotasot. Kolmen tunnin juna vaatii testoa.


      • Anonyymi

        Tarkistapa testotasot.


    • Anonyymi

      Nousukiitoon pääsee kiihdyttämällä.

      Treenaa nousujohteisesti ja vetoja väliin. Yksi pitkä lenkki viikossa, palautumispäiviä kaksi. Oma tuntemus ratkaisee. Strava on armoton.

      • Anonyymi

        Seppo näyttää mallia nousukiidosta. On juostava kovempaa. Hitaasti lönköttämällä tulee hitaasti lönköttelijöitä. Kunto laskee lenkistä toiseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Seppo näyttää mallia nousukiidosta. On juostava kovempaa. Hitaasti lönköttämällä tulee hitaasti lönköttelijöitä. Kunto laskee lenkistä toiseen.

        Ei pidä ahnehtia. Peruslenkit rauhassa juosten ja tempolenkit rennosti juosten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pidä ahnehtia. Peruslenkit rauhassa juosten ja tempolenkit rennosti juosten.

        Rennosti veettävä. Kevyille lenkeille voit laittaa housuihin kananmunia ja kahtoo säilyykö ehjinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      93
      1851
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      113
      961
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe